Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu

Mariusz Sepioło
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Historia o realizacji pasji i wielkich marzeniach. Miał swoje „fazy”: muzyka, używki, wreszcie góry. Jedna była najważniejsza, nazywa się Nanga Parbat. Chciał zdobyć ją zimą jako pierwszy. W 2017 zmierzyli się siódmy raz. Mówili o nim: punk, hipis, outsider. Chodził własnymi ścieżkami. Na wsi, gdzie się wychowywał, nauczył się, czym jest wolność. Potem szukał jej w mieście między blokami, w grupie chłopaków w kapturach. Odnalazł ją w Indiach, potem w podróżach i adrenalinie. Dom miał tam, gdzie właśnie był: w Polsce, w Irlandii, w Pakistanie, w busie, w namiocie na stokach ośmiotysięcznika. W realizacji himalajskich celów nie wspierali go wielcy sponsorzy ani środowisko wysokogórskie. Mimo to walczył o swoje marzenia, a pomagała mu cała Polska. Tomek Mackiewicz – Czapa, Czapkins, Wegeta – był człowiekiem wymykającym się schematom. Książka o nim to nie tylko relacja z podróży po miejscach, do których trafiał. To także zapis rozmów z tymi, którzy pojawiali się w jego życiu – na chwilę albo na dłużej, z rodziną i przyjaciółmi. Oni również, tak jak Tomek, są wyjątkowi. Jako pierwsi otrzymywali sygnały, że dzieje się z nim coś złego. Akcję ratunkową, w której brali udział wspinacze spod K2, śledziła cała Polska. Książka po raz pierwszy odsłania jej kulisy z perspektywy bliskich Mackiewiczowi osób. Mariusz Sepioło – reporter. Autor bestsellera Himalaistki. Publikuje w największych tytułach prasowych, m.in. „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”. Nominowany do I edycji nagrody dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza.
Data wydania: 2018-10-03
ISBN: 978-83-240-5543-2, 9788324055432
Wydawnictwo: Znak
Stron: 300

Autor

Mariusz Sepioło Reporter, cyklista i muzyk. Autor bestsellera Himalaistki. Publikuje w największych tytułach prasowych, m.in. w „Tygodniku Powszechnym” i „Polityce”. Nominowany do I edycji nagrody dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza. Autor między innymi książ...

Pozostałe książki:

Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu Klerycy. O życiu w polskich seminariach Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt Narodowcy Ludzie i gady Pato&influencerzy
Wszystkie książki Mariusz Sepioło

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nanga Dream - z marzeniami do celu

WYBÓR REDAKCJI
15.01.2020

W zbiorach @Link mamy dwie pozycje dotyczące Tomka Mackiewicza. Jedną z nich jest książka Mariusza Sepioło (Sepioły?) pt. Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu. Pewnie wszyscy pamiętają to, co wydarzyło się w 2018 roku, pod koniec stycznia na Nanga Parbat w Himalajach. Wtedy to po raz siódmy "Chapkins" starał się zdobyć w stylu alpejskim i bez... Recenzja książki Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu

Co to znaczy bycie wolnym człowiekiem?

7.05.2020

Trudno mi ocenić tą książkę nie mówiąc o samym bohaterze. W tradycji polskiej jest zwyczaj, że o umarłym mówi się dobrze, albo milczy. Tutaj mamy pierwszy wybór. Czy jednak gdyby nie zginął i akcję ratunkową nie śledziła cała Polska byłby osobą znaną. Zdobył wcześniej dwie góry, dostał nawet nagrodę, ale poza wąskim gronem nikt o nim nie słyszał. ... Recenzja książki Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu

@jatymyoni@jatymyoni × 6

Człowiek z pasją do gór

19.02.2019

Tomek Mackiewicz był osobą pozytywną i nie mieszcząca się chyba w żadnych schematach. Był outsiderem. Chodził własnymi drogami, a w swoim życiu szukał wolności. Znalazł ją na wsi, ale po przeprowadzce do większego miasta czuł się zagubiony i nie na swoim miejscu. Wpadł w nieodpowiednie towarzystwo, uzależnił się od twardych narkotyków i spadł na s... Recenzja książki Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@PonuryDziadyga
@PonuryDziadyga
2022-05-24
8 /10
Przeczytane 2022

Niezwykła książka. Niezwykła na tle innych biografii himalaistów, bo i sam bohater himalaistą był nietypowym- niektórzy wręcz mogą kwestionować to, czy na miano himalaisty zasługuje. Postać bardzo kontrowersyjna, nie mieszcząca się w ramach, skłócona z PZA i większością środowiska. To jak bardzo jego historia różniła się od historii takiego Hajzera czy Urubki jest wręcz niebywałe.
Doceniam tę książkę za rozłożenie balansu, ile miejsca poświęcić na historię nałogu bohatera, ile na jego niesztampowe przygody, a ile na jego idee fixe, czyli chorobliwą relację z Nagą Górą.
Co siedziało w jego głowie, że tyle razy próbował, nawet gdy Moro stanął na Nandze w sezonie zimowym. Rozumiał to na pewno Wojciech Kurtyka, ale przeciętny człowiek nie zrozumie. Ja nie rozumiem, przynajmniej nie w pełni.
Jednak czytałem tę książkę z wielką przyjemnością, chociaż może się ona czasem wydawać dosłodzona. Mackiewicz był postacią niezwykłą, w godzinie śmierci stał się pożywką dla hien dziennikarskich, a nawet długo po zgonie był tematem przepychanek słownych, również wśród ludzi którzy gówno o tym wiedzą.
Jeszcze raz polecam ze szczerego serca tę książkę, właśnie za jej inność.

× 7 | link |
@w.moich.kregach
2019-02-16
10 /10
Przeczytane

Tomek Mackiewicz był osobą pozytywną i nie mieszcząca się chyba w żadnych przyjemnych schematach. Ta książka pokazuje jego osobowość i to jakim był człowiekiem w życiu rodzinnym i tym poza domem. Wspomnienia zarówno jego najbliższych i dalszych znajomych, dokładnie przybliżają nam jego sylwetkę. Świetna książka dla osób lubiących czytać o ludziach z pasją.

× 4 | link |
@Ivi
2020-03-15
6 /10
Przeczytane

Tak naprawdę moje zainteresowanie polskimi himalaistami zaczęło się od tragedii Tomka Mackiewicza. Wtedy po raz pierwszy zainteresowałam się życiem innych zdobywców ośmiotysięczników.
Po biografię Czapkinsa sięgałam trochę z niepokojem. Bałam się, że będzie to swojego rodzaju laurka dla człowieka, który zginął tak tragicznie. Na szczęście nie było tak.
Co dla mnie było plusem to opisanie całego życia Mackiewicza. Nie tylko górskie wyprawy, ale też walka z nałogiem, oba małżeństwa, próby znalezienia sobie miejsca na świecie. Z tej opowieści wyłania się z jednej strony tragiczna postać, bo życie dało mu parę razy kopniaki. A z drugiej strony mamy optymistę, który brnie do przodu mimo tego wszystkiego co go spotkało.
Tak naprawdę to był człowiek, który chciał zdobywać góry po swojemu, na swoich zasadach, nie chciał się podporządkować. Trochę szkoda, bo miał warunki naturalne takie, że przy dobrym zapleczu finansowym mógłby być wielki. Wybrał inaczej...
Dzięki tej książce zrozumiałam także skąd wzięły się spekulacje czy na pewno zdobyli Nangę...
Brakowało mi większej ilości zdjęć. Himalaiści to też widoki, które nie są przeznaczone dla większości śmiertelników i zdjęcia to taka namiastka tych widoków. Brakowało mi też wypowiedzi Elisabeth Revol, która tłumaczyła swoją odmowę traumą, którą musi jeszcze przepracować.
Z ciekawości sięgnę po drugą książkę o Mackiewiczu, dla porównania czym one się różnią.

× 3 | link |
@Nowe_Horyzonty
@Nowe_Horyzonty
2019-02-22
Przeczytane

W chwili, gdy do mediów dostała się informacja, że z Tomkiem Mackiewiczem dzieje się coś złego u szczytu Nangi Parbat, wydarzeniem tym przez kilka dni, żyła cała Polska. Smutne jest to, że dopiero po tragedii ludzie zaczęli doceniać Mackiewicza, a co niektórzy wówczas dowiedzieli się o jego istnieniu. Niektórzy do dziś oceniają zachowanie himalaisty, a inni dopiero po jego śmierci zrozumieli, że góry były dla niego prawdziwą pasją, za którą zapłacił, niestety, najwyższą cenę. Zapewne wielu z Was zadawało sobie pytanie: Dlaczego zginął tak młody człowiek? Dlaczego nie odpuścił i kolejny raz podjął próbę zdobycia szczytu ośmiotysięcznika? Dlaczego akcja ratunkowa się nie powiodła? O tym dowiecie się, czytając Nanga dream.


Nie wiem dlaczego, ale podczas lektury czułam jakąś więź z ludźmi, którzy wypowiadali się o Mackiewiczu. I przyznaję, że jego historia bardzo mną poruszyła. Być może wpływ na to ma niejako pochodzenie Mackiewicza, gdyż dorastał on w „moich” rejonach. I choć nie było mi dane nigdy go spotkać, to odczuwałam, jakbym czytała książkę o moim sąsiedzie.

Nanga dream to nie tylko relacje z ostatnich chwilach w życiu Mackiewicza, a zapis rozmów z ludźmi, którzy choć przez chwilę się w nim znaleźli – a Tomek i pamięć o nim nadal żyją w ich sercach. To książka, w której można znaleźć najistotniejsze informacje o Mackiewiczu, poznać miejsca, w których się wychowywał i mieszkał, jak również te, które odwiedził, choć na chwilę. Dowiadujemy się o jego p...

× 1 | link |
@aleksandraczarnecka1989
Przeczytane

Piękna historia człowieka legendy. Pasjonat, miłośnik gór. Przykre, że los tak okrutnie go doświadczal. Może być wzorem dla wielu młodych ludzi. Nałóg narkotyczny zamienił na nałóg wspinaczkowy. Niestety zapłacil za to najwyższa cenę.

× 1 | Komentarze (1) | link |
@Ferante
2020-06-30
10 /10
Przeczytane

Takie książki uwielbiam! Literatura faktu to coś zdecydowanie dla mnie. Tym razem spotkałam się z Tomkiem Mackiewiczem i jego życiem. Książka wydaje mi się bardzo obiektywna. Nie brakuje w niej pięknych momentów jak i tych, o których wielu członków rodziny by nie chciało mówić. Dla mnie fantastyczny człowiek, niepowtarzalny i mający swój świat, w którym czuł się doskonale. Pasja, duch to góry. Wiele cech podoba mi się w Tomku, bo są tak podobne do moich. Zostawiam ją w swojej biblioteczce, a Tobie zdecydowanie polecam. Teraz jeszcze przede mną „Czapkins” i będę już spełniona

| link |
@mdr.torero
@mdr.torero
2022-05-13
8 /10
Przeczytane
UR
@Ursza
2021-03-09
5 /10
Przeczytane
@karolas2
@karolas2
2020-08-09
8 /10
Przeczytane
@Evita
2020-05-13
7 /10
Przeczytane Z biblioteki Literatura górska
@jatymyoni
2020-05-07
7 /10
Przeczytane Biografie, autobiografie, pamiętniki Góry L. polska
@biegajacy_bibliotekarz
2020-01-15
9 /10
Przeczytane
@Syndzia
2019-08-17
10 /10
Przeczytane
@bettypietras
@bettypietras
2019-01-28
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl