Na krawędzi. Przetrwać łódzkie getto, Auschwitz i więcej

Eva Libitzky, Fred Rosenbaum
Na krawędzi. Przetrwać łódzkie getto, Auschwitz i więcej
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Na krawędzi to opowieść o dorastaniu młodej, odważnej Żydówki wychowanej w tradycyjnej chasydzkiej rodzinie. Eva Libitzky przetrwała rządzone przez Chaima Mordechaja Rumkowskiego getto łódzkie, pobyt w Auschwitz-Birkenau i niemieckim obozie pracy Oederan, by doczekać wyzwolenia w nękanym epidemią tyfusu Theresienstadt. Jej historia to opowieść o ludzkiej wytrwałości, rzucająca nowe światło na dzieje łódzkich Żydów podczas wojny oraz żydowskie doświadczenie w okupowanej przez nazistów Europie. Po zakończeniu wojny Eva wraz z mężem i przyjaciółmi rozważała wyjazd do Palestyny, jednak wybuch wojny o niepodległość nowo utworzonego państwa Izrael i wizja uczestniczenia w kolejnym konflikcie zbrojnym przyczyniły się do podjęcia decyzji o emigracji do Stanów Zjednoczonych.
Tytuł oryginalny: Out on a Ledge. Enduring the Lodz Ghetto, Auschwitz, and Beyond
ISBN: 978-83-7866-043-9, 9788378660439
Wydawnictwo: Austeria
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 320
dodana przez: Vernau

Autor

Eva Libitzky Eva Libitzky
Urodzona 28 lutego 1924 roku w Polsce (Łódź)
Eva Libitzky urodziła się i wychowała w Łodzi w chasydzkiej rodzinie gerów. Po wybuchu drugiej wojny światowej przez cztery i pół roku żyła w najbardziej niedostępnym i najdłu­żej funkcjonującym getcie Europy. Przeżyła Auschwitz-Birkenau, koszmar ni...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Na krawędzi. Przetrwać łódzkie getto, Auschwitz i więcej aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Vernau
2021-08-02
Przeczytane

Historia życia Evy Libitzky, to historia młodej żydowskiej dziewczyny pochodzącej z religijnej, zamożnej rodziny, której udało się przeżyć łódzkie getto.

„Na krawędzi” opisuje przedwojenną, żydowską Łódź, której już nie ma, piekło getta, a potem pobyt w obozach koncentracyjnych, w Auschwitz i niemieckim Oederan.

Po wojnie Eva wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Niewątpliwą zaletą tej książki jest opowieść bezpośredniego świadka, który przeszedł przez getto w Łodzi oraz opisy przedwojennej Łodzi.

Jest to ciekawa książka dla osób lubiących czytać wojenne wspomnienia lub zainteresowanych historią Litzmannstadt-Getto.

{}× 18 | link |

Cytaty z książki

“Nie mieszkaliśmy w jakimś prowicjonalnym sztetlu, tylko w Łodzi - mieście liczącym niemal trzy czwarte miliona mieszkańców, drugiej co do wielkości metropolii i głównym centrum przemysłowwym k...”
{}× 2
#
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe