Moja wiara

Hermann Hesse
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Moja wiara
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

„Moja wiara” to zbiór wypowiedzi Hermanna Hessego (1877-1962) poświęconych religii. Jako syn niemieckiego misjonarza, autor „Wilka stepowego” już od najmłodszych lat pozostawał w kręgu problematyki religijnej, zresztą nie ograniczającej się do niemieckiego protestantyzmu — pietyzm i buddyzm, hinduizm i myśl Laozi, konfucjanizm i zen to etapy wielkiej „podróży pedagogicznej”, która trwać miała całe życie. „Całe me życie stoi pod znakiem religii — napisze Hesse w jednym z listów. — Nigdy nie żyłem bez religii, ale jak żyję, mogłem się obyć bez kościoła”. W tym wyznaniu dostrzec można tragiczny paradoks, określający całe dojrzałe życie autora „Siddharthy”; z jednej strony żywił on głębokie przekonanie, że przeżycie Jedności istnienia — przeżycie, które jest doświadczeniem par excellance religijnym, które nadaje egzystencji sens — najłatwiej odnaleźć w ramach pewnego systemu religijnego, z drugiej jednak strony odczuwał przemożną niechęć wobec kościołów i dogmatów, nie ufał teologom. „Nie jestem katolikiem, ba! — nie jestem wzorowym chrześcijaninem” — wyzna w jednym z listów. Kim zatem jest? „Moja wiara”, nawet jeśli nie udziela jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, stwarza okazję do intuicyjnego przeniknięcia tajemnicy Hermanna Hessego.
Tytuł oryginalny: Mein Glaube
Data wydania: 1993
ISBN: 83-900683-1-1, 8390068311
Wydawnictwo: KR
Kategoria: Filozofia
Stron: 121

Autor

Hermann Hesse Hermann Hesse
Urodzony 2 lipca 1877 roku w Niemczech (Calw)
Hermann Karl Hesse, ps. Emil Sinclair – prozaik, poeta i eseista niemiecki o poglądach pacyfistycznych. Okazjonalnie również rysownik i malarz. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1946 r. Z uzasadnienia jury otrzymał ją „za inspirującą t...

Pozostałe książki:

Wilk stepowy Siddharta Demian Gra szklanych paciorków
Wszystkie książki Hermann Hesse

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Moja wiara nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@MgorzataM
2020-07-12
7 /10
Przeczytane A: Posiadam N: Nobelpriset B: Powroty X: Inspirująco-intrygujące Y: 2020

Cytaty z książki

“Jeden jest stół, jedno krzesło, jeden chleb, jedno wino, jeden jest ojciec i jedna matka, a przecież w każdym narodzie, w każdej kulturze nazywają się inaczej. Tak też jest z Bogiem. Hindusom ...”
#
“Nigdy nie odczuwałem też potrzeby, by mieć rację; różnorodność mnie cieszy - także wielość przekonań i form wiary.”
#
“Doświadczenie mi mówi, że najgorszym wrogiem i deprawatorem człowieka jest związany z lenistwem i potrzebą spokoju pęd do życia zbiorowego, do wspólnot, które wypracowały absolutnie trwałą dog...”
#
“Religie i mitologie to - podobnie jak poezja - podejmowana przez ludzkość próba obrazowego wyrażenia rzeczy niewysłowionych - czyli tego, co daremnie usiłuje sie przełożyć na płaską racjonalność.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl