Nauka i religia. Czy można je pogodzić?

Daniel C. Dennett, Alvin Plantinga
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Nauka i religia. Czy można je pogodzić?
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Czy można pogodzić wojującego ateistę ze zwolennikiem teizmu? Jedna z najbardziej żywiołowych współczesnych dyskusji toczy się wokół wzajemnych relacji nauki i religii. Światowej sławy filozofowie, Daniel Dennett i Alvin Plantinga, prowadzą pasjonującą polemikę i prezentują własne stanowiska w sporze na temat możliwości pogodzenia współczesnego, naukowego obrazu świata z wierzeniami religijnymi. Postaci obydwu autorów - liderów przeciwnych obozów - sprawiają, że książkę traktować należy jako cenne dzieło nie tylko filozofii, ale również szeroko rozumianej kultury. Dennett to wojujący ateista, zaliczany do grona "Nowych Jeźdźców Apokalipsy", Plantinga - czołowy zwolennik teizmu i najbardziej znany współczesny filozof religii. Logika argumentacji obydwu uczonych inspiruje, a styl prowadzenia dyskusji dowodzi, że wbrew medialnym przekazom nawet na tak emocjonalnie angażujące tematy prowadzić można rzeczową, merytoryczną dyskusję. Książka - dzięki afirmacji krytycznego myślenia i racjonalnego uzasadniania swoich przekonań - ujmie każdego Czytelnika, niezależnie od przyjmowanego światopoglądu.  
Tytuł oryginalny: Science and Religion: Are They Compatible?
Data wydania: 2014-09-08
ISBN: 978-83-7886-110-2, 9788378861102
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Seria: Nauka i religia
Kategoria: Filozofia
Stron: 130
dodana przez: Mirko

Autor

Daniel C. Dennett Daniel C. Dennett
Urodzony 28 marca 1942 roku w USA (Boston)
Daniel C. Dennett – amerykański filozof i kognitywista, kierujący Center for Cognitive Studies na Tufts University. Specjalizuje się przede wszystkim w filozofii umysłu, sztucznej inteligencji oraz teorii ewolucji. Jest autorem kilkuset artykułó...

Pozostałe książki:

Czterej jeźdźcy Apokalipsy Odczarowanie religia jako zjawisko naturalne Dźwignie wyobraźni i inne narzędzia do myślenia Od bakterii do Bacha. O ewolucji umysłów Słodkie sny. Filozoficzne przeszkody na drodze do nauki świadomości Autobiografia. Daniel C. Dennett Filozofia dowcipu. Humor jako siła napędowa umysłu Nauka i religia. Czy można je pogodzić? Wolna wola. Czy jesteśmy odpowiedzialni za nasze czyny? Świadomość Natura umysłów. Jak zrozumieć świadomość
Wszystkie książki Daniel C. Dennett

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Nauka i religia. Czy można je pogodzić?? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
6 /10
Przeczytane Filozofia_teologia_1 Posiadam E-book

Nihil novi sub sole.

Stan zwarć teistów z ateistami jest jak sytuacja w okopach Verdun. Obie strony tkwią uzbrojone w swoje racje, a szans na zawieszenie broni nie ma. "Nauka i religia. Czy można je pogodzić?" jest niewielką książką stanowiącą spisane wystąpienia Daniela Dennetta i Alvina Plantingi ze zjazdu filozofów w 2009 roku. Zebrane eseje są kilkuetapową konfrontacją przekonań obu filozofów na temat relacji nauki i religii.

Po lekturze tak krótkiej publikacji, trudno oczekiwać nowych przemyśleń i poczucia wyczerpania tematu, szczególnie że całość skupiała się na argumentach dotyczących niemal wyłącznie neo-darwinizmu.
Plantinga skupił się na dwóch tezach obrony religii, które stanowiły oś debaty:

• ewolucja biologiczna w wyniku doboru naturalnego nie wyklucza istnienia nakierowanego planu (sprawczej boskości)
• dołączenie do darwinizmu naturalizmu (rozumianego, jako założenie nieistnienia boskości) prowadzi do sprzeczności

Nudny i kompletnie niewiarygodny jest główny wywód Plantingi wykazujący jakoby językiem rachunku zdań, że ewolucja sterowana jest bardziej prawdopodobna od tej niesterowanej (czyli odbywającej się na gruncie założeń naturalizmu). Żadną miarą nie można zaprezentowanemu wnioskowaniu przypisać głębszej wartości, poza potwierdzeniem przekonań jej autora.

Po raz kolejny zdumiewa mnie stosowany przez zwolenników sprawczej roli trenscendencji na przebieg procesów przyrodniczych mechanizm, że można...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Nauka i religia. Czy można je pogodzić?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl