Jadąc do Babadag

Andrzej Stasiuk
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów
Jadąc do Babadag
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów

Opis

"Jadąc do Babadag" to książka o podróży przez zapomnianą Europę. Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Słowenia, Albania, Mołdawia – przez te kraje podróżuje autor. Samochodem, autostopem, pociągiem. Ale jednocześnie jest to podróż w głąb świadomości mieszkańca tej części Europy, która zawsze była uważana za gorszą, zapóźnioną, prymitywną i zacofaną.

Jednak autor ogląda te kraje w sposób pozbawiony kompleksów. Czasami ma się nawet wrażenie, że to jedyne kraje na ziemi, co pozwala uniknąć nudnych i jałowych porównań z Zachodem bądź Wschodem. "Jadąc..." to książka przygodowa i podróżnicza. Nie tylko w sensie geograficznym, ale także – a może przede wszystkim – duchowym.

"Kto kiedykolwiek zobaczył 'materię w ostatecznym upadku' tak, jak bohater 'Dukli' w opuszczonym szalecie miejskim, ten nie zazna spokoju. Dowodem na to jest 'Jadąc do Babadag'

(...)

W miarę czytania okazuje się, że ta książka nie jest wcale dziennikiem podróży, ale traktatem o naturze świata, z ostrym podziałem na to, co prawdziwe i fałszywe".

Justyna Sobolewska, "Gazeta Wyborcza"

"To nie są okoliczności, w których mogłaby rozwinąć się bardziej skomplikowana akcja, tam najwyżej czasem jakby na coś się zanosiło, ale nic z tego nie wynika. Brak zewnętrznego następstwa wydarzeń znakomicie rekompensuje 'fabuła wyobraźni', ciągłość jednego sposobu patrzenia, równy rytm pięknej frazy".

Paweł Gołoburda, "Lampa"

"'Jadąc do Babadag' otwiera przypomnienie wędrówek Stasiuka po Polsce z początku lat 80., a zamyka opis wyjazdu do Solca. Wewnątrz tej wyrazistej ramy pisarz pomieścił impresje - albo lepiej: fotografie prozą - z podróży po krajach Europy Środkowej. Są to podróże zaiste paradoksalne".

Robert Ostaszewski, "Tygodnik Powszechny"

"W swojej najnowszej książce 'Jadąc do Babadag' Stasiuk oprowadza nas właśnie po gorszej i brzydszej części Europy (mówi o niej 'moja Europa'), po krainach, o których bogatsza część naszego kontynentu wolałaby nie wiedzieć".

Jarosław Klejnocki, "Polityka"

"Stasiuk ostrożnie i z wyczuciem zanurza się w przestrzeń odwiedzanych po drodze miejsc, tak by za każdym razem nie zniszczyć jej swoją obecnością. Trochę jak niewidzialny duch pojawia się na dalekiej prowincji i obserwuje ją niezauważony przez jej mieszkańców".

Magda Głaz, "Doza Kultury"

"To nie jest zwykła książka podróżnicza, tylko raczej zapis świadomości i światopoglądu. Wędrówka do swojego wnętrza i poszukiwanie dzięki mapom krain, a dzięki krainom prawdziwego życia, które wrze".

Sebastian Frąckiewicz

"(...) 'Jadąc do Babadag' to subtelna opowieść, dużo mądrzejsza od banalnych travelogues o podróżach do Tajlandii czy Tybetu. Bilet do Bangkoku może dziś nabyć każdy, ale to, gdzie się kupuje bilet do Babadag, wie tylko Andrzej Stasiuk".

Piotr Siemion, "Zwierciadło"

Data wydania: 2012-06-18
ISBN: 978-83-7536-415-6, 9788375364156
Rodzaj: audiobook
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Nagrody: Nagroda Literacka „Nike” (Zwycięzca)
dodana przez: chudini0505
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

Andrzej Stasiuk Andrzej Stasiuk
Urodzony 25 września 1960 roku w Polsce (Warszawa)
Polski prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1995), Nagrody Literackiej „Nike” (2005) i Nagrody Literackiej Gdynia. We wczesnych latach 80. zaangażowany w działalność Ruchu Wolność i Po...

Pozostałe książki:

Mury Hebronu Dojczland Życie to jednak strata jest Opowieści galicyjskie
Wszystkie książki Andrzej Stasiuk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Jadąc do Babadag aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-06-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane L. polska Reportarz i dokument Audiobook

Miałam dwa podejścia do tej książki, ale jestem chyba zbyt nerwowa i niecierpliwa, do powolnej narracji Stasiuka. Pożyczyłam audiobook w wykonaniu Jacka Kissa. Wtedy zauroczyła mnie ta powolna gawęda przy kawie. Rozważanie w drodze i o drodze . Rozważania o ludziach spotykanych i o sobie samym. Często pędzimy do celu zapominając, że to droga jest najważniejsza i ludzie na niej spotkani. Nie lubię porównywać, każde miejsce ma swój własny i niepowtarzalny klimat. Czy to będą Ustrzyki Górne, lub Sól z knajpą dla wozaków, czy to będzie Garmisch , gdzie spokojne przez rondo w centrum idzie sobie chłop z krową na postronku, a wokół czuć „przyjemny” zapach gnojowicy. Stasiuk mnie urzekł byciem tu i teraz w danym miejscu i tak plastycznym przedstawieniu tych miejsc, że prawie czułam smak wódki i zapachy, a jednocześnie, że nawet wśród brzydoty można odnaleźć piękno.
Wszystkim tym, którzy mają ochotę na powolną gawędę o miejscach bliższych lub dalszych i przeżyć duchową przygodę polecam.

{}× 4 | link |
@SYSTEM
2007-06-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

"Jadąc do Babadag" zabrałam w podróż z Gdańska do Tromso. Podczas gdy fizyczne ciało przebywało w monotonnie zmieniającej się scenerii Bałtyku, Cieśnin Duńskich, Morza Północnego i wreszcie Atlantyku - dusza pognała na południe.Stasiuk swoje wędrówki rozpoczyna w Beskidzie Niskim - gdzie mieszka od lat i gdzie "wymyśla" swoje podróże. Przedstawia nam również swoisty proces wykluwania się celów a czasem bez-celów kolejnych wypraw - na które składają się lektury, fotografie i mapy konkretnych miejsc, czasem stary bilet i tęsknota... Ze swojego domu na prowincji wyrusza do innych miasteczek, wsi. Na prowincjonalne szlaki centralnej Europy: Ukrainy, Słowacji, Rumunii, Węgier, Albanii, Mołdawii i takich zapomnianych krain jak Naddniestrze czy Gagałuzja.Narracja z początku wydała mi się chaotyczna - przyczyn czego doszukiwałam się w tym, że książka złożona jest z odrębnych opowieści i wielu wątków. Jednak podczas zagłębiania się w treść zrozumiałam, że właśnie taki obraz tworzą te niezależne i indywidualne części interioru Starego Kontynentu - obraz niespójny, różnorodny, wielowarstwowy i trudny do uogólnienia... I właśnie za takimi krajobrazami, wielością zapachów, kolorów i języków zatęskniłam - tam, w chłodnej (mimo środka czerwca), skandynawskiej, bezludnej prawie rzeczywistości.Książka zdobyła nagrodę NIKE w roku 2005 (Najlepsza książka 2004 roku)

{}× 1 | link |
@aagula
2008-01-20
Chcę przeczytać

Mam tą książkę nawet na własność i już wielokrotnie do niej sięgałam, ale jeszcze nie skończyłam. Tylko ...hmmm ...nie wiem od czego to zależy, bo z jednej strony czytając "Jadąc..." przenoszę się w te wspaniałe miejsca opisywane przez Stasiuka i czuję ich klimat, ale wystarczy, że na chwilę odłożę książkę już nie potrafię do niej wrócić. Tak sobie na nią teraz spoglądam...może za parę dni kolejne podejście?

{} | link |
@samo_zUo
2021-06-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Reportaż podróżniczy
@DZIKA_BESTIA
2020-03-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Andrzej Stasiuk
@martyna.153
2020-03-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@nemo
2019-07-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Judith19
2016-09-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
PI
2012-09-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
WO
2012-03-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@cremova
2012-02-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane 4.Słabe
JU
2012-01-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@milla
2011-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@zuzankawes
2011-08-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
EL
2010-07-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Jadąc do Babadag. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl