Nie ma ekspresów przy żółtych drogach

Andrzej Stasiuk
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Nie ma ekspresów przy żółtych drogach
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

…staje się co jakiś czas, żeby odpocząć, żeby się obejrzeć, żeby policzyć, ile już było, a ile jeszcze zostało. Taka jest ta książka: sprawdzam gdzie byłem, gdzie jestem, dokąd się wybieram. Oprócz tego oczywiście niezwykła ilość celnych spostrzeżeń, głębokich przemyśleń oraz barwnych opisów.Z szacunkiem: Autor
Data wydania: 2013-10-09
ISBN: 978-83-7536-628-0, 9788375366280
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Stron: 176
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Andrzej Stasiuk Andrzej Stasiuk
Urodzony 25 września 1960 roku w Polsce (Warszawa)
Polski prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1995), Nagrody Literackiej „Nike” (2005) i Nagrody Literackiej Gdynia. We wczesnych latach 80. zaangażowany w działalność Ruchu Wolność i Po...

Pozostałe książki:

Mury Hebronu Dojczland Opowieści galicyjskie Jadąc do Babadag
Wszystkie książki Andrzej Stasiuk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Nie ma ekspresów przy żółtych drogach aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
7 /10
Przeczytane E-book Reportaże_i_ współczesny_świat

To moje pierwsze spotkanie z Andrzejem Stasiukiem. "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach" jest zbiorem krótkich tekstów w formie reportażu, czasem impresji, spisane zapewne na przestrzeni kilku lat (pośrednio można to wydedukować z kontekstu). Całość tematycznie nie jest jednorodna. To po prostu opisy tęsknot autora, relacji z wypraw po bezdrożach, komentarze do pewnych współczesnych zjawisk. Wszystko zanurzone w sentymentalnej zadumie i fascynacji Wschodem Polski i Europy, oraz Azją Środkową.

Po lekturze stwierdzam przede wszystkim, że teksty Stasiuka wypełnione są po brzegi subiektywizmem, czasem wręcz przeładowane epitetami. Taki zabieg wydał się interesujący głównie przy opisach przyrody Wschodu. Impresjonistyczne wizje takiego swoistego i unikatowego egzystencjalnego spokoju, rezygnacji mieszkańców z zabiegania w doczesności, wypadły ciekawie. Przywołane plastycznie pejzaże w połączeniu z nostalgiczną introspekcją czytało się bardzo dobrze. Była to niekłamana przyjemność. Zapewne wielbiciele Moneta czy Degasa odnajdą w prozie Stasuka sporo lubianych z malarstwa motywów.

Trochę mniej przypadły mi do gustu komentarze do bieżących problemów. Polacy na Zachodzie czy nasza religijność, nie powaliły na kolana. Stasiuk okazał się dobrym obserwatorem przemijającego świata ‘slow life’, ale pewne wyabstrahowane i przefiltrowane przez jego specyficzny umysł spostrzeżenia o problemach konsumpcjonizmu, czy ogólnie przywołanie bolączek współczesnego społeczeństwa...

| link |
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane Posiadam Reportaże i literatura faktu

Nie wiedziałam o tej książce prawie nic przed przeczytaniem, Stasiuka też wcześniej nie miałam w rękach. A rekomendacja: to książka w twoim typie zobowiązuje do lektury :)
"Nie ma ekspresów..." zawiera felietony o podróżach w wymiarze geograficznym i czasowym, o dalekich wyprawach do Azji i niewyprawach na taras za oknem. Trudno mi powiedzieć, które podróże bardziej do mnie przemawiały - teksty są tak mi bliskie, takie 'swoje', kojące, melancholijne, łagodne. Urzekł mnie Stasiuk tym jak patrzy(ł) na swój świat, ten z czasów dzieciństwa i ten teraz. Bardzo trafny jest tekst dedykowany księdzu Lemańskiemu a felieton "Z daleka" najchętniej zakreśliłabym cały.
Polecam serdecznie i mam nadzieję na Nike dla Stasiuka.

| link |
GA
2020-08-18
6 /10
Przeczytane
@martyna.153
2020-03-09
8 /10
Przeczytane
AC
2014-11-14
5 /10
Przeczytane Studia

Cytaty z książki

O nie! Książka Nie ma ekspresów przy żółtych drogach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl