Niewyjaśnione okoliczności

Richard Shepherd
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 43 ocen kanapowiczów
Książka Niewyjaśnione okoliczności
Książka Niewyjaśnione okoliczności
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 43 ocen kanapowiczów

Opis

Czołowy brytyjski praktyk medycyny sądowej, dr Richard Shepherd, poświęcił swoją karierę zawodową odkrywaniu tajemnic śmierci. Gdy ktoś umrze śmiercią gwałtowną lub z niewyjaśnionych przyczyn, zadaniem dr. Shepherda jest ustalić przyczynę zgonu. Każda sekcja zwłok to swego rodzaju zagadka kryminalna – a dr Shepherd przeprowadził ich w swoim życiu prawie 25 tysięcy. Dzięki swoim umiejętnościom, oddaniu i wnikliwości dr Shepherd jest w stanie odpowiedzieć na jedno z najtrudniejszych pytań: jak doszło do śmierci danej osoby? Czy chodzi o seryjnego mordercę, czy o katastrofę naturalną; o zabójstwo doskonałe, czy o podejrzany wypadek – dr Shepherd nigdy nie zakłada niczego z góry, zawsze za to dąży do odkrycia prawdy. Wprawdzie był zaangażowany w najgłośniejsze sprawy, takie jak masakra w Hungerfordzie (1987), morderstwo Rachel Nickell (1992), a nawet śledztwo w sprawie wypadku księżnej Diany (1997) oraz ataku na World Trade Center (2001), lecz często to mniej głośne sprawy okazują się najbardziej zagadkowe, intrygujące, a nawet dziwaczne. Dowody przedstawione przez dr. Shepherda – zarówno w świetle jupiterów, jak i poza mediami – doprowadziły do skazania morderców, uniewinnienia osób fałszywie oskarżonych, a nawet do zaskakującego ponownego otwarcia dawno zamkniętych spraw. Jednakże życie w cieniu śmierci, bycie naocznym świadkiem najgorszych okropieństw, co jakich zdolny jest człowiek, miało swój koszt. Dr Shepherd uczciwie opowiada, jaką cenę przyszło zapłacić jemu samemu i jego bliskim. Niewyjaśnione okoliczności to fascynująca autobiografia, relacja nietuzinkowego człowieka, unikalny wgląd w niezwykły zawód, a przede wszystkim przejmujący i niosący otuchę testament tych, których życie zakończyło się przedwcześnie. Richard Shepherd urodził się w zachodnim Londynie. Dorastał w Watford w Hertfordshire. Tam, w szkole średniej, natknął się na podręcznik akademicki z medycyny (przemycony przez kolegę), i w ten sposób zapoznał się ze światem zbrodni i morderstw. To z kolei sprawiło, że resztę życia poświęcił na zrozumienie istoty śmierci w jej wielu odsłonach. Studiował medycynę w University of London (St. George’s Hospital Medical School), dyplom lekarza uzyskał w 1977 roku, po czym w 1987 roku zrobił specjalizację z medycyny sądowej. Wkrótce potem zaczął pracować w elitarnym Guy’s Hospital, w tamtejszym zakładzie medycyny sądowej. W swojej karierze badał tysiące przypadków śmierci w niewyjaśnionych okolicznościach, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i za granicą – poczynając od przypadków z pierwszych stron gazet, a kończąc na katastrofach naturalnych, w których zginęły rzesze ludzi. Nierzadko przyczyna śmierci okazywała się naturalna bądź gwałtowna, jednakże bez czynnika kryminalnego. Doświadczenie i umiejętności Richarda Shepherda nadal są szeroko wykorzystywane przez wydziały policji z całego świata.
Data wydania: 2018-10-31
ISBN: 978-83-66071-35-3, 9788366071353
Wydawnictwo: Insignis
Stron: 456

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Aktualnie nie ma ogłoszeń, ale 1 osoba szuka tej książki.
{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Richard Shepherd - Niewyjaśnione okoliczności

{} WYBÓR REDAKCJI
21.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Książka Dr Richarda Shepherda to wyjątkowa autobiografia, którą udało mi się przeczytać. Od samego początku potrafi przykuć uwagę czytelnika już od pierwszych stron, gdzie mamy okazję poznać całe życie patologa już od najmłodszych lat autora. Czytając ją zobaczyłam przede wszystkim, jak życie potrafi być niesamowicie kruche i często nie dostrzegał... {} Recenzja książki Niewyjaśnione okoliczności

Dobra chociaż trudna książka

8.02.2019

"Od tylu lat wykonuje pan zawód, o którym większość ludzi woli nawet nie myśleć. I ta praca wciąż pana fascynuje, poznaję to po pańskim zachowaniu. Tutaj mamy jakiegoś idiotę, który wyciągnął nogi, bo prawdopodobnie wywalił się przy sikaniu po pijaku. Tamta kobieta była beznadziejnym przypadkiem alkoholiczki, na którą śmierć i tak ostrzyła sobie k... {} Recenzja książki Niewyjaśnione okoliczności

wyjaśnione okoliczności

19.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

sprawia mi ogromną przyjemność to, że na polskim rynku coraz więcej pojawia się pozycji tego typu i niecierpliwie czekam na więcej! dr Richard Shepherd jest naprawdę interesującą osobą z ogromnym "dobytkiem" w swojej karierze, cieszę się, że mogłam się zapoznać z nim oraz jego sprawami, które były naprawdę ciekawe książkę czyta się szybko, bo w... {} Recenzja książki Niewyjaśnione okoliczności

@Babi@Babi {}× 2

Życie patologa - w pracy i życiu prywatnym

25.03.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Książkę pt. "Niewyjaśnione okoliczności" napisał dr Richard Sheperd - czołowy brytyjski patolog. Ukazuje się nie tylko od zawodowej strony, ale też od prywatnej- poza prosektorium. Jako patolog dr Richard jest zobowiązany do odkrycia danej przyczyny śmierci np.: przy morderstwie czy tytułowych "niewyjaśnionych okolicznościach". W domu często odtwa... {} Recenzja książki Niewyjaśnione okoliczności

Moja opinia o książce

Opinie

MA
2019-01-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Na portalu Czytam Pierwszy zdobyłam książkę „Niewyjaśnione okoliczności” Richarda Shepherda. Autor i bohater w jednym w wieku 13 lat postanowił zostać specjalistą medycyny sądowej i rozwiązywać zagadki śmierci. W wieku 30 lat przeprowadził swoją pierwszą, samodzielną sekcję zwłok.
Śmierć to „brudny interes”, lecz doktor Shepherd jest zafascynowany ludzkim ciałem i skrywanymi w nim tajemnicami. W swej pracy ma do czynienia ze zwłokami osób zmarłych w różnych okolicznościach, także tych rozczłonkowanych i w stanie rozkładu. Lubi różnorodność (samobójstwa, zatrucie, utonięcie, przedawkowanie narkotyków, morderstwa, katastrofy). Ciało to dla niego niemy świadek oraz nauczyciel. Każde zwłoki opowiadają mu swoją historię i zdradzają okoliczności śmierci, styl życia i osobowość zmarłego. W prosektorium zapomina o uczuciach i odkrywa prawdę z zawodową beznamiętnością. Przeprowadził ponad 23 tys. sekcji zwłok. Na przestrzeni lat pracy zauważał zmianę w wyglądzie ciał społeczeństwa. Był świadkiem zmian zachodzących w medycynie sądowej.
Każda autopsja to dla Shepherda zagadka kryminalna, a on ma odkryć prawdę. To on staje się śledczym. Wzywany jest na miejsca zbrodni czy niewyjaśnionych śmierci. Wykorzystując wiedzę, doświadczenie i umiejętności jest w stanie orzec przyczynę śmierci i przeprowadzić rekonstrukcje morderstw. Świadczy w sądzie, mówiąc prawdę. Pojęcie prawdy przewija się przez całą książkę. Lekarz przekazuje prawdę ławie przysięgłych w sądzie, a ona robi z nią, co...

{}× 8 | link |
VE
2019-01-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

"Każde zwłoki mają do opowiedzenia swoją historię."

Jestem ogromnie zaskoczona tą książką, otworzyła przede mną nieznany mi dotąd świat i zawód, który do najłatwiejszych nigdy nie będzie należał, potrafi zaciekawić, sprawić, że pomimo wyczuwalnej kryminalnej nie raz grozy, jaka temu towarzyszy jest to naprawdę dobra autobiografia, która pokazuje każdy nie tylko zawodowy aspekt lekarza sądowego, jak i również konsekwencje wykonywania takiego zawodu, które przekładają się na życie prywatnie. Obserwujemy zmiany jakie następują w Richardzie na przestrzeni rozwijania się jego kariery patologa. Widzimy jak praca, która jest ciężkim kawałkiem wpływa nie tylko na Autora, ale i na całą jego rodzinę. Niektórych może obrzydzać treść w niej zawarta, jednak ja nie odczuwałam takiego czegoś. Wszystko w tej książce mnie fascynowało. Do tej pory nie zdawałam sobie sprawy jak ważnym i pełnym wyrzeczeń jest ten zawód. Dodatkowo, książka porusza sprawę rasizmu, terroryzmu i przemocy wobec dzieci, szczególnie niemowląt. To przerażające, ile osób zginęło przez złe traktowanie, tylko dlatego, że mieli inny kolor skóry oraz ile dzieci zginęło z rąk własnych rodziców.

"- Od tylu lat wykonuje pan zawód, o którym większość ludzi woli nawet nie myśleć. I t praca wciąż pana fascynuje, poznają to po pańskim zachowaniu. Tutaj mamy jakiegoś idiotę, który wyciągnął nogi, bo prawdopodobnie wywalił się przy sikaniu po pijaku. Tamta kobieta była beznadziejnym przypadkiem alkoholiczki, na któ...

{}× 5 | link |
@WolneLitery
2019-01-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Dawno żadna książka tak mnie nie zaskoczyła. Całą czytałam z zapartym tchem, tak aby nie ominąć ani słowa ze słów autora. Kawał dobrej roboty. Drastyczna, mocna i na pewno chwyta za serce. Ciężka praca, mozolna i stresująca. Ciesze się, że mogłam zobaczyć jak to wygląda od drugiej strony i, że napisana jest z taką precyzją.

{}× 5 | link |
JU
2019-03-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Pasjonująca i poruszająca książka czołowego, brytyjskiego patologa sądowego dr Richarda Shepherda, który uczestniczył w wielu głośnych autopsjach m.in. księżnej Diany, czy ofiar World Trade Centre.
W „Niewyjaśnionych okolicznościach” autor opisuje wiele ciekawych przypadków ze swojej długoletniej pracy patologa i nie są to tylko te głośne sprawy. Wiele z nich to prawdziwe zagadki kryminalne, gdzie autor stara się dociec, co przyczyniło się do śmieci danej osoby.
Sporo miejsca poświęcił autor również swojemu życiu prywatnemu, możemy przeczytać jak to się stało, że zainteresował się medycyną sądową i jak ona wpłynęła na jego życie osobiste i życie jego rodziny.
Obszerną część książki stanowią także relacje z rozpraw sądowych, bowiem do obowiązków patologa należy również występowanie przed sądem i nie jest to łatwy obowiązek o czym możemy się dobitnie przekonać.
Książka napisana prostym, zrozumiałam językiem, bez przesadnego epatowania przemocą, czy jakimiś drastycznymi szczegółami, czego się obawiałam zanim zaczęłam czytać, więc adresowana jest do szerokiego czytelnika.
„Niewyjaśnione okoliczności” czyta się bardzo dobrze. To naprawdę ciekawa i wciągająca lektura. Polecam.

{}× 4 | link |
ZA
2019-02-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Książka napisana przez Dr Richarda Stepherda to absolutny must read dla każdego, kto choć trochę interesuje się zagadnieniami medycyny sądowej, kryminalistyki lub chociażby samą sekcją zwłok!
Dla mnie czas z tą książką był niesamowity. Pochłonęła mnie w całości. Nie mogłam oderwać się od niej nawet na chwilę. Autor ma niesamowity dar wprowadzania czytelnika w tajniki medycyny sądowej. Czytając książkę miałam niejednokrotnie wrażenie, że towarzyszę mu w przeprowadzanych sekcjach. Jednak jest to książka dla ludzi o troszkę mocniejszych nerwach. Osobom, którym robi się słabo na samą myśl o krojeniu ludzkiego ciała zdecydowanie odradzam, ponieważ doktor bardzo dokładnie opisuje wszystkie kroki wykonywane podczas autopsji.
Podczas czytania szybko można zrozumieć, że praca medyka sądowego wcale nie jest taka łatwa i przyjemna, jak mogłoby się pozornie wydawać. Dlaczego? Otóż ciąży na nich bardzo duża odpowiedzialność. Określenie przez nich czy śmierć jest naturalna, czy też ktoś postronny przyłożył do niej rękę może mieć duży wpływ na życie takiej osoby. Morderca może pozostać na wolności, ale także osoba niewinna może zostać niesłusznie skazana. Dlatego też każdy lekarz medycyny sądowej powinien być pewny wydawanego przez siebie werdyktu i informacji, które odnotuje w protokole.
Jeżeli chcecie bardziej zgłębić powyższe zagadnienia to zdecydowanie jest to książka dla was :)
"Nie musiałem przypominać swoim słuchaczom, że śmierć to brudy interes. Wiedzieli oni, że ...

{}× 3 | link |
ZI
2019-02-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10

Sięgając po Niewyjaśnione okoliczności miałam nadzieję na coś zbliżonego do Trupiej Farmy. Lubię czytać o tajnikach zawodów związanych ze śledztwami i kryminologią. Takie mam chore zainteresowania.
Niestety, Niewyjaśnione okoliczności okazały się bardziej biografią niż książką o zawodzie lekarza medycyny sądowej. Nie ujmując autorowi ciekawej historii osobistej, po prostu nie spodobała mi się ilość przytaczanych przypadków tytułowych niewyjaśnionych okoliczności. Niektóre rozdziały są tu poświęcone praktycznie tylko emocjom związanym z zawodem Richarda Shepherda.
We wstępie wystraszył mnie niezwykle poetycki język, ale na szczęście okazał się on jedynie formą ekspresji emocji i autor już nie wrócił do tej formy.
Książka niestety trochę mnie zawiodła. Autor niespecjalnie wgłębiał się w poszczególne sprawy, więc ostatecznie nie dowiedziałam się zbyt wiele. A na tym mi zależało.
Jeśli więc masz ochotę na poznanie zaplecza pracy lekarza medycyny sądowej, możesz spokojnie sięgnąć po tę książkę. Ale jeśli oczekujesz Trupiej farmy, będziesz zawiedziony.
--
Książkę przeczytałam dzięki portalowi www.CzytamPierwszy.pl

{}× 3 | link |
MI
2019-01-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Dr Richard Shepherd opowiada o pracy lekarza medycyny sądowej, a jako czołowy brytyjski przedstawiciel tego zawodu, ma o czym mówić.

Autor zapoznaje nas z przebiegiem sekcji zwłok, opisuje działania podejmowane na miejscu zbrodni oraz katastrof np. zatonięcie statku z imprezowiczami na Tamizie lub po atakach terrorystycznych na Word Trade Center. Objaśnia z jakimi trudnościami muszą się borykać nie tylko w kostnicy, ale również przed sądem i przed rodzinami zmarłych.

Prócz spraw zawodowych, doktor porusza także wątki prywatne. Jak wykonywany przez niego zawód wpływa na relacje rodzinne, wychowanie dzieci czy stosunek do małżonki.

Bardzo fajna książka, dzięki której można poznać dziedzinę, z którą niewiele z nas chce mieć w życiu do czynienia. Ze względu na trudną tematykę, musiałam rozłożyć ją na kilka dni. Nie łatwo przeczytać ją w jeden weekend. Gdy już po nią sięgniecie, nie zrażajcie się, że idzie Wam wolniej niż przy powieści czy fajnym kryminale.

Tą i inne książki, dzięki portalowi czytampierwszy.pl można czytać i recenzować.

{}× 3 | link |
@Gosia
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Babi
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Reportaż, literatura faktu i biografie Kindle Współpraca 2018

sprawia mi ogromną przyjemność to, że na polskim rynku coraz więcej pojawia się pozycji tego typu i niecierpliwie czekam na więcej!

dr Richard Shepherd jest naprawdę interesującą osobą z ogromnym "dobytkiem" w swojej karierze, cieszę się, że mogłam się zapoznać z nim oraz jego sprawami, które były naprawdę ciekawe

książkę czyta się szybko, bo wciąga od pierwszych stron, więc jeśli kogoś kręcą tematy kryminalne oraz te w stylu "Trupiej farmy", to myślę, że znajdą coś dla siebie w tej książce albo chociaż spędzą przyjemnie czas czytając wspomnienia i terapię doktora

dobrze wyszło, że nie są tu wyłącznie suche fakty z przeprowadzanych spraw, ale również odczucia, przeżycia i pewnie przemyślenia, na początku troszkę irytowały mnie wstawki na temat rodziny i osobistych problemów, ale potem zżyłam się z autorem i poczułam do niego pewną sympatię, później wręcz byłam ciekawa, jak praca wpłynęła na jego życie prywatne

dla mnie jedyną wadą tej książki, to tłumaczenie, nie jest zbyt dobre, są pewne błędy stylistyczne przez które czytelnik może zgłupieć, może również ma na to wpływ oryginał, no bo szczerze... nie oczekujmy od patologów sądowych, którzy przebywają w prosektoriach większość swojego czasu i piszą wyłącznie (lub naprawdę w przeogromnej większości!) różne raporty oraz opinie na temat przeprowadzonych sekcji, że spod ich palców wyjdzie wybitne dzieło, oni raczej chcą nam ukazać realia ich pracy w przystępnym dla nas języku, a nie tym żargo...

{}× 2 | link |
@Edyta_09
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2019 Wyzwanie 2018/2019 (50) NPRCz

Do tej pory patolog kojarzył mi się z nieciekawą postacią, która pojawiała się w filmach kryminalnych i zazwyczaj była nijaka - nie okazywała żadnych emocji, wypowiadała się odnosząc się do suchych faktów i wiedzy naukowej. Dzięki tej książce mogłam spoglądnąć na świat z perspektywy patologa i zrozumieć jak wykonywanie tego zawodu wpływa na człowieka i jego najbliższych. Zadałam sobie pytanie czy jest możliwe znaleźć pracę, którą można zostawić za drzwiami wchodząc do domu.
Kilka fragmentów było dla mnie trudnych do zrozumienia, bo było tam zbyt wiele szczegółów medycznych.
Wyniszczająca psychicznie praca patologa została przedstawiona równie ciekawie jak życie prywatne dr Shepherda - zarówno jego smutne dzieciństwo jak i jego dorosłe życie. Momentami współczułam mu jak własnemu przyjacielowi.
Opisywane przez autora wydarzenia, jego przemyślenia i odczucia nie pozostawiają wątpliwości co do człowieczeństwa ludzi wykonujących ten zawód. Mogłoby się wydawać, że patologiem zostaje osoba, która jest pozbawiona emocji, ale tak nie jest i dlatego wiele wykonujących ten zawód osób zapłaciło za to wysoką cenę.
Shepherd daje też jasno do zrozumienia, że patolog to osoba, która musi wykonywać swoją pracę z wyjątkową starannością, bo każdy błąd czy przeoczenie mogą mieć niewyobrażalne konsekwencje.
Bardzo ciekawe były dla mnie opisy relacji doktora z jego dziećmi i ich zainteresowanie zawodem ojca. Nie brakuje tu również przemyśleń na temat przemijania życia - tego...

{}× 2 | link |
@ksiazkowa.gladys
2019-04-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

"Niewyjaśnione okoliczności" to autobiografia Dr Richarda Shepherda, brytyjskiego lekarza medycyny sądowej. Bardzo cieszę się, że mogłam poznać historię doktora. Była niezwykle interesująca i wciągająca, lecz momentami mnie nudziła, ale była to wina języka. Historie były same w sobie ciekawe ale opisanie tego było już lekko gorsze.

Chaos jaki panował w książce to kolejny minus, przez który ciężko i wolno mi się czytało książkę. Wydarzenia nie są ułożone chronologicznie. A kolejny minus jest za to, że autor powracał parę razy do zdarzeń, które były na przykład cztery rozdziały temu. Przez co chaos w książce jest niesamowity.

Jednak historie, które przestawił nam sam doktor, historie które sam doświadczył były niezwykle interesujące. Czytałam, czytałam i nie mogłam wyjść z podziwu. Dzięki tej książce uświadomiłam sobie jaka to jest niezwykle ciężka i odpowiedzialna praca medyka sądowego. Przy czytaniu również możemy się nauczyć wielu pojęć z medycyny. Za co ogromny plus. Gdyby wszystkie książki naukowe miały tak opisane pojęcia jak to przedstawił nam Dr Shepherd, na pewno nauka byłaby znacznie łatwiejsza.

Książka ciekawa i z czystym sumieniem mogę ją polecić osobą, które interesują się takimi książkami i tematyką medycyny.

{}× 2 | link |
@Ewelina_Czytalska
2019-11-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2019 Sprzedałam

Pierwsze moje zetknięcie z książką na temat medycyny sądowej,a przy okazji autobiografią autora, uważam za udane. Zwykle nie zaczytuje się w autobiografiach ,bo mnie szalenie nudzą i nie interesuje mnie życie innych ludzi. Po tą pozycję sięgnęłam że względu na temat związany ze śmiercią, którym się zainteresowałam.

Książka okazała się fascynująca,nie jest nudna w żadnym wypadku. Opisane sytuacje przeprowadzanych autopsji i badań mogą być dla niektórych drastycznie i niekomfortowe, jednakże można się z niej dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy i obalić niektóre mity typu że np : włosy i paznokcie nadal rosną po śmierci. Dla Richarda Shepherda zawód patologia sądowego był pasją i sposobem na życie. Niewiele jest osób podobnych do niego ,które oddają pracy całe serce i których pasjonuje TAKA właśnie praca.

Szczerość dla doktora odgrywała rolę nadrzędną. Starał się zawsze być bezstronny i neutralny. Kierował się swymi zasadami,co przysparzało mu nie lada problemów. Poznamy cenę jaką przyszło zapłacić doktorowi za 40 lat spędzonych w zawodzie. Jego zaangażowanie i wkład można podciągnąć pod pracoholizm. Myślenie o pracy w domu czy na urlopie jest moim zdaniem niezdrowe, nie wspomnę już co musiała czuć rodzina widząc że ojciec jest myślami daleko stąd zamiast spędzać z nią czas. Doktor Shepherd wykonał ponad dwadzieścia tysięcy autopsji, posiada niesłychaną wiedzę i z jego doświadczenia po dziś dzień korzystają detektywi i policja. Dokonywał sekcji ofiar również z...

{}× 1 | link |
@Bookmaania
2020-01-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Moja biblioteczka Wydawnictwo Insignis


Fascynująca opowieść lekarza medycyny sądowej, który przedstawia nam swój niezwykły zawód. Realistyczne opisy, podejście do pracy lekarza zaciekawia już od pierwszych stron. Dr Richard Shepherd opisuje większość intrygujących i prawdopodobnych zabójstw oraz przyczyn śmierci. Od pojedyńczych samobójstw po katastrofy, w których brał udział. Autobiograficzna opowieść o pracy i życiu prywatnym. 

Pokazuje jak ciężką i odpowiedzialną ma pracę. Jak dużo czynników od niego zależy oraz że nie  może sobie pozwolić na drobny błąd.

Nie jest to opowieść dla ludzi o słabych nerwach i żołądkach. Autor bardzo szczegółowo opisuje wszystkie sytuacje. 
Jako osoba nie znająca się kompletnie na medycynie, pochłonęłam książkę i dużo się dowiedziałam o powstawaniu chociażby "siniaków" jak i wielu medycznych pojęć.

{}× 1 | link |
@Uliba
2019-12-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Ulubiona2019 2019

1. Niezwykła opowieść, historia życia i niezwykłej profesji. 
2. Historia z jednej strony smutna i przygnębiająca a z drugiej strony dająca nadzieję i pełna ciepła o szacunku do człowiek również po śmierci.
3. Książka ma dwie warstwy: 1) pierwsza dotyczy samego zawodu patologa 2) druga jest przejmującą opowieścią człowieka o zmaganiach z prawdą, cierpieniem, swoimi słabościami i codziennym dniem 
4. Obydwa wątki są bardzo ciekawe a zakończenie książki nadaje jej jeszcze większa wartość!
5. Zdecydowanie warto

{}× 1 | link |
@alien125
2019-03-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Bardzo interesujàca pozycja, można sporo dowiedzieć się o śmierci człowieka i pracy patomorfologa.

{}× 1 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Zwłoki już tak mają - zdradzają sekrety stylu życia, nawet osobliwości, przede wszystkim zaś okoliczności śmierci. ”
{}
#
“Kraina śmierci jest wolna od uczuć. ”
{}
#
“Nie miałem pojęcia, że to, co robię, doprowadzi do zgonu. ”
{}
#
“„W mojej pracy nie mogę mieć wątpliwości. Tymczasem zawsze jestem ich pełen. Albowiem tylko jedno jest pewne: możliwości jest bez liku".”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe