Kuracjusz, Podróż norymberska

Hermann Hesse
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Kuracjusz, Podróż norymberska
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Niniejsze wydanie ukazujące się w antologii dzieł Hermanna Hessego zawiera dwa utwory o charakterze autobiograficznym. Pierwszy z nich, "Kuracjusz", to utrzymana w żartobliwym, autoironicznym tonie opowieść o kuracji w Baden, którą zalecono autorowi dla poratowania zdrowia. A jednak opowieść ta, choć żartobliwa, niewolna jest od filozoficznej powagi, zwłaszcza pod koniec. Drugi utwór, "Podróż norymberska", to opowiadania traktujące o odbytej przez Hessego podróży do Norymbergii i innych miast niemieckich, dokąd mieszkając już w Szwajcarii, został w 1925 roku zaproszony na spotkania autorskie. Daje w nim wyraz problemom, które go wtedy nurtowały, a były to rosnące komplikacje w życiu rodzinnym i sytuacja polityczna w Niemczech.

Data wydania: 2020-10-28
ISBN: 978-83-8008-875-7, 9788380088757
Wydawnictwo: Media Rodzina
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 250
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Hermann Hesse Hermann Hesse
Urodzony 2 lipca 1877 roku w Niemczech (Calw)
Hermann Karl Hesse, ps. Emil Sinclair – prozaik, poeta i eseista niemiecki o poglądach pacyfistycznych. Okazjonalnie również rysownik i malarz. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1946 r. Z uzasadnienia jury otrzymał ją „za inspirującą t...

Pozostałe książki:

Wilk stepowy Siddharta Demian Gra szklanych paciorków
Wszystkie książki Hermann Hesse

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kuracjusz, Podróż Norymberska

{} WYBÓR REDAKCJI
11.12.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

 Dwa mocno autobiograficzne opowiadania autora, którego można kochać lub unikać szerokim łukiem. Zdecydowanie nie da się wybrać drogi pomiędzy. Opowiadanie „Kuracjusz" zbudowane jest z kilku krótszych tekstów. Stanowią one zapis codziennych obserwacji z pobytu w Baden. Autor z ogromną szczerością i szczyptą ironi zapisuje to, co go otaczało,... {} Recenzja książki Kuracjusz, Podróż norymberska

@mewaczyta@mewaczyta {}× 6

Moja opinia o książce

Opinie

@Strusiowata
2020-11-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Moja ulubiona pisarka Lisa Gardner zamieściła na swojej stronie internetowej "Modlitwę pisarza", w której m.in. znalazło się takie przesłanie :
"Obyś zawsze cieszyła się podróżą, która prowadzi do słowa koniec".
Czy takie emocje towarzyszyły mi podczas czytania książki Hermanna Hesse pt.:"Kuracjusz. Podróż norymberska"?
Otóż, była ich mieszanka. Na początku odczuwałam lekkie zdziwienie, które im bardziej w głąb książki, przybierało na sile.
Zadawałam sobie pytanie, jak to możliwe, ze twórca "Siddharthy" i "Wilka stepowego" zajął się tak błahym tematem.
46 letni, pierwszoosobowy narrator przyjeżdża do szwajcarskiego uzdrowiska Baden celem wyleczenia dny moczanowej i rwy kulszowej. W książce jest przede wszystkim obserwatorem innych kuracjuszy oraz powolnego, codziennego życia w uzdrowisku. Jest samotnikiem, którego drażnią inni mieszkańcy sanatorium, tryskający witalnością oraz życiem.
Ciekawie jest obserwować codzienność artysty, jego próby twórcze. Ale ponieważ prawie brakuje w tych opisach akcji, nie jest to na pewno lektura dla każdego.
Słowem, moim zdaniem ta książka jest poradnikiem dobrego odpoczynku podczas urlopu, który do dziś nic nie stracił na aktualności. Podczas odpoczynku skoncentrujmy się na sobie i pilnujmy swojego dobrego samopoczucia. Pojednajmy się z naturą, to zawsze działa. Te przesłania Hermanna Hesse są aktualne i w czasach współczesnych.

Dziękuję wydawnictwu Media Rodzina za eg...

{}× 9 | link |
@posrodkwiatowicieni
2020-12-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Hesse, według mnie, to autor dla indywidualistów. Ten szczególnie wrażliwy człowiek swoją prozą potrafi dotknąć najczulszych strun ludzkiej duszy. Pozwala spojrzeć na siebie i drugiego człowieka zupełnie inaczej, głębiej. Dzięki przypowieściom i filozoficznym dysputom pozwala odczuwać więcej, niż nam się wydaje, że potrafimy. Skłania do refleksji. To co w nich jest najważniejsze to nie akcja, czy jakiekolwiek wydarzenia, ale język, jego piękno na poziomie słowa i jego wirtuozeria. Mimo, że oba autobiograficzne utwory zawarte w tej książce wydaje się, że są różne, to nic bardziej mylnego. Fakt, Kuracjusz to autoironiczna i żartobliwa opowieść o kuracji w Baden, a Podróż Norymberska to zapiski pisarza o podróży, to obie opowieści stanowią o samotności, nietolerancji, literaturze, kulturze i roli intelektualisty. To swoista krytyka ówczesnej literatury i społeczeństwa, chociaż trzeba przyznać, że niektóre z tych refleksji są nadal aktualne.

{} | link |
@mewaczyta
2020-12-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Cytaty z książki

O nie! Książka Kuracjusz, Podróż norymberska. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl