Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności

Ewelina Rubinstein
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Siedzą na ławkach w parku, pod mostem, w pustostanach… Są zaniedbani, brudni, cuchnący… Bezdomni. Ludzie, którzy z jakiegoś powodu stracili dobytek i znaleźli się na ulicy. Mijajmy ich niemal codziennie. Przechodzimy obok, starając się ich nie zauważać. Dlaczego stracili wszystko? Co takiego wydarzyło się w ich życiu, że nie potrafili się pozbierać? Ewelina Rubinstein w niniejszym reportażu udowadnia, że bezdomni nie są bezimiennymi twarzami, które w codziennym pędzie mijamy na ulicy czy w parku. Pokazują, że to ludzie podobni do nas i jak każdy z nas mają swoje troski, radości, wspomnienia i marzenia. Każdy z nich w głębi duszy tęskni za normalnością, rodziną i własnym kątem. Bo bezdomność – wbrew pozorom – nie jest wyborem. Jest jednym ze sposób na życie, ale często wynikającym z braku motywacji, poczucia samotności i odosobnienia. „Niczyj” to niezwykle przejmujący reportaż, pomagający w zrozumieniu przyczyn bezdomności, a tym samym ludzi, którzy z różnych powodów żyją na marginesie społeczeństwa. Patronat medialny nad książką objęli: Subiektywnie o książkach, Telewizja Republika, Czytamy bo kochamy, Radio Emaus, Radio Warszawa, Radio Campus
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-8119-139-5, 9788381191395
Wydawnictwo: Psychoskok
Kategoria: Reportaż
Stron: 200

Autor

Ewelina Rubinstein Ewelina Rubinstein Ewelina Rubinstein - dziennikarka, prawniczka. Urodzona w Zgorzelcu; ukończyła studia prawnicze w Warszawie i tam stawiała swoje pierwsze kroki jako dziennikarka. Współpracowała m.in. ze studenckim miesięcznikiem „Obsesja”, „Warszawskim a b c” oraz z...

Pozostałe książki:

Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności Jerozolima. Miasto Boga Nina, prawdziwa historia
Wszystkie książki Ewelina Rubinstein

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Gdy w życiu nie ma już nic do stracenia

26.07.2022

Żyją na ulicy, gdzieś obok nas, pozbawieni rodziny, godnej egzystencji, dachu nad głową, brudni, często odurzeni alkoholem. Mijamy ich obojętnie i z wielką odrazą dosłownie na każdym kroku, na każde uliczce większego miasta, ale mniejszego również. Są podobni do nas, ale jednego im brakuje – szczęścia. Nieoczekiwane wydarzenia sprawiły, że ich życ... Recenzja książki Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-08-31
10 /10
Przeczytane Reportaże

Ten reportaż to bardzo udana książka wydawnictwa Psychoskok.... Nie da się ukryć. Normalnie nie rzucam się na każdy 'aktualny' reportaż, ale ten o bezdomnych chciałam przeczytać, bo to ważny temat.
Książkę przeczytałam jednym tchem, ale 'jednym tchem' ona ze mnie nie wyszła..... To reportaż, który wywołuje wiele emocji. Pierwszym jest szok, że to moglibyśmy być my. Jedno potknięcie, źli ludzie albo nasza wina, brak rodziny i klocki się sypią..... Dobrze, że autorka napisała tę książkę.
Układ jest 'regionalny'. Mamy najważniejsze dane o bezdomnych w danym województwie, parę słów, a potem są rozmowy z ludźmi. To z tych rozmów można zrozumieć ich świat, trudności z jakimi się borykają. Największym szokiem dla mnie było zrozumienie, że do bezdomności przyczynił się brak rodziny, a raczej odwrotnie. To że my, czytelnicy nie mamy takiego problemu często jest zasługa tego, że mieliśmy oparcie w rodzinie, w bliskich. Z rozmów autorki wynika jak wiele robią dla nich te nie reklamujące się jadłodajnie, że bezdomni marzą o spodniach, które ja niedawno wyrzuciłam, o podpaskach, które mogłabym kupić potrzebującym, a które są ich niespełnionym pragnieniem. Najbardziej poruszają rozmowy z ludźmi, których do bezdomności pchnęło zło innych ludzi, tak jak ten ojciec, którego z domu wyrzucił syn, albo kobieta, którą bił mąż, albo kobieta, która straciła wszystko przez oszusta matrymonialnego.
To książka ciężkiego kalibru, mocna, porażająca, przerażająca, ale potrzebna.

× 11 | link |
@Ferante
2020-06-20
6 /10
Przeczytane

Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności. Ewelina Rubinstein. Książka, która opowiada historie ludzi, którzy na codzień mierzą się z bezdomnością. Pokazuje ich ludzką twarz i pozwala ich lepiej poznać. Niestety, jak wiadomo większość bezdomnych to ludzie, którzy akceptują swój stan. To co głównie doprowadza ich do takiego życia to alkohol. Mimo wszystko dobrze jest spojrzeć na świat z ich perspektywy. Ale wiecie co? Można wyjść z bezdomności... I to jest pocieszające... A tym, który pomaga przetrwać w każdej ciężkiej sytuacji jest Bóg... Uwielbiam książki na faktach. I polecam Wam tę pozycję. Daje chwilę refleksji.

× 1 | link |
@sylwiacegiela
2022-07-26
10 /10
Przeczytane
@skazani_na_czytanie
@skazani_na_czytanie
2021-10-29
10 /10
Przeczytane
@monidelko83
@monidelko83
2021-01-15
10 /10
Przeczytane
@czytunia
@czytunia
2019-11-05
7 /10
Przeczytane 2018
AN
@anitapokora23
2019-05-05
10 /10
Przeczytane
@agnieszka3211
@agnieszka3211
2017-10-09
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Czy choć raz zastanowiłaś się, jak mają na imię, kim są z wykształcenia, co takiego się stało, że znaleźli się na ulicy zupełnie sami, nie mając pieniędzy ani żadnego innego dobytku? Jakie są ich historie? Czy mają dzieci? O czym marzą? Z czego się śmieją?
Oceniajmy, ale zawsze zaczynajmy od siebie.
Śmierć jest zjawiskiem zdysocjowanym. Oznacza to, że śmierć ogarnia tkanki i układy w różnym czasie. Powoduje to dezintegrację ustroju jako całości funkcjonalnej i kolejno – trwałe wypadanie poszczególnych funkcji w różnej sekwencji czasowej.
Umieranie jest koleją naszego życia. Nikt nie ucieknie od śmierci i wydaje się, że to jedyna sprawiedliwa rzecz na tym świecie.
Zrozumiałam też, że życie jest cudem, że cuda się zdarzają, tylko że my ich nie dostrzegamy. Życie każdego z nas jest wyjątkowe. I to nawet wtedy, kiedy wydaje się nam, że jesteśmy tutaj, na ziemi, bez powodu, bez sensu, samotni, niekochani, marzący o lepszej przyszłości dla siebie czy swoich dzieci. Bo żyć znaczy godzić się na to, co oferuje nam los. Cała mądrość naszej egzystencji polega jednak na tym, aby wiedzieć, co jest dobre, a co złe. Żeby umieć wyłuskać z tego wszystkiego, co proponuje i daje nam świat, tylko to, co jest i będzie dla nas najlepsze.
Dodaj cytat