Możliwe sny

Jolanta Stefko
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Możliwe sny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

To dzieło oryginalne w formie, złożone z zapisów marzeń na zmianę z fragmentami opowieści realistycznej. Mówi o dojrzewaniu młodego, ponadprzeciętnie wrażliwego i inteligentnego chłopca, który płaci za to konfliktami z otoczeniem. Bohater ma kłopoty z samym sobą, z własną rodziną, z erotyką, trudności w kontaktach z rówieśnikami i nauczycielami. Bywa nad wiek dojrzały, bywa sztubacki, walczy jednak wytrwale o zharmonizowanie swego "ja" i stopienie bryłki lodu, którą ma w piersi i która nie pozwala mu kochać. Niezwykle to prawdziwy "pamiętnik z okresu dojrzewania", a obrazy marzeń i emocjonalnych przeżyć chłopca uderzają ogromną siłą wyrazu. Jerzy Jarzębski
Data wydania: 2003-01-01
ISBN: 978-83-08-03302-9, 9788308033029
Wydawnictwo: Literackie
Kategoria: Powieść polska
Stron: 370

Autor

Jolanta Stefko Jolanta Stefko
Urodzona w 1971 roku w Polsce (Lipowa)
Jolanta Stefko – polska poetka i powieściopisarka. Zadebiutowała wydanym w 1998 tomikiem poetyckim pt. Po stronie niczyjej. Jej wiersze publikowane były również w rozmaitych czasopismach literacko-kulturalnych, m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "D...

Pozostałe książki:

Omnis moriar Diablak Dobrze, że jesteś Pół książki o psie pół książki o kocie Ja nikogo nie lubię oprócz siebie
Wszystkie książki Jolanta Stefko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Możliwe sny aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Siostra_Kopciuszka
2020-11-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 📚Bieżące :) 📘 Jedynki

'' I wymyślę dla siebie święty spokój, najbardziej bowiem lubię mieć święty spokój. Nie należy brać udziału w świecie, mieszać się do spraw ludzi .
I wymyślę tego, kto przeżyje za mnie moje życie: niespokojne, poranione, bezsensowne, bezładne, przypadkowe ''

To była jedna z ważniejszych książek w moim życiu, jedna z tych nielicznych, do których miałam wrócić po dekadzie, albo i po dłuższym czasie, by sprawdzić powtórnie siłę jej '' rażenia ''. Coś jak '' Buszujący w zbożu '' dla tamtego pokolenia młodych gniewnych, zbuntowanych i zrezygnowanych jednocześnie. Przeczytałam ją więc powtórnie po blisko dwóch dekadach nawet. Już do mnie tak silnie nie przemawia, owszem, wciąż uważam ją za dobrą książkę i myślę, że właściwie to swoje zadanie, w swoim czasie spełniła, jednak teraz mogłabym ją spokojnie komuś odstąpić bez żalu i bez poczucia straty. Wciąż podobały mi się, zwłaszcza te momenty '' senne '', te zahaczające o prozę poetycką. Na przykład z lekka makabryczna historia wisielca, któremu ktoś ukradł buta i przez to marzła mu stopa albo topielca, który trochę już poodpadał i nie wiedział co z tym zrobić, więc musiał zasięgnąć rady z pewnego poradnika. Czytałam wciąż z zainteresowaniem, lecz poziom moich emocji był ledwie letni, zupełnie inaczej niż przy pierwszym czytaniu. Jednak wciąż myślę, że młodym zagubionym w dzisiejszym coraz dziwniejszym świecie, książka ta może się spodobać, mimo że opowiada o czasach zgoła innych niż te obecne.

{}× 9 | link |
@Klara
2010-01-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Książka jak dla mnie wyśmienita, opowiada o dorastaniu chłopca, później nastolatka, wszystkie przeżycia dzięki którym poznaje świat opisuje w bardzo poetycki i nieco eksperymentalny sposób. Tworzy neologizmy, bawi się językiem, jednak na dłuższy dystans czytanie tego staje się męczące, mimo że jet to bardzo obrazowy sposób przedstawienia psychiki głównego bohatera. W połowie bardzo się męczyłam i czytałam góra dwadzieścia stron dziennie, ale potem znów było jak z górki. Książkę mogę porównać trochę do anime "Neon Genesis Evangelion", zwłaszcza jeżeli chodzi o te przeplatanie przeczywistości z fantazjami bohatera, tym jak poznawał świat oraz uczył się rozpoznawać dobro od zła a także poznawał wartości i kształtował sobie różne poglądy.

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Możliwe sny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl