Niewolnik w Europie

Paweł Brol
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Niewolnik w Europie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Wzniosłe idee nie ochronią cię przed zderzeniem z rzeczywistością.

Rok 2027. Pochodzący z niewielkich Łambinowic Michał kończy studia w stolicy. Szukając pomysłu na dalsze życie osobiste i zawodowe, niespodziewanie otrzymuje propozycję pracy w Centrum Informacyjnym Rządu. Szybko staje się narzędziem bezlitosnej gry politycznej. Niedługo później poznaje piękną córkę prezydenta. Podczas jednego z wyjazdów służbowych na Maltę dziewczyna znika, a Michał postanawia ruszyć w podróż śladami zaginionej. W poszukiwaniach pomagają mu tajemnicze wizje oraz nowo poznany imigrant z Afryki.

Niewolnik w Europie to opowieść o dojrzewaniu i przebaczaniu, o wierze oraz związanych z nią wątpliwościach, o odwadze i zdradzie. Ta rozgrywająca się w kilku krajach i na egzotycznych wyspach Starego Kontynentu historia stawia pytania o najbardziej aktualne współczesne problemy, skłaniając czytelnika, by spojrzał na nie z zupełnie innej perspektywy.

– Zbyt długo utrzymujący się dobrobyt frustruje. Ile czasu można czytać w literaturze historycznej, że wśród zwykłych ludzi znaleźli się bohaterowie, którzy dzięki swojej walce o pokój odcisnęli trwały ślad w dziejach świata i pozostawać z tym w sferze wyobraźni oraz niespełnionych marzeń? Jakby tego było mało, dobrobyt zastawia pułapkę fikcji o poczuciu własnej wartości, które z biegiem czasu staje się patologiczne. Dzisiaj wśród was, Europejczyków, wielu jest takich, którzy w imię lepszej ziemi, ucywilizowanych społeczeństw, nie wpuszczają nas na swoje terytorium. Między sobą też się dzielicie. Zresztą my nie jesteśmy lepsi. Dlaczego tak się dzieje? Bo finalnie dobrobyt sprzyja pluralizmowi, ale też często sprawia, że umierają wartości. Różnorodność bez szacunku dla nich zakłada bowiem niepohamowaną tolerancję wszystkiego w tym nieprawdy i nieprawości.
Data wydania: 2020-05-11
ISBN: 978-83-8147-846-5, 9788381478465
Wydawnictwo: Novae Res
Stron: 556
dodana przez: kazal_ka

Autor

Paweł Brol Paweł Brol
Urodzony w 1989 roku w Polsce (Krapkowice)
Paweł Brol – rocznik '89, z pokolenia wolności. Urodził się i wychował w Krapkowicach. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Opolskim. Jego teksty ukazywały się m.in. na portalach tuba.pl, stacja7.pl, koduj24.pl. Obecnie publikuje w czasopiśmie...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Brudny świat polityki

{} WYBÓR REDAKCJI
16.05.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Książkę otrzymałem/otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl" Witajcie w świecie polityki. Tutaj każde chwyty są dozwolone. Tu nic nie dzieje się bez przyczyny. Każdy krok, każdy czyn jest perfekcyjnie przemyślany. Tu nie obowiązują zasady fair play. Nie liczy się człowiek, jego uczucia, emocje. Tylko pieniądze, władza i życie w świetle... {} Recenzja książki Niewolnik w Europie

Zaskoczenie

{} WYBÓR REDAKCJI
2.06.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakapanie.pl Niewolnik w Europie to książka Pawła Brola, który zajmuje się promocją kultury czy współpracuje z wydawnictwami. Jego teksty można przeczytać na takich portalach jak tuba.pl, stacja7.pl czy koduj24.pl. Publikuje w czasopiśmie „Dekoder” i prowadzi blog w serwisie nateamt.pl. Akcja toc... {} Recenzja książki Niewolnik w Europie

Wielogatunkowa podróż po Europie przyszłości i umyśle bohatera z polityczną intrygą w tle!

{} WYBÓR REDAKCJI
4.06.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

FABUŁA: Akcja osadzona jest w rok 2027,a główny bohater to Michał kończy studia w Warszawie. Od czasów szkolnych jest on związany z Laurą, która tak samo jak on bardzo poważnie traktuje kwestie wiary, ale szybko okazuje się, że ich pomysły na życie różnią się od siebie. Chłopak w trakcie jednej z imprez otrzymuje propozycję pracy w Centrum Info... {} Recenzja książki Niewolnik w Europie

Sprawdź kim jesteś z niesamowitym debiutem "Niewolnik w Europie"

16.06.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Przez dziesięć lat nie czytałam książki skupiającej się tak mocno na tolerancji religijnej i politycznej. Dla osoby wątłej wiary, w dodatku nie interesującej się polityką, jest to nie lada doświadczenie. Czytając jeden z ostatnich rozdziałów miałam ochotę wskoczyć w trampki i biec do siedziby partii politycznej, przybić piątki i szybko zapisać się... {} Recenzja książki Niewolnik w Europie

Moja opinia o książce

Opinie

CZ
2020-09-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

2027 rok. W naszych myślach, to jeszcze szmat czasu, dla Michała, głównego bohatera książki przyszedł on niespodziewanie szybko – studenckie życie, zakuwanie do egzaminów, świętowanie w barach… To wszystko już wkrótce ma się skończyć. Tylko co dalej?

Michał do Warszawy przyjechał z Łambinowic, niewielkiej miejscowości pod Nysą. Teraz kończy swoją studencką drogę i nie ma pojęcia co dale. Niespodziewanie dostaje pracę w Centrum Informacyjnym Rządu. Gdy wydaje się to spełnieniem marzeń świeżo upieczonego absolwenta politologii, to realia politycznego świata szybko okazują się być bardziej okrutne, niż można by się było spodziewać. Układy, korupcja, „marionetki” i zasada niewychylania się, sprawiają, że Michał szybko traci pracę. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Chłopak niedługo dostaje jeszcze lepszą pracę – u boku samego prezydenta. Podczas wypełniania swoich obowiązków poznaje Helenę – córkę prezydenta. Ta piękna dziewczyna podczas jednej ze służbowych podróży na Maltę zostaje uprowadzona. Michał stawia sobie za punkt honoru jej odnalezienie.

Tylko dlaczego Helena zniknęła? Czy to zemsta? Polityczne porachunki? Przypadek? A może jeszcze inne powody, których Michał nie jest sobie nawet w stanie teraz wyobrazić?

W tym momencie rozpoczynamy z bohaterem podróż nie tylko po Europie, ale także po kuluarach problemów współczesnego świata. Autor w książce porusza problematykę polityki międzynarodowej, imigracji, rasizmu, dyskryminac...

{} | link |
ŁU
2020-05-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

"Niewolnika w Europie" otwiera cytat Philipa Zimbardo, ale równie dobrze w tym miejscu mógłby wystąpić Władysław Bartoszewski. Bo książka jest przede wszystkim rozbudowaną parafrazą jego słynnych słów, że jeśli nie wiemy jak się zachować, to najlepiej na wszelki wypadek zachować się przyzwoicie.

"Niewolnik..." to pozycja wielowątkowa, wymykająca się konkretnym szufladom gatunkowym. Zgodnie z obietnicą z okładki, autor zabiera czytelnika w podróż po Europejskich krajach. W roli doświadczonego przewodnika z czułą rzetelnością prowadzi odbiorców przez egzotyczne scenerie, które jednak w istocie są jedynie tłem dla wędrówki, którą bohaterowie odbywają w głąb swoich serc i rozumów.

Autor sprawnie i błyskotliwie kreśli obraz współczesnych zniewoleń, obnaża religijne, etyczne, społeczne schematy do których bezrefleksyjnie przywykliśmy. Zadaje pytania o ich zasadność i pozostawia przestrzeń do samodzielnych ocen.

{} | link |
PA
2021-03-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@kachna.janisz
2020-06-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@malgosialegn
2020-06-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Aleksandra_99
2020-06-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@girlinthebookspoland
2020-06-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2020-05-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Dlatego pamiętaj, że jeśli los wyciąga do ciebie rękę, chwyć ją. Jeśli nie chwycisz, dostaniesz za jakiś czas drugą szansę. A potem może trzecią, czwartą i piątą... Ale do tego momentu zmarnuj...”
{}× 3
#
“Poza tym zbyt długo obserwowałem politykę, żeby chcieć w niej uczestniczyć. To świat wyodrębnionych grup, wobec których musisz być lojalny. Nawet jeśli się z czymś nie zgadzasz. Codziennie pod...”
{}× 3
#
“Bo brak empatii i wrażliwości jest samotnością. A piekło polega przecież na samotności, braku miłości, braku "drugiego".”
{}
#
“...dodawał, że nasjkuteczniejszym pstryczkiem w nos zadanym złu jest zbudowanie czegoś na ruinie, którą ono po sobie pozostawiło.”
{}
#
“Czasami latami nikt i nic nie potrafi przekonać człowieka do czegoś, a jednak neutralny bodzic robi to w mgnieniu oka.”
{}× 3
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl