Niewyjaśnione okoliczności

Richard Shepherd
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 34 ocen kanapowiczów
Książka Niewyjaśnione okoliczności
Książka Niewyjaśnione okoliczności
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 34 ocen kanapowiczów

Opis

Czołowy brytyjski praktyk medycyny sądowej, dr Richard Shepherd, poświęcił swoją karierę zawodową odkrywaniu tajemnic śmierci. Gdy ktoś umrze śmiercią gwałtowną lub z niewyjaśnionych przyczyn, zadaniem dr. Shepherda jest ustalić przyczynę zgonu. Każda sekcja zwłok to swego rodzaju zagadka kryminalna – a dr Shepherd przeprowadził ich w swoim życiu prawie 25 tysięcy. Dzięki swoim umiejętnościom, oddaniu i wnikliwości dr Shepherd jest w stanie odpowiedzieć na jedno z najtrudniejszych pytań: jak doszło do śmierci danej osoby? Czy chodzi o seryjnego mordercę, czy o katastrofę naturalną; o zabójstwo doskonałe, czy o podejrzany wypadek – dr Shepherd nigdy nie zakłada niczego z góry, zawsze za to dąż y do odkrycia prawdy. Wprawdzie był zaangażowany w najgłośniejsze sprawy, takie jak masakra w Hungerfordzie (1987), morderstwo Rachel Nickell (1992), a nawet śledztwo w sprawie wypadku księżnej Diany (1997) oraz ataku na World Trade Center (2001), lecz często to mniej głośne sprawy okazują się najbardziej zagadkowe, intrygujące, a nawet dziwaczne. Dowody przedstawione przez dr. Shepherda – zarówno w świetle jupiterów, jak i poza mediami – doprowadziły do skazania morderców, uniewinnienia osób fałszywie oskarżonych, a nawet do zaskakującego ponownego otwarcia dawno zamkniętych spraw. Jednakże życie w cieniu śmierci, bycie naocznym świadkiem najgorszych okropieństw, co jakich zdolny jest człowiek, miało swój koszt. Dr Shepherd uczciwie opowiada, jaką cenę przyszło zapłacić jemu samemu i jego bliskim. Niewyjaśnione okoliczności to fascynująca autobiografia, relacja nietuzinkowego człowieka, unikalny wgląd w niezwykły zawód, a przede wszystkim przejmujący i niosący otuchę testament tych, których życie zakończyło się przedwcześnie. Richard Shepherd urodził się w zachodnim Londynie. Dorastał w Watford w Hertfordshire. Tam, w szkole średniej, natknął się na podręcznik akademicki z medycyny (przemycony przez kolegę), i w ten sposób zapoznał się ze światem zbrodni i morderstw. To z kolei sprawiło, że resztę życia poświęcił na zrozumienie istoty śmierci w jej wielu odsłonach. Studiował medycynę w University of London (St. George’s Hospital Medical School), dyplom lekarza uzyskał w 1977 roku, po czym w 1987 roku zrobił specjalizację z medycyny sądowej. Wkrótce potem zaczął pracować w elitarnym Guy’s Hospital, w tamtejszym zakładzie medycyny sądowej. W swojej karierze badał tysiące przypadków śmierci w niewyjaśnionych okolicznościach, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i za granicą – poczynając od przypadków z pierwszych stron gazet, a kończąc na katastrofach naturalnych, w których zginęły rzesze ludzi. Nierzadko przyczyna śmierci okazywała się naturalna bądź gwałtowna, jednakże bez czynnika kryminalnego. Doświadczenie i umiejętności Richarda Shepherda nadal są szeroko wykorzystywane przez wydziały policji z całego świata.
Data wydania: 2018-10-31
ISBN: 978-83-66071-35-3, 9788366071353
Wydawnictwo: Insignis
Stron: 456

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Aktualnie nie ma ogłoszeń, ale 1 osoba szuka tej książki.
{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Richard Shepherd - Niewyjaśnione okoliczności

Książka Dr Richarda Shepherda to wyjątkowa autobiografia, którą udało mi się przeczytać. Od samego początku potrafi przykuć uwagę czytelnika już od pierwszych stron, gdzie mamy okazję poznać całe życie patologa już od najmłodszych lat autora. Czytając ją zobaczyłam przede wszystkim, jak życie potra... czytaj dalej »

SZ
@szeptoholiczka12

Dobra chociaż trudna książka

"Od tylu lat wykonuje pan zawód, o którym większość ludzi woli nawet nie myśleć. I ta praca wciąż pana fascynuje, poznaję to po pańskim zachowaniu. Tutaj mamy jakiegoś idiotę, który wyciągnął nogi, bo prawdopodobnie wywalił się przy sikaniu po pijaku. Tamta kobieta była beznadziejnym przypadkiem al... czytaj dalej »

@Agnieszka_Szajda @Agnieszka_Szajda

wyjaśnione okoliczności

sprawia mi ogromną przyjemność to, że na polskim rynku coraz więcej pojawia się pozycji tego typu i niecierpliwie czekam na więcej! dr Richard Shepherd jest naprawdę interesującą osobą z ogromnym "dobytkiem" w swojej karierze, cieszę się, że mogłam się zapoznać z nim oraz jego sprawami, które był... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
MA
@Martak180
2019-01-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Na portalu Czytam Pierwszy zdobyłam książkę „Niewyjaśnione okoliczności” Richarda Shepherda. Autor i bohater w jednym w wieku 13 lat postanowił zostać specjalistą medycyny sądowej i rozwiązywać zagadki śmierci. W wieku 30 lat przeprowadził swoją pierwszą, samodzielną sekcję zwłok.
Śmierć to „brudny interes”, lecz doktor Shepherd jest zafascynowany ludzkim ciałem i skrywanymi w nim tajemnicami. W swej pracy ma do czynienia ze zwłokami osób zmarłych w różnych okolicznościach, także tych rozczłonkowanych i w stanie rozkładu. Lubi różnorodność (samobójstwa, zatrucie, utonięcie, przedawkowanie narkotyków, morderstwa, katastrofy). Ciało to dla niego niemy świadek oraz nauczyciel. Każde zwłoki...
{}× 7 | link |
VE
@verrnaa
2019-01-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
"Każde zwłoki mają do opowiedzenia swoją historię."

Jestem ogromnie zaskoczona tą książką, otworzyła przede mną nieznany mi dotąd świat i zawód, który do najłatwiejszych nigdy nie będzie należał, potrafi zaciekawić, sprawić, że pomimo wyczuwalnej kryminalnej nie raz grozy, jaka temu towarzyszy jest to naprawdę dobra autobiografia, która pokazuje każdy nie tylko zawodowy aspekt lekarza sądowego, jak i również konsekwencje wykonywania takiego zawodu, które przekładają się na życie prywatnie. Obserwujemy zmiany jakie następują w Richardzie na przestrzeni rozwijania się jego kariery patologa. Widzimy jak praca, która jest ciężkim kawałkiem wpływa nie tylko na Autora, ale i na całą jego ...
{}× 4 | link |
@WolneLitery
2019-01-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Dawno żadna książka tak mnie nie zaskoczyła. Całą czytałam z zapartym tchem, tak aby nie ominąć ani słowa ze słów autora. Kawał dobrej roboty. Drastyczna, mocna i na pewno chwyta za serce. Ciężka praca, mozolna i stresująca. Ciesze się, że mogłam zobaczyć jak to wygląda od drugiej strony i, że napisana jest z taką precyzją.
{}× 4 | link |
JU
@Justyna_6
2019-03-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
Pasjonująca i poruszająca książka czołowego, brytyjskiego patologa sądowego dr Richarda Shepherda, który uczestniczył w wielu głośnych autopsjach m.in. księżnej Diany, czy ofiar World Trade Centre.
W „Niewyjaśnionych okolicznościach” autor opisuje wiele ciekawych przypadków ze swojej długoletniej pracy patologa i nie są to tylko te głośne sprawy. Wiele z nich to prawdziwe zagadki kryminalne, gdzie autor stara się dociec, co przyczyniło się do śmieci danej osoby.
Sporo miejsca poświęcił autor również swojemu życiu prywatnemu, możemy przeczytać jak to się stało, że zainteresował się medycyną sądową i jak ona wpłynęła na jego życie osobiste i życie jego rodziny.
Obszerną część ksią...
{}× 3 | link |
ZA
@zaczytanalala
2019-02-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Książka napisana przez Dr Richarda Stepherda to absolutny must read dla każdego, kto choć trochę interesuje się zagadnieniami medycyny sądowej, kryminalistyki lub chociażby samą sekcją zwłok!
Dla mnie czas z tą książką był niesamowity. Pochłonęła mnie w całości. Nie mogłam oderwać się od niej nawet na chwilę. Autor ma niesamowity dar wprowadzania czytelnika w tajniki medycyny sądowej. Czytając książkę miałam niejednokrotnie wrażenie, że towarzyszę mu w przeprowadzanych sekcjach. Jednak jest to książka dla ludzi o troszkę mocniejszych nerwach. Osobom, którym robi się słabo na samą myśl o krojeniu ludzkiego ciała zdecydowanie odradzam, ponieważ doktor bardzo dokładnie opisuje wszystkie kr...
{}× 2 | link |
ZI
@zielona_malpa
2019-02-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Sięgając po Niewyjaśnione okoliczności miałam nadzieję na coś zbliżonego do Trupiej Farmy. Lubię czytać o tajnikach zawodów związanych ze śledztwami i kryminologią. Takie mam chore zainteresowania.
Niestety, Niewyjaśnione okoliczności okazały się bardziej biografią niż książką o zawodzie lekarza medycyny sądowej. Nie ujmując autorowi ciekawej historii osobistej, po prostu nie spodobała mi się ilość przytaczanych przypadków tytułowych niewyjaśnionych okoliczności. Niektóre rozdziały są tu poświęcone praktycznie tylko emocjom związanym z zawodem Richarda Shepherda.
We wstępie wystraszył mnie niezwykle poetycki język, ale na szczęście okazał się on jedynie formą ekspresji emocji i autor...
{}× 2 | link |
MI
@Miss_inzynier
2019-01-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
Dr Richard Shepherd opowiada o pracy lekarza medycyny sądowej, a jako czołowy brytyjski przedstawiciel tego zawodu, ma o czym mówić.

Autor zapoznaje nas z przebiegiem sekcji zwłok, opisuje działania podejmowane na miejscu zbrodni oraz katastrof np. zatonięcie statku z imprezowiczami na Tamizie lub po atakach terrorystycznych na Word Trade Center. Objaśnia z jakimi trudnościami muszą się borykać nie tylko w kostnicy, ale również przed sądem i przed rodzinami zmarłych.

Prócz spraw zawodowych, doktor porusza także wątki prywatne. Jak wykonywany przez niego zawód wpływa na relacje rodzinne, wychowanie dzieci czy stosunek do małżonki.

Bardzo fajna książka, dzięki której...
{}× 2 | link |
@Gosia
2019-02-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
W książce „Niewyjaśnione okoliczności” dr Richard Shepheard opisał jak przebiegała jego kariera, która swój początek miała za sprawą podręcznika akademickiego do medycyny sądowej Keitha Simpsona. Książka przedstawia przebieg kariery od trudnych momentów w okresie studiowania poprzez pierwsze wykonywane przez niego sekcje zwłok i trudne początki, aż do momentu, gdy nazwisko dr Richarda Shepherda stało się w dziedzinie patologii znane i szanowane. Przeprowadzane przez dr Richarda Shepherda sekcje zwłok, napisane przez niego protokoły z ich przeprowadzenia niejednokrotnie posłużyły w ważnych sprawach jako kluczowe dowody uniewinniające, czy też skazujące podejrzanych o popełnienie zbrodni. Jedn...
{}× 2 | link |
@Babi
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Współpraca Reportaż, literatura faktu i biografie Kindle 2018
sprawia mi ogromną przyjemność to, że na polskim rynku coraz więcej pojawia się pozycji tego typu i niecierpliwie czekam na więcej!

dr Richard Shepherd jest naprawdę interesującą osobą z ogromnym "dobytkiem" w swojej karierze, cieszę się, że mogłam się zapoznać z nim oraz jego sprawami, które były naprawdę ciekawe

książkę czyta się szybko, bo wciąga od pierwszych stron, więc jeśli kogoś kręcą tematy kryminalne oraz te w stylu "Trupiej farmy", to myślę, że znajdą coś dla siebie w tej książce albo chociaż spędzą przyjemnie czas czytając wspomnienia i terapię doktora

dobrze wyszło, że nie są tu wyłącznie suche fakty z przeprowadzanych spraw, ale również odczucia, prz...
{}× 1 | link |
@Edyta_09
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Wyzwanie 2018/2019 (50) NPRCz 2019
Do tej pory patolog kojarzył mi się z nieciekawą postacią, która pojawiała się w filmach kryminalnych i zazwyczaj była nijaka - nie okazywała żadnych emocji, wypowiadała się odnosząc się do suchych faktów i wiedzy naukowej. Dzięki tej książce mogłam spoglądnąć na świat z perspektywy patologa i zrozumieć jak wykonywanie tego zawodu wpływa na człowieka i jego najbliższych. Zadałam sobie pytanie czy jest możliwe znaleźć pracę, którą można zostawić za drzwiami wchodząc do domu.
Kilka fragmentów było dla mnie trudnych do zrozumienia, bo było tam zbyt wiele szczegółów medycznych.
Wyniszczająca psychicznie praca patologa została przedstawiona równie ciekawie jak życie prywatne dr Shepherda ...
{}× 1 | link |
@ksiazkowa.gladys
2019-04-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
"Niewyjaśnione okoliczności" to autobiografia Dr Richarda Shepherda, brytyjskiego lekarza medycyny sądowej. Bardzo cieszę się, że mogłam poznać historię doktora. Była niezwykle interesująca i wciągająca, lecz momentami mnie nudziła, ale była to wina języka. Historie były same w sobie ciekawe ale opisanie tego było już lekko gorsze.

Chaos jaki panował w książce to kolejny minus, przez który ciężko i wolno mi się czytało książkę. Wydarzenia nie są ułożone chronologicznie. A kolejny minus jest za to, że autor powracał parę razy do zdarzeń, które były na przykład cztery rozdziały temu. Przez co chaos w książce jest niesamowity.

Jednak historie, które przestawił nam sam doktor,...
{}× 1 | link |
@alien125
2019-03-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Bardzo interesujàca pozycja, można sporo dowiedzieć się o śmierci człowieka i pracy patomorfologa.
{}× 1 | link |
@Ewelina_Czytalska
2019-11-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
Pierwsze moje zetknięcie z książką na temat medycyny sądowej,a przy okazji autobiografią autora, uważam za udane. Zwykle nie zaczytuje się w autobiografiach ,bo mnie szalenie nudzą i nie interesuje mnie życie innych ludzi. Po tą pozycję sięgnęłam że względu na temat związany ze śmiercią, którym się zainteresowałam.

Książka okazała się fascynująca,nie jest nudna w żadnym wypadku. Opisane sytuacje przeprowadzanych autopsji i badań mogą być dla niektórych drastycznie i niekomfortowe, jednakże można się z niej dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy i obalić niektóre mity typu że np : włosy i paznokcie nadal rosną po śmierci. Dla Richarda Shepherda zawód patologia sądowego był pasją i sposob...
{} | link |
@Natula
2019-11-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane
@panzksiazka
2019-11-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}