(Nie)potrzebni

Marcin Ogdowski
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
(Nie)potrzebni
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Misja ISAF w Afganistanie dobiega końca, a wraz z nią kilkunastoletnie zaangażowanie Wojska Polskiego w konflikty „na drugim końcu świata”. Żołnierze wracają do domów, ale czy wrócą z wojny? Czy „stamtąd” w ogóle da się wrócić? Co czeka weteranów w kraju, w którym toczy się cyniczna gra między rządem a opozycją? Gra, w której problem wojennej traumy to doskonały pretekst, by dołożyć politycznemu konkurentowi. Co dalej z armią, która po Iraku i Afganistanie przeżywa kryzys? Czy ambitny plan modernizacji nie okaże się mrzonką? „(Nie)potrzebni”, najnowsza powieść Marcina Ogdowskiego, to wojenny dramat i polityczny dreszczowiec w jednym. Autor zabiera nas do ogarniętego chaosem Afganistanu, do „ludzkiej naprawialni” w Ramstein, w zacisze ministerialnych gabinetów. W jednej chwili jesteśmy świadkami krwawej potyczki na Highway One, by zaraz potem znaleźć się w domu wdowy po żołnierzu samobójcy. Książka, będąca swoistym rozrachunkiem Autora z tematyką „polskiego Afganistanu”, to momentami bardzo bolesna lektura. Niezwykle aktualna także z powodu wydarzeń na Ukrainie, które prowokują do przemyśleń nad stanem polskiej armii, jej pozycją w społeczeństwie i strukturach państwa.
Data wydania: 2014-04-21
ISBN: 978-83-64523-10-6, 9788364523106
Wydawnictwo: Warbook
Seria: WarBook
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 288

Autor

Marcin Ogdowski Marcin Ogdowski
Urodzony w 1976 roku w Polsce (Kraków)
Marcin Ogdowski to dziennikarz, pisarz oraz korespondent wojenny, który za sprawą swojego bloga „Bez Kamuflażu” zyskał w internecie przydomek „pierwszego polskiego blogera wojennego” – relacjonuje z Iraku, Afganistanu oraz Ukrainy. Popularne książki...

Pozostałe książki:

(Dez)informacja Uwikłani Ostatni świadek Międzyrzecze Stan wyjątkowy
Wszystkie książki Marcin Ogdowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka (Nie)potrzebni nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

DE
2020-03-13
7 /10
Przeczytane

Smutna powieść skłaniająca do refleksji. Z jednej strony żołnierze kalecy zarówno fizycznie jak i psychicznie, a z drugiej strony politycy, którzy pod płaszczykiem troski o tych pierwszy podbijają słupki popularności i za wszelką cenę starają się dorwać do władzy.
Warto przeczytać. Polecam.

× 1 | link |
@MichalL
2020-04-19
7 /10
Przeczytane 2019 Posiadam

Kolejny raz sięgnąłem po książkę Marcina Ogdowskiego i byłem święcie przekonany, że jest to następna pozycja z kręgu literatury faktu. Na pierwszy rzut oka, wszystko się zgadzało - Afganistan, polscy żołnierze, misja stabilizacyjna. Jakże wielkie było moje zdziwienie kiedy w końcu doczytałem się, że zamiast dziennika czy też raportu z misji, trzymam w dłoniach fikcję literacką.

Ostatnie cztery pory roku, bo w taki właśnie sposób autor przestawił tą historię. Ostatnie dziewięć miesięcy misji w Afganistanie kiedy to nadchodzi czas podsumowań, zbierania pochwał oraz bicia się w piersi. Mimo, że żołnierze wracają do swoich domów, to dla części z nich wojna jeszcze trwa. "(...) nie wszystkie fizyczne i psychiczne rany da się zaleczyć."

Marcin Ogdowski przedstawił losy weteranów pod różnym kątem. Od strony politycznej, w której armia jest kartą przetargową w drodze do rządowej władzy jak i od strony dziennikarza, który tworząc Raport afgański prowadzi rozmowy z rodzinami poszkodowanych. Jest też i głos żołnierzy, którzy próbują odnaleźć się w nowej i najważniejszej bitwie. W bitwie nazywanej codziennością, z którą muszą się zmierzyć obarczeni bólem i wspomnieniami.

Bardzo dobra pozycja. Mimo to, że przedstawiony temat stresu pourazowego ujęty został na przykładzie fikcyjnej historii, to jednak jest on problemem jak najbardziej realnym i niestety lekceważonym.

| link |
@Melll
2021-12-29
8 /10
Przeczytane Thriller/Sensacja
@Leman
2021-03-30
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka (Nie)potrzebni. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl