Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu

Mariusz Sepioło
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Książka Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu
Książka Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Historia o realizacji pasji i wielkich marzeniach. Miał swoje „fazy”: muzyka, używki, wreszcie góry. Jedna była najważniejsza, nazywa się Nanga Parbat. Chciał zdobyć ją zimą jako pierwszy. W 2017 zmierzyli się siódmy raz. Mówili o nim: punk, hipis, outsider. Chodził własnymi ścieżkami. Na wsi, gdzie się wychowywał, nauczył się, czym jest wolność. Potem szukał jej w mieście między blokami, w grupie chłopaków w kapturach. Odnalazł ją w Indiach, potem w podróżach i adrenalinie. Dom miał tam, gdzie właśnie był: w Polsce, w Irlandii, w Pakistanie, w busie, w namiocie na stokach ośmiotysięcznika. W realizacji himalajskich celów nie wspierali go wielcy sponsorzy ani środowisko wysokogórskie. Mimo to walczył o swoje marzenia, a pomagała mu cała Polska. Tomek Mackiewicz – Czapa, Czapkins, Wegeta – był człowiekiem wymykającym się schematom. Książka o nim to nie tylko relacja z podróży po miejscach, do których trafiał. To także zapis rozmów z tymi, którzy pojawiali się w jego życiu – na chwilę albo na dłużej, z rodziną i przyjaciółmi. Oni również, tak jak Tomek, są wyjątkowi. Jako pierwsi otrzymywali sygnały, że dzieje się z nim coś złego. Akcję ratunkową, w której brali udział wspinacze spod K2, śledziła cała Polska. Książka po raz pierwszy odsłania jej kulisy z perspektywy bliskich Mackiewiczowi osób. Mariusz Sepioło – reporter. Autor bestsellera Himalaistki. Publikuje w największych tytułach prasowych, m.in. „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”. Nominowany do I edycji nagrody dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza.
Data wydania: 2018-10-03
ISBN: 978-83-240-5543-2, 9788324055432
Wydawnictwo: Znak
Stron: 300

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nanga Dream - z marzeniami do celu

{} WYBÓR REDAKCJI
15.01.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

W zbiorach @Link mamy dwie pozycje dotyczące Tomka Mackiewicza. Jedną z nich jest książka Mariusza Sepioło (Sepioły?) pt. Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu. Pewnie wszyscy pamiętają to, co wydarzyło się w 2018 roku, pod koniec stycznia na Nanga Parbat w Himalajach. Wtedy to po raz siódmy "Chapkins" starał się zdobyć w stylu alpejskim i bez... {} Recenzja książki Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu

@Machnas@Machnas {}× 4

Co to znaczy bycie wolnym człowiekiem?

7.05.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Trudno mi ocenić tą książkę nie mówiąc o samym bohaterze. W tradycji polskiej jest zwyczaj, że o umarłym mówi się dobrze, albo milczy. Tutaj mamy pierwszy wybór. Czy jednak gdyby nie zginął i akcję ratunkową nie śledziła cała Polska byłby osobą znaną. Zdobył wcześniej dwie góry, dostał nawet nagrodę, ale poza wąskim gronem nikt o nim nie słyszał. ... {} Recenzja książki Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu

@jatymyoni@jatymyoni {}× 5

Człowiek z pasją do gór

19.02.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Tomek Mackiewicz był osobą pozytywną i nie mieszcząca się chyba w żadnych schematach. Był outsiderem. Chodził własnymi drogami, a w swoim życiu szukał wolności. Znalazł ją na wsi, ale po przeprowadzce do większego miasta czuł się zagubiony i nie na swoim miejscu. Wpadł w nieodpowiednie towarzystwo, uzależnił się od twardych narkotyków i spadł na s... {} Recenzja książki Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu

Moja opinia o książce

Opinie

@w.moich.kregach
2019-02-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Tomek Mackiewicz był osobą pozytywną i nie mieszcząca się chyba w żadnych przyjemnych schematach. Ta książka pokazuje jego osobowość i to jakim był człowiekiem w życiu rodzinnym i tym poza domem. Wspomnienia zarówno jego najbliższych i dalszych znajomych, dokładnie przybliżają nam jego sylwetkę. Świetna książka dla osób lubiących czytać o ludziach z pasją.

{}× 4 | link |
@Ivi
2020-03-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Tak naprawdę moje zainteresowanie polskimi himalaistami zaczęło się od tragedii Tomka Mackiewicza. Wtedy po raz pierwszy zainteresowałam się życiem innych zdobywców ośmiotysięczników.
Po biografię Czapkinsa sięgałam trochę z niepokojem. Bałam się, że będzie to swojego rodzaju laurka dla człowieka, który zginął tak tragicznie. Na szczęście nie było tak.
Co dla mnie było plusem to opisanie całego życia Mackiewicza. Nie tylko górskie wyprawy, ale też walka z nałogiem, oba małżeństwa, próby znalezienia sobie miejsca na świecie. Z tej opowieści wyłania się z jednej strony tragiczna postać, bo życie dało mu parę razy kopniaki. A z drugiej strony mamy optymistę, który brnie do przodu mimo tego wszystkiego co go spotkało.
Tak naprawdę to był człowiek, który chciał zdobywać góry po swojemu, na swoich zasadach, nie chciał się podporządkować. Trochę szkoda, bo miał warunki naturalne takie, że przy dobrym zapleczu finansowym mógłby być wielki. Wybrał inaczej...
Dzięki tej książce zrozumiałam także skąd wzięły się spekulacje czy na pewno zdobyli Nangę...
Brakowało mi większej ilości zdjęć. Himalaiści to też widoki, które nie są przeznaczone dla większości śmiertelników i zdjęcia to taka namiastka tych widoków. Brakowało mi też wypowiedzi Elisabeth Revol, która tłumaczyła swoją odmowę traumą, którą musi jeszcze przepracować.
Z ciekawości sięgnę po drugą książkę o Mackiewiczu, dla porównania czym one się różnią.

{}× 3 | link |
@Nowe_Horyzonty
2019-02-22
Przeczytane

W chwili, gdy do mediów dostała się informacja, że z Tomkiem Mackiewiczem dzieje się coś złego u szczytu Nangi Parbat, wydarzeniem tym przez kilka dni, żyła cała Polska. Smutne jest to, że dopiero po tragedii ludzie zaczęli doceniać Mackiewicza, a co niektórzy wówczas dowiedzieli się o jego istnieniu. Niektórzy do dziś oceniają zachowanie himalaisty, a inni dopiero po jego śmierci zrozumieli, że góry były dla niego prawdziwą pasją, za którą zapłacił, niestety, najwyższą cenę. Zapewne wielu z Was zadawało sobie pytanie: Dlaczego zginął tak młody człowiek? Dlaczego nie odpuścił i kolejny raz podjął próbę zdobycia szczytu ośmiotysięcznika? Dlaczego akcja ratunkowa się nie powiodła? O tym dowiecie się, czytając Nanga dream.


Nie wiem dlaczego, ale podczas lektury czułam jakąś więź z ludźmi, którzy wypowiadali się o Mackiewiczu. I przyznaję, że jego historia bardzo mną poruszyła. Być może wpływ na to ma niejako pochodzenie Mackiewicza, gdyż dorastał on w „moich” rejonach. I choć nie było mi dane nigdy go spotkać, to odczuwałam, jakbym czytała książkę o moim sąsiedzie.

Nanga dream to nie tylko relacje z ostatnich chwilach w życiu Mackiewicza, a zapis rozmów z ludźmi, którzy choć przez chwilę się w nim znaleźli – a Tomek i pamięć o nim nadal żyją w ich sercach. To książka, w której można znaleźć najistotniejsze informacje o Mackiewiczu, poznać miejsca, w których się wychowywał i mieszkał, jak również te, które odwiedził, choć na chwilę. Dowiadujemy się o jego p...

{}× 1 | link |
@Brzezinkowa
2020-06-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Takie książki uwielbiam! Literatura faktu to coś zdecydowanie dla mnie. Tym razem spotkałam się z Tomkiem Mackiewiczem i jego życiem. Książka wydaje mi się bardzo obiektywna. Nie brakuje w niej pięknych momentów jak i tych, o których wielu członków rodziny by nie chciało mówić. Dla mnie fantastyczny człowiek, niepowtarzalny i mający swój świat, w którym czuł się doskonale. Pasja, duch to góry. Wiele cech podoba mi się w Tomku, bo są tak podobne do moich. Zostawiam ją w swojej biblioteczce, a Tobie zdecydowanie polecam. Teraz jeszcze przede mną „Czapkins” i będę już spełniona

{} | link |
@karolas2
2020-08-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Evita
2020-05-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Z biblioteki Literatura górska
@jatymyoni
2020-05-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Biografie, autobiografie, pamiętniki Góry L. polska
@Machnas
2020-01-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Syndzia
2019-08-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@bettypietras
2019-01-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu”- Mariusz Sepioło

Książka Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza
Czapkins. Historia Tomka Ma... Dominik Szczepański
{}8.4/10
Przez całe życie Tomek Mackiewicz, „Czapkins”, niemożliwe zm...
Książka Polscy himalaiści
Polscy himalaiści Dariusz Jaroń
{}8/10
Tę część himalaizmu mało kto zna. A to piękna polska karta ...
Książka Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz
Wanda. Opowieść o sile życi... Anna Kamińska
{}8.2/10
„Zginę w górach” — mówiła. Dotrzymała słowa — według dokumen...
Książka Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat
Przeżyć. Moja tragedia na N... Elisabeth Revol
{}9.3/10
W styczniu 2018 roku Tomasz “Czapkins” Mackiewicz i Elisab...
Książka Spod zamarzniętych powiek
Spod zamarzniętych powiek Adam Bielecki, Dominik Szczepański
{}8.7/10
Adam Bielecki stał się jednym z najmocniejszych himalaistów ...

Cytaty z książki

O nie! Książka Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe