Peter Camenzind

Hermann Hesse
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Peter Camenzind
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Jest to historia młodzieńca, który szuka prawdy w naturze i zwraca się przeciwko materializacji wszelkich aspektów życia.

Tą książką, opublikowaną w 1904 roku, krytycy i czytelnicy zachwycili się na samym początku drogi twórczej Hermanna Hessego, mimo że była debiutem literackim nikomu nieznanego autora. Wielki sukces sprawił, że Hesse stał się sławny i poczytny i mógł się poświęcić tylko literaturze.
Data wydania: 2021-05-12
ISBN: 978-83-8008-939-6, 9788380089396
Wydawnictwo: Media Rodzina
Seria: Hermann Hesse
Stron: 248
dodana przez: chudini0505
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Hermann Hesse Hermann Hesse
Urodzony 2 lipca 1877 roku w Niemczech (Calw)
Hermann Karl Hesse, ps. Emil Sinclair – prozaik, poeta i eseista niemiecki o poglądach pacyfistycznych. Okazjonalnie również rysownik i malarz. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1946 r. Z uzasadnienia jury otrzymał ją „za inspirującą t...

Pozostałe książki:

Wilk stepowy Siddharta Demian Gra szklanych paciorków Peter Camenzind Narcyz i Złotousty Rosshalde Podróż na wschód Wyższy świat Pod kołami Baśnie Gertruda Kuracjusz, Podróż norymberska Kuracjusz. Zapiski z Kuracji w Baden Odnowiciel Świata Dzieciństwo czarodzieja Klein i Wagner. Ostatnie lato Klingsora Moja wiara Myśli Trzy opowieści z życia Knulpa Im dojrzalsi, tym młodsi. Refleksje i wiersze o starości Iris i inne opowiadania inicjacyjne Kartki ze wspomnień Korespondencja Księga obrazów Najpiękniejsze opowiadania Najsłynniejsze opowiadania Podróże senne W nas i poza nami W słońcu dawnych dni
Wszystkie książki Hermann Hesse

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Krytyka dominacji człowieka nad naturą

WYBÓR REDAKCJI
14.01.2022

Peter Camenzind to człowiek, który błądzi. Który całe życie szuka siebie i gubi się w świecie własnych uczuć. Ucieka w stronę natury, która przynosi mu chwilowe ukojenie, a potem wraca do społeczeństwa, w którym nie czuje się dobrze. Zakochuje się w pięknych kobietach, choć do podjęcia romantycznego działania w ich kierunku za każdym razem zwleka ... Recenzja książki Peter Camenzind

@mewaczyta@mewaczyta × 13

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@posrodkwiatowicieni
@posrodkwiatowicieni
2021-06-14
10 /10
Przeczytane

„Na początku był mit.” Te słowa otwierają powieść Hermana Hessego. Otwierają cały świat jego twórczości, świata niezaprzeczalnie wspaniałego i cudownego. Peter Camenzind, bo o nim mowa, to krótka, acz liryczna, wręcz poetycka opowieść o ślepym losie, strachu i prawdziwym pięknie. Nadal niezwykle aktualna, tak jak w przypadku każdej wielkiej powieści, jej przesłanie odbija się echem w wieczności. Przesłanie nad wyraz ważne, napomina nas ono, abyśmy sami odkryli, to, na czym najbardziej nam w życiu zależy. Bo ileż to razy dane było słyszeć, że powinniśmy troszczyć się o rzeczy inne, niż sami byśmy chcieli…
Będę to powtarzać przy każdej jego powieści, Hesse był mistrzem. Bo nikt, tak jak on, nie bał się zanurzyć pod powierzchnię ludzkiego poznania, przeciwstawia się materializacji, industrializacji, a przede wszystkim dominacji człowieka nad naturą. Nikt nie pisał książek tak barwnych i poetyckich, wprost nieproporcjonalnych do swej objętości, które tak idealnie karmiły by niespokojne dusze..

× 3 | Komentarze (1) | link |
@Jaroslavv
@Jaroslavv
2008-07-24
Przeczytane

Myślę, że książka raczej dla wielbicieli autora. Zawiera co prawda wiele mądrych przemyśleń, lecz nie każdemu może przypaść do gustu. Mi akurat przypadła, gdyż nieco utożsamiam się z głównym bohaterem. Poza tym dobrze nakreśla jak ważne jest zachowanie autentyczności, posiadanie pasji i prawdziwej przyjaźni...

× 2 | link |
@jestemzabujana
@jestemzabujana
2010-07-24
10 /10
Przeczytane

Książka powinna się spodobać głównie tym, którzy lubią egzystencjalne przemyślenia i melancholię w książkach. I dla samotników, którzy nie zawsze potrafią odnaleźć swoje miejsce w świecie. Dla mnie inspirująca pozycja. Na pewno będę do niej jeszcze wracać.

× 2 | link |
@flatreads
2021-11-09
7 /10
Przeczytane

Po 𝘞𝘪𝘭𝘬𝘶 𝘴𝘵𝘦𝘱𝘰𝘸𝘺𝘮 miała być 𝘎𝘦𝘳𝘵𝘳𝘶𝘥𝘢. Debiut Hessego pojawił się w mojej dłoni dość spontanicznie. Wzięłam go na wyjściu z bibliotecznego stołu.

Na początku przestraszyła mnie znikoma ilość dialogów i gawędziarska struktura powieści, ale szybko mi przeszło. Poetyckie opisy przeżyć zrobiły swoje. Mogłam się zidentyfikować ze zdecydowaną większością z nich. Klimat skojarzył mi się trochę z 𝘖𝘣𝘤𝘺𝘮 Alberta Camusa.

Peter Camenzind kocha naturę. Pośród niej czuje się najbardziej sobą. Wędruje i zdobywa szczyty. Jodłuje. Jest prostolinijny i dobry. Na początku swojej życiowej drogi ma problem z odczuwaniem dynamicznych emocji, ale na przestrzeni lat ulega to zmianie. Kolejne zauroczenia, fascynacje i przyjaźnie otwierają mu oczy poznania. Zaczyna czuć prawdziwie i intensywnie. Odkrywa potrzebę przelewania swoich myśli na papier, tym samym przeistaczając się w pisarza.

Delektowałam się lekturą trochę też przez brak czasu, ale i przez to, że ta książka takiego niespiesznego tempa potrzebuje. W końcu towarzyszymy Peterowi w kolejnych okresach jego życia, a każdy z nich niósł za sobą bardzo emocjonalne doświadczenia. Najintensywniejszymi z nich były na pewno poczucie straty i wielkiego przywiązania. W odwrotnej kolejności. A może jednak niekoniecznie. Bo chyba wszystko zaczęło się od śmierci matki.

| link |
@mewaczyta
2022-01-14
8 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃
@bookovsky2020
@bookovsky2020
2021-01-02
7 /10
Przeczytane
@edytre
@edytre
2020-12-12
8 /10
Przeczytane Klasyka powieści obcej, autorzy
@jatymyoni
2020-07-20
8 /10
Przeczytane Nagroda Literacka Nobla L. niemiecka i austriacka Dobra ksiązka
VA
@vagabond
2008-05-04
10 /10
OL
@olabalo
2013-01-04
10 /10
Przeczytane
WO
@Woods
2012-03-04
5 /10
Przeczytane
@Amaryllidaceae
@Amaryllidaceae
2012-02-12
8 /10
Przeczytane
AL
@Alicja_W
2007-11-23
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Ten, kto pochodzi z gór, może latami studiować filozofię albo nauki przyrodnicze i wykreślać z myśli starego Pana Boga, ale gdy poczuje wiatr halny albo usłyszy lawinę grzmiącą nad lasem, serce zadrży mu w piersi i znów pomyśli o Bogu i o śmierci.
Niestety, zawsze byłem chwiejny i uparty jak dziecko i stale czekałem, że właściwe życie wichurą spadnie na mnie, uczyni rozumnym i bogatym i na rozwiniętych skrzydłach zaniesie ku dojrzałemu szczęściu. Ale mądre i oszczędne życie milczało i pozwalało mi się tułać.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl