Nocne

Paweł Mateja
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Nocne
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

“Nocne” to miejsce, w którym możesz zasiąść na widowni i obserwować, jak pociesznie bezradni są ludzie postawieni wobec tego, co wykracza poza ramy ich percepcji. Popatrz zza weneckiego lustra na ich groteskowy i pełen beznadziejnych uników taniec. Zupełnie jakbyśmy przyszli tu szukać szczęśliwych zakończeń i pociechy.

“Czym straszy nas Paweł Mateja? Mimo świadomości gatunkowej i szerokiego repertuaru grozowych rekwizytów nie są to konwencjonalne strachy. Autor stara się zgłębić i wywołać lęk egzystencjalny. Jego bohaterom przydarzają się sytuacje niecodzienne, które mogą wydawać się groźne, jednak prawdziwą grozą okazje się dekonstrukcja iluzorycznej rzeczywistości, będąca odpowiedzią na tę niecodzienność. Mówiąc inaczej: Nocne pokazują, jak łatwo przyjmujemy rozmaite narracje o codzienności i jak cierpimy, kiedy te narracje rozpadają się w wyniku konfrontacji z elementami, które do nich nie pasują. Wyraża to dobitnie jedna z bohaterek Fikcji na ulicy Krzywej, która mówi:

Nie wierz w ani jedno słowo, które ci powiedzieli. W ich tłumaczenia i metody. To wszystko głupcy, nie ma w tym prawdy, bo prawda nie istnieje. […] Nikt nie zna prawdy i nikt znać jej tu nie będzie. Myślą, że są badaczami boga, ale tylko wikłają się w fikcji.

Jednocześnie tylko fikcję jesteśmy w stanie zrozumieć – lub odwrotnie, jak głosi pierwsze zdanie przywołanego opowiadania: Tylko to, co nie jest fikcją, będzie dla nas zawsze niezrozumiałe.

Krzysztof Grudnik
Data wydania: 2021-05-14
ISBN: 978-83-960838-7-6, 9788396083876
Wydawnictwo: IX
Seria: Misterium Grozy
Kategoria: Horror
Stron: 432
dodana przez: Asamitt

Autor

Paweł Mateja Paweł Mateja
Urodzony w 1986 roku
Paweł Mateja, Ślązak. Zawodowo związany z branżą IT, popularyzator książek elektronicznych, w wolnych chwilach podcaster i redaktor serwisu Carpe Noctem. Fascynat tematów paranormalnych, mistycznych, gnostycznych, niesamowitych i cudownych. Nocne są...

Pozostałe książki:

Sny umarłych. Polski rocznik weird fiction 2018 Po 100 słowie. Szortal Fiction 2
Wszystkie książki Paweł Mateja

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pajęcza sieć

{} WYBÓR REDAKCJI
4.08.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

 Tonące w smogu miasta, ginące we mgle budynki, labirynty uliczek. Stosy gruzu i śmierci. Gnijąca słodycz, zakłamane wspomnienia i twarze pełne kolorów gnicia. To, czego stajemy się świadkami, jest czymś na granicy snu, urojenia lub prawdy skrytej przed oczami niewtajemniczonych. Jest niepokojąco i czasami niewygodnie, a jednocześnie na tyle in... {} Recenzja książki Nocne

@mewaczyta@mewaczyta {}× 10

Moja opinia o książce

Opinie

@mewaczyta
2021-07-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Cytaty z książki

“Nie wierz w ani jedno słowo, które ci po­wie­dzie­li. W ich tłu­ma­cze­nia i me­to­dy. To wszyst­ko głup­cy, nie ma w tym praw­dy, bo praw­da nie ist­nie­je. […] Nikt nie zna praw­dy i nikt zn...”
{}
#
“Tylko to, co nie jest fik­cją, bę­dzie dla nas za­wsze nie­zro­zu­mia­łe. ”
{}
#
“Życie od po­cząt­ku było dra­ma­tem, w któ­rym na sce­nie nie li­czył się nikt, poza tymi kil­ko­ma per­so­na­mi. Albo ra­czej: było nie dra­ma­tem, lecz próbą spek­ta­klu, w któ­rym zmę­cze­n...”
{}
#
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe