Nikt o tym nie mówi

Patricia Lockwood
5.7 /10
Ocena 5.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Nikt o tym nie mówi
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.7 /10
Ocena 5.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Finalistka Bookera 2021, nominowana do Women’s Prize for Fiction, nazwana jedną z najlepszych książek roku przez ponad 20 zagranicznych magazynów.

Książka „onieśmielająco utalentowanej autorki” („The New York Times Book Review”) stawiająca pytanie: Czy jest życie po Internecie?

Fragmentaryczna i wszechogarniająca, przenikliwa i autentyczna książka Nikt o tym nie mówi jest listem miłosnym do nieskończonego skrolowania, a jednocześnie głęboką, współczesną medytacją na temat miłości, języka i związków międzyludzkich wygłoszoną przez bardzo osobny i wyjątkowy głos literatury amerykańskiej. To opowieść o istnieniu podzielonym na dwie połowy. O tym, co się wydarza, gdy prawdziwe życie zderza się z narastającym absurdem świata udostępnianego za pośrednictwem ekranu.

Na początku tej ogromnie aktualnej i wymykającej się podziałom gatunkowym książki kobieta, która niedawno zyskała rozpoznawalność dzięki postom zamieszczanym w mediach społecznościowych, podróżuje po całym świecie, by spotykać się z zakochaną w niej publicznością. Jest przytłoczona lawirowaniem w meandrach nowego języka i obyczajów tego, co nazywa „portalem”, i nie potrafi się pozbyć poczucia, że ten chór nieprzeliczonych głosów dyktuje jej myśli. Gdy na horyzoncie zaczynają majaczyć zagrożenia egzystencjalne – zmiana klimatu, niestabilność gospodarcza, epidemia samotności, dojście do władzy nienazwanego dyktatora – kobieta swoimi postami coraz głębiej zatapia się w pustce portalu. Lawina obrazów, szczegółów i odniesień stwarza pejzaż post-rozsądku, post-ironii, post-wszystkiego. „Czy jesteśmy w piekle?” – pytają się nawzajem obywatele portalu. „Czy wszyscy będziemy to robić aż do śmierci?”.

Przez ten chaos przebijają się dwie wiadomości od matki: „Coś poszło nie tak” i „Jak szybko możesz przyjechać?”. Gdy prawdziwe życie zderza się z narastającym absurdem portalu, kobieta konfrontuje się ze światem, który wydaje się zawierać zarówno mnóstwo dowodów na istnienie dobra, empatii i sprawiedliwości, jak i mnóstwo świadectw, że jest wprost przeciwnie.

Wydanie 1
Tytuł oryginalny: No One Is Talking About This
Data wydania: 2023-03-22
ISBN: 978-83-8318-363-3, 9788383183633
Wydawnictwo: W.A.B.
Stron: 256
dodana przez: Vernau

Autor

Patricia Lockwood Patricia Lockwood
Urodzona 27 kwietnia 1982 roku w USA (Fort Wayne, Indiana)
Patricia Lockwood to amerykańska poetka, powieściopisarka i eseistka. Jej debiutancka powieść z 2021 roku, Nikt o tym nie mówi, zdobyła nagrodę Dylana Thomasa. Jej wspomnienia Priestdaddy z 2017 roku zdobyły nagrodę Thurbera za amerykański humor.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nikt o tym nie mówi

17.04.2023

Chyba nie ma wśród nas nikogo, kto by nie korzystał z dobrodziejstw płynących z Internetu. Ten wynalazek człowieka znalazł swe zastosowanie praktycznie we wszystkich dziedzinach życia i stał się wręcz niezbędny jak tlen do oddychania. Jednak oprócz dużych korzyści jakie czerpiemy z sieci, Internet niesie również ogromne zagrożenie w postaci uzależ... Recenzja książki Nikt o tym nie mówi

@Izzi.79@Izzi.79 × 7

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@nowika1
2023-03-31
Przeczytane

Patricia Lockwood, finalistka Nagrody Bookera 2021 i Women's Prize for Fiction. Jej "Nikt o tym nie mówi" jest uznawana za jedną z najlepszych książek przez ponad 20 zagranicznych magazynów.

A ja zastanawiam się, czy ktoś mnie nie wkręca?
Dziwna to książka, bardzo dziwna, ale wciągasz się czytając te krótkie fragmentaryczne myśli, a mózg ci paruje próbując pojąć to, co autorka chciała przekazać.

To opowieść o współczesnej egzystencji podzielona na dwie części.
W pierwszej narratorka zabiera nas do świata internetu, który jest jej życiem, wodą i jedzeniem. I zastanawiasz się, czy ten nieograniczony dostęp do internetu nie robi nam gąbki z mózgu. To nasza rzeczywistości.
Autorka prowokuje, kpi. Jak wiele jest brzydoty i taniości w tym, czym zalewa nas internet. Śmieciowe media, absurdalne treści, miliardy różnorodnych wątków...
Wszyscy jesteśmy trochę przytruci internetem.

Wciąż jest prawdziwe życie do przeżycia, wciąż prawdziwe rzeczy do zrobienia...."

W drugiej części następuje zmiana. Narratorka wyrywa nas z internetu, przenosi w inną rzeczywistość.
Dowiaduje się, że jej siostra nosi dziecko z zespołem Proteusza, stanem który powoduje przyrost kości i skóry. To dziecko prawdopodobnie umrze wkrótce po narodzinach.
Te myśli i słowa są inne. Ta część książki jest bardzo osobista, miażdży i przytłacza. Ale w finale masz poczucie, że jednak zadziało się coś dobrego.

Lektura zalewa obrazami, które są jak bły...

| link |
@flatreads
2023-05-03
6 /10
Przeczytane

Chciałabym powiedzieć, że trudno było się przebić przez tę fragmentaryczną ścianę grafomanii, ale... finalnie NIE MOGĘ. Bo nie było trudno w ogóle. Tę książkę niesamowicie dobrze i szybko się czyta. Na pewno pomagało w tym szukanie tekstowych perełek (umysł człowieka-poszukiwacza 😂) i nawyklejanie niemal wszystkich znaczników z mojego przydziału.

W pierwszej połowie książki non stop natykałam się na fabularne absurdy, żenujące mnie wstawki i strzępy różnych historii, dziejących się gdzieś tam/komuś tam, zasłyszane/zaczytane/obejrzane w internecie. Ale pośród tych (już po lekturze wspominanych bardziej z uśmiechem i mrugnięciem oczkiem jednak, niż z irytacją) pociesznych chwastów dało się wyczytać naprawdę piękne i wartościowe treści. Trafiałam na liczne poetyckie zdania lub rozmyślania, które w każdym z nas gdzieś tam są, jeśli nie takie same, to na pewno podobne.

Ale druga połowa, o rany. To prawdziwe emocjonalne przeoranie – zdarzenia tematycznie bliskie mojemu sercu, bo o dziecku. Niemowlęciu właściwie. Musicie przygotować się na bolesny finał, który mnie trochę pokonał. Sama nie byłam na niego przygotowana.

Proza poetycka to coś, do czego znaczniki są dla mnie niezbędne, więc czytanie czegoś takiego w bibliotecznym egzemplarzu byłoby bolesne. Cieszę się, że miałam okazję zapoznać się z tym tytułem za sprawą booktouru i trochę się nawyżywać zaznaczaniem. 🖤

| link |
@Izzi.79
2023-04-17
5 /10
Przeczytane
@Gabriela_Deda
@Gabriela_Deda
2023-03-13
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Nikt o tym nie mówi. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl