Na dalekiej Ukrainie. Gawędy kresowe

Katarzyna Węglicka
Na dalekiej Ukrainie. Gawędy kresowe
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

"Za wszelką cenę pragnęłam dotrzeć do miejsc opisanych przez pisarza. Ale jak odnaleźć Popową Pasiekę? Kto jeszcze dzisiaj zna to miejsce? Przecież nie ma już w tych bliskich, a tak od nas odległych stronach, Polaków. Ludzie pytani o miejsce, wzruszali tylko ramionami. I kiedy tego jasnego dnia siedzieliśmy na wzgórku koło kapliczki razem z nieznajomym, zapytałem go o Popową Pasiekę, licząc na kolejny cud podczas wędrówki, mając nadzieję, że on..., że napewno..., przecież mówi po polsku, to z całą pewnością wszystko będzie wiedział. Będzie znał wszystkie historie. Niestety, pomyliłam się. Doznałam wielkiego rozczarowania, chyba po raz pierwszy podczas moich wędrówek. Już zaczęłam myśleć, że to zapewne dlatego, że jestem na Wołyniu... Nie wiem dlaczego, ale ta Bogu ducha winna kraina wydała mi się teraz jeszcze bardziej obca i nieprzystępna, nie chciała odsłonić swojej tajemnicy, wyjawić przeszłości. Siedziałam pełna żalu, zmartwiona, że nie przywiozę kolejnej opowieści, zakończonej historii. I wtedy znowu usłyszałam bzyk pszczół, natarczywy, natrętny. Odruchowo odsunęłam się, ale za moment nielubiane owady pojawiły się nad moją głową. Słyszałam i widziałam je bardzo wyraźnie, wykonywały nieznany taniec, brzęczały jakąś melodie. Coś przemknęło mi przez głowę, ślad myśli raczejniż ona sama. Podniosłam głowę, wsłuchując się w "wygrywaną" melodię. I wtedy zapytałam nieznajomego, czy nie zna miejsca, polany może, okolonej starymi sosnami, z gajemczereśniowym pośrodku, na którą zlatują się roje dzikich pszczół. - Jest taka polana, takie miejsce usłyszałam w odpowiedzi i aż serce zabiło mi mocniej. Oznaczało to, że odnalazłam mój Wołyń, ten, którego nie mogłam odnaleźć".
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-05-13489-7, 9788305134897
Wydawnictwo: KSIĄŻKA I WIEDZA
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Katarzyna Węglicka Katarzyna Węglicka Katarzyna Węglicka jest mieszkanką Warszawy. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim i historię sztuki na Uniwersytecie Kard. S. Wyszyńskiego. Jest doktorantką w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, zajmując się sztuką Wielkieg...

Pozostałe książki:

Bliska Ukraina. Gawędy kresowe Konflikty kolonialne i postkolonialne w Afryce i Azji 1869-2005 Białoruskie ścieżki Gawędy kresowe Gawędy kresowe. "Moja" Litwa Polacy z Kresów. Znani i nieznani
Wszystkie książki Katarzyna Węglicka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Na dalekiej Ukrainie. Gawędy kresowe? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Na dalekiej Ukrainie. Gawędy kresowe. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl