Na ostrzu noża, tom 1

Miroslav Žamboch
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 29 ocen kanapowiczów
Na ostrzu noża, tom 1
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 29 ocen kanapowiczów

Opis

Bliżej... Koniasz to gość, przy którym wymiękają takie wymoczki jak Rambo czy inne Predatory. Jest najemnikiem pełną gębą. Potrafi gębę obić. Potrafi nożem rzucić. I mieczem wnętrzności policzyć też. Ale nie jest ordynarny ani okrutny. Mimo poharatanej mordy i równie wdzięcznie podrapanego ciałka, jest prawdziwym dżentelmenem i człowiekiem honoru. Nie zdradzi, kasy nie podwędzi, a i z kobietą bez jej zgody nie... wiadomo co. Jest przy tym obyty w towarzystwie, oprócz strzelania z kuszy potrafi także listy pisać i książki czytać. Nade wszystko jednak potrafi myśleć. I to tak skutecznie, że kiedy trybiki w jego głowie zaczynają się ruszać, drżyjcie nieprzyjaciele, bo z nim szans nie macie. Nasz bohater staje przed dość nietypowym zadaniem. Na zlecenie bogatego kupca i jego wspólników ma bezpiecznie poprowadzić ponad tysiąc ludzi i założyć kolonię na ziemiach niczyich. Jak się można domyślić, nie będzie to łatwe zadanie.  
Tytuł oryginalny: Na ostřích čepelí
Data wydania: 2016-08-01
ISBN: 978-83-7964-147-5, 9788379641475
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Kategorie: Fantastyka, Fantasy
Stron: 712
dodana przez: mrbiggles
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Miroslav Žamboch Miroslav Žamboch
Urodzony 13 stycznia 1972 roku w Czechach (Hranice)
czeski pisarz fantasy i science fiction. Ukończył fizykę na wydziale inżynierii jądrowej Politechniki w Pradze, potem pracował w Instytucie Badań Jądrowych w miejscowości Řež. Jest miłośnikiem sportów ekstremalnych (rowerowy downhill), amatorsko bok...

Pozostałe książki:

Łowcy Sierżant Na ostrzu noża, tom 2 Krawędź żelaza, tom 1
Wszystkie książki Miroslav Žamboch

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Na ostrzu noża, tom 1

30.09.2011

”Na ostrzu noża” nabyłam za pośrednictwem wymiany: książka za książkę. I dla mnie i dla tej drugiej osoby była to bardzo użyteczna transakcja, jednak książka nie okazała się tak dobra, za jaką ją miałam patrząc na opinie, samą okładkę i opis fabuły. Nie chcę, abyście zrozumieli mnie źle. Pierwszy tom ”Obcej krwi” nie jest tytułem, którego pozbędę s... Recenzja książki Na ostrzu noża. Tom 1

Moja opinia o książce

Opinie

@eR_
2019-12-19
8 /10
Przeczytane Posiadam Współpraca

Miroslav Žamboch to czeski pisarz, który swoim wykształceniem bije innych na głowę twórców. Jest bowiem fizykiem jądrowym, a dodatkowo, ma rozległe zainteresowania, które - przynajmniej w moim odczuciu - znacząco wpływają na światy stworzone dla potrzeb kolejnych powieści.
Jakiś czas temu, wróciłem do książki „Sierżant", po lekturze, której nabrałem przekonania, że ten czeski autor, jest jednym z najciekawszych twórców, jacy współcześnie tworzą literaturę fantasy czy też science fiction. Z niemałym więc zadowoleniem, przyjąłem do wiadomości fakt, że dzięki uprzejmości wydawnictwa Fabryka Słów, otrzymam do recenzji pierwszy tom cyklu Koniarz, czyli książkę „Na ostrzu noża".

Sam początek fabuły przypomniał mi, oglądany parę lat temu film animowany o słynnym rewolwerowcu, szybszym od własnego cienia. Lucky Luke - bo to jego właśnie mam na myśli - został wynajęty, aby przeprowadzić grupę osadników przez niebezpieczne rejony, prowadzące do miododajnej Kalifornii. Na tym podobieństwa oczywiście się kończą, jednak czytając wprowadzenie do treści opisywanej powieści, jak żywe stanęły mi przed oczami sceny z tego filmu.

Nasz bohater to wielki facet o wyglądzie zabijaki, sprawiający wrażenie nieco tępawego, co niektórzy jego pracodawcy próbują wykorzystać. Jednak, jak to zwykle bywa, pozory mylą. Koniarz nie jest wszak tak głupi, na jakiego wygląda, że użyję tego popularnego zwrotu.

Za okrągłą sumkę, nasz przyjaciel (bo bez względu na to, jaki by nie był,...

| link |
@tsantsara
2019-11-25
8 /10
Przeczytane Rozrywka Literatura czeska (i słowacka) Fantastyka

Nie jestem wielkim fanem literatury stricte rozrywkowej (kryminały, sagi, romanse, powieści przygodowe, erotyczne czy fantastyka właśnie), czyli całkowicie wyssanej z palca, o ile nie odznacza się wyjątkowymi walorami języka, kunsztowną formą lub dobrą warstwą dokumentacyjną, przybliżającą środowisko, miejsce czy przebieg wydarzeń, na których oparto kanwę opowiadania. Ale są gatunki fantastyki, której wiele wybaczam, o ile stanowi dobrą pożywkę dla wyobraźni, a celuje w tym zwłaszcza literatura fantasy. Kto lubi powieści Ursuli Le Guin czy Sapkowskiego bez wątpienia może być także usatysfakcjonowany tym, co wyobraźni oferuje Miroslav Žamboch. Podobnie jak u Sapkowskiego, bohater nie jest tu tzw. "dobrym człowiekiem", czego zresztą trudno oczekiwać od żołnierza, najemnika i przemytnika zarazem, a mimo to sympatia czytelnika zawsze jest po jego stronie. W miarę czytania jest to aż zanadto przewidywalne, ale do zaakceptowania. Žamboch nie tryska też zanadto ironią i nawiązaniami do współczesności, co z lubością czyni Sapkowski, jednak co najmniej równie dobrze, acz oszczędniej, charakteryzuje postaci i ich otoczenie. To bardzo dobrze działa na wyobraźnię, która może sobie pohasać, nieograniczana wędzidłem namolnych i zbyt dokładnych opisów. Jest to ewidentnie literatura akcji z gatunku powieści "lekkich, łatwych i przyjemnych". O ile oczywiście komuś nie przeszkadza, że trup ściele się gęsto a krew - bywa - bulgocze pod stopami. Czyli typowa rozrywka dla jeszcze czytającej młodz...

| link |
@Medivh
2010-06-20
5 /10
Przeczytane

Muszę przyznać, że Na Ostrzu Noża to kawał fajnej lekkiej lektury. Z Zambochem mam styczność po raz pierwszy. Początkowo nie widziałem nic specjalnego w tym tekście, lecz gdy doszedłem do momentu odwiedzenia obozu przez Koniasza, zacząłem powoli się angażować w lekturę. Moja ocena - 3. Bardzo, ale to bardzo denerwowało mnie przedstawienie Koniasza jako Terminatora. Sto tysięcy potyczek, z których najczęściej wychodzi zwycięsko, a jak nie zwycięsko, to szczęśliwie udaje mu się uciec. Bum, trzask, prask, o mało co nie stracił ręki, ale następnego dnia już jest wszystko ok. Mała wzmianka o tym, że kończyna jest zdrętwiała i strasznie boli, ale od razu się przekonujemy, że w niczym mu to nie przeszkadza. To już nawet wiedźmin Geralt jak dostał porządnego łupnia od Vilgefortza, przez długi czas się kurował, a problemy z nogą miał kilka tomów ;) Tak samo jest w przypadku Kowalskiego. Z twarzy w pewnym momencie miał masakrę, ale poza lekkimi zaburzeniami widzenia nic mu nie było. Bohaterem, którego lubię najbardziej, jest Bonsetti. Chyba tylko dlatego, że Zamboch jeszcze go nie zdążył zbytnio tknąć :D Mistrza szermierki pozbawionego uczuć jestem w stanie zaakceptować, ale jak on też będzie terminatorem, to ja dziękuję, postoję. Miłym elementem książki są nieliczne ilustracje, które pozwalają na chwilę oderwać myśli między kolejnymi potyczkami. Gdy doszedłem do momentu, gdzie wychodzi na jaw, że Koniasz ma dowodzić karawaną, z uznaniem pokiwałem głową. Bardzo ciekawy pomysł, a wszyst...

| link |
@beata87
2019-11-17
9 /10
Serie do kontynuacji

Doskonałe awanturniczo-przygodowe fantasy. Koniasz jest tajemniczym najemnikiem o wrażliwym sercu. Bez namysłu ładuje się w liczne przygody. Nie znamy jego przeszłości, ale musi być niezwykła, jest on bowiem człowiekiem bardzo inteligentnym, wykształconym rzetelnie i stale uczącym się, jego maniery potrafią być bez zarzutu… A jednocześnie wizualnie przypomina opryszka i czasami tak się zachowuje, w celu zmylenia przeciwnika:) Jest wojownikiem, strategiem, biznesmenem i … dobrym człowiekiem, choć niektórych przeraża. Nie sposób nie lubić tego bohatera:)
Podjął się skazanej na porażkę misji, ma potężnych przeciwników – ale on nie z tych, co się poddają:) Walczy, intryguje – byle tylko doprowadzić zadanie do końca.
Niezwykle ciekawa powieść, napisana lekko, doskonale się czyta. Czasami nasuwało mi się porównanie samego Koniasza do naszego Wiedźmina, a ogólnie klimat powieści przypominał cykl o Reynevanie mistrza Sapkowskiego:) Szczerze polecam:)

| link |
@Ledina
2011-09-30
5 /10

Ze mną było nieco na odwrót, niż z osobami, które wcześniej się wypowiadały. Książka nie zrobiłam na mnie piorunującego wrażenia, wręcz przeciwnie. W czasie czytania zastanawiałam się wielokrotnie, jak Fabryka Słów mogła wydać tak słabą książkę. Więcej informacji na ten tema w mojej recenzji. Jedno jest jednak pewne, gdyby wydawnictwo wydało powieść w całości, nie dwóch osobnych tomach, byłoby o wiele lepiej.

| link |
@Fenrir83
2011-09-29
10 /10
Przeczytane Moje

Koniasz to jeden z moich ulubionych bohaterów. Książka wciąga niesamowicie.

| link |
@Trodzik
2009-08-22
10 /10
Przeczytane

Świetna książka!

| link |
@witwona
2022-10-15
7 /10
Przeczytane
@Proteus
2022-01-30
7 /10
Przeczytane =POSIADAM=
@PonuryDziadyga
2021-12-23
7 /10
Przeczytane
@martin.skowronski
2021-01-10
8 /10
Przeczytane
@Chassefierre
2019-11-21
6 /10
Przeczytane Fantastyka Literatura czeska
@Beata_
2019-11-12
6 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam
@Johnson
2019-11-08
10 /10
Przeczytane Fantastyka/Science-Fiction Posiadam
@Niku
2014-01-25
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Na ostrzu noża, tom 1. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl