Wilk stepowy

autor: Hermann Hesse
Wilk stepowy
4.57
Ocena 4.57 na 5 możliwych
Na podstawie 54 ocen kanapowiczów
W marcu 1926 r. w hotelu Baur au Lac w Zurychu odbył się przygotowany przez d...
W marcu 1926 r. w hotelu Baur au Lac w Zurychu odbył się przygotowany przez dadaistów bal maskowy. Zabawa zamieniła się w szalony happening artystyczny, który dla wielu uczestników był wielkim przeżyciem. Jednym z nich był przebrany za arlekina Hermann Hesse. "Jaki ze mnie głupiec. Rozwiązywałem ...
Pełny opis
Data wydania: 2007
ISBN: 9788306031263
Wydawnictwo: PIW

Recenzje

Oswojony wilk
Wilka stepowego zwykło się odczytywać jako zapis rozterek duchowych nonkonformisty, uwikłanego w walkę z samym sobą i usiłującego odnaleźć równowagę między biologią i kulturą. Historia Harry'ego, który lubi o sobie myśleć w kategoriach wilka stepowego, jest jednak w istocie zapisem powolnego upad...
Napisz swoją opinię

Opinie

@threewitches
@threewitches 2007-12-18
Przeczytane (2007-12-18)
Wydaje mi się to dziwne: jak to możliwe, że i ja zobaczyłam w sobie wilka stepowego? Bo przecież książka napisana dawno, zdawałoby się, że porusza problemy starszych pokoleń, że powinna się zdeaktualizować. A jednak chyba każedemu zdarza się odnaleźć w sobie sprzeczności nie do pogodzenia, albo wpaść w nieprzepędzalną depresję.Książka pomogła mi trochę popatrzeć z boku na codzienne problemy osobowości, które zdają się nie do przezwyciężenia. W dodatku czytało się ją przeprzyjemnie, bo jest to kawałek naprawdę porządnej prozy.
EF
@efo 2010-02-01
Przeczytane (2007-07-28)
Wydaje mi sie, ze ksiazka mowi o przezyciach wewnetrznych osoby zyjacej w tzw okresie przejsciowym. Przejsciowosc dotyczy szeroko pojetej kultury, sztuki i sytuacji spoleczno-politycznej. Fenomen tej ksiazki polega na tym, ze caly czas zyjemy w takiej wlasnie rzeczywistosci. Wilka stepowego mialem w rekach po raz pierwszy kilka lat temu, niedawno przeczytalem go ponownie i wiem, ze jeszcze nie raz bede do niego wracal.
@Chantal
@Chantal 2011-06-19
Przeczytane (2011-02-13)
Cudowna książka, przeczytałam ją już kilka razy i na pewno sięgnę po nią nieraz.I ja znalazłam u siebie mnóstwo cech Wilka Stepowego i dzięki tej książce spojrzałam na nie obiektywnym okiem. Niezwykła podróż we wnętrze swojej duszy, poza tym napisana po mistrzowsku.
@jestemzabujana
@jestemzabujana 2010-08-20
Przeczytane (2010-09-12)
Niezwykła książka, żałuję tylko, że nie trafiłam na nią wcześniej. Ulubiony cytat, który zapisałam gdzieś na marginesie zeszytu? "Każdy człowiek składa się z dziesięciu, stu, tysiąca dusz".
@SYSTEM
@SYSTEM 2008-01-17
Przeczytane (2008-11-29)
To niesamowita książka. Nic nie straciła na aktualności (co jest poniekąd przerażające...). Nie dziwne, że była kultowa wśród hippisów ;)
LO
@Lo76111 2007-10-07
Przeczytane (2007-10-07)
Chyba żadna książka nie dotknęła tak głęboko mojego "ja" .
@Conchita
@Conchita 2009-07-29
Przeczytane (2009-07-29)
Rewelacja! To książka kultowa mojej młodości...
PA
@brytkietus 2009-09-29
Przeczytane (2007-07-28)
Coś niesamowitego.
Wilk stepowy

W marcu 1926 r. w hotelu Baur au Lac w Zurychu odbył się przygotowany przez dadaistów bal maskowy. Zabawa zamieniła się w szalony happening artystyczny, który dla wielu uczestników był wielkim przeżyciem. Jednym z nich był przebrany za arlekina Hermann Hesse. "Jaki ze mnie głupiec. Rozwiązywałem przez trzydzieści lat problemy ludzkości, nie wiedząc, co to bal maskowy. Sądziłem, że ludzie są mniej więcej podobni" - napisał w dzień po imprezie. Gdyby nie maskarada u dadaistów, "Wilk stepowy", a zwłaszcza psychodeliczny finał powieści, w którym bohater odwiedza "magiczny teatr", ogląda dziesiątki swoich wcieleń i dyskutuje z Mozartem - byłby inny. Hesse pisał "Wilka..." w poczuciu kryzysu duchowego. Miał za sobą doświadczenie rozpadu życia społecznego (pierwsza wojna światowa) i osobistego (rozpad małżeństwa i choroba psychiczna żony). W powieści o losach dobiegającego pięćdziesiątki Harry'ego Hallera - prowadzącego nieuregulowany tryb życia samotnika, intelektualisty, konesera sztuki, amatora cygar i alkoholu, utrzymującego się z procentów od lokaty bankowej - Hesse pytał, jak osiągnąć wewnętrzną harmonię i zachować niezależność w rzeczywistości skażonej chaosem, pogodzić w sobie naturę i kulturę, nonkonformizm i bunt przeciw zastanym konwencjom z wrodzoną potrzebą bezpieczeństwa? Kiedy wybuchła hipisowska rewolta lat 60., książka Hessego zrobiła zawrotną karierę. Od tytułu powieści wzięła nazwę amerykańska grupa rockowa Steppenwolf, teatr i dziesiątki knajp w USA i Europie. Fred Haines nakręcił według "Wilka..." film z Maksem von Sydowem w roli głównej.

Współtworzący tą stronę
puchar @gosiaw @gosiaw pierwsza opinia