O stawaniu się stoikiem

Tomasz Mazur
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
O stawaniu się stoikiem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Eryk, biznesmen w średnim wieku, ma żonę, z którą coraz trudniej mu się dogadać, trójkę dzieci, które przestaje rozumieć, niewielu przyjaciół i sporo znajomych, którzy zaczynają go często irytować. Niejedno już przeżył i z różnych powodów czuje się nieszczęśliwy. Żeby przezwyciężyć kłopoty stał się stoikiem. Jak rozpoznać współczesnego stoika? Czy łatwo nim zostać w XXI wieku? Czy dzisiaj stoicyzm ma w ogóle jakiś sens i w czym może ci pomóc? Jeżeli nie radzisz sobie z silnymi emocjami, które utrudniają ci życie - stań się stoikiem. Jeżeli właściwa organizacja czasu i hierarchia celów cię przerastają, a na dodatek zapominasz, co jest naprawdę ważne – stań się stoikiem. Jeżeli masz problemy z ludźmi w relacjach zawodowych czy prywatnych – stań się stoikiem. Jeżeli w twoim życiu brakuje pogody ducha i wewnętrznej harmonii – stań się stoikiem. Nie jest to proste i nie dzieje się nagle, ale jest możliwe. Sprawdź jak to osiągnąć. Tomasz Mazur - współczesny praktykujący stoik, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, założyciel Centrum Praktyki Stoickiej, organizator publicznych warsztatów i seminariów stoickich, ojciec trójki dzieci. Jest autorem książek: Zbawienie przez filozofię. Interpretacja twórczości Henryka Elzenberga (2003), Kapryśni bogowie Sokratesa (2008), Kamyk filozoficzny. Nowożytność. Podręcznik filozofii do szkół ponadgimnazjalnych (2010), Fiasko. Poradnik nieudanej egzystencji (2012).
Data wydania: 2014-04-07
ISBN: 978-83-7705-513-7, 9788377055137
Wydawnictwo: PWN - Naukowe PWN
Seria: Pytajniki
Stron: 312

Autor

Tomasz Mazur Tomasz Mazur
Urodzony w 1972 roku w Polsce (Warszawa)
Tomasz Mazur jest współczesnym praktykującym stoikiem, trenerem rozwoju filozoficznego, nauczycielem i pisarzem. Od wielu lat zajmuje się popularyzowaniem praktyki stoickiej, w tym także stałą pracą nad podnoszeniem jej jakości, efektywności, aktual...

Pozostałe książki:

Zakazana historia filozofów. Niestoicka powieść stoika. Fiasko O stawaniu się stoikiem Bogowie są ukryci Chiny Powrót olbrzyma Dawno zapowiedziana nieobecność Kapryśni bogowie Sokratesa Nieustające napomnienia Zbawienie przez filozofię
Wszystkie książki Tomasz Mazur

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka O stawaniu się stoikiem nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Meszuge
2020-07-25
5 /10

Stoicyzm to kierunek filozoficzny zapoczątkowany w Atenach przez Zenona z Kition, sprowadzony do Rzymu przez greckiego niewolnika Epikteta. Najbardziej znanymi i popularnymi stoikami byli zapewne Lucjusz Anneusz Seneka i cesarz Marek Aureliusz.
Stoicy upatrywali szczęścia w wewnętrznej dyscyplinie moralnej i dystansowaniu uczuć i emocji od spraw i zdarzeń, na które nie mamy wpływu (Firma splajtowała i w związku z tym stałeś się bezdomny? Nic to! Do wieczności ma się to nijak, więc po co się takim głupstwem przejmować?).

Całe szczęście, że kupując książkę Tomasza Mazura, nie zwróciłem uwagi na jej podtytuł: „Czy jesteście gotowi na sukces?” – poradników życiowego sukcesu oraz książek typu „jak stać się młodym, pięknym i bogatym w dwa tygodnie”, nie czytam z założenia i dla zasady. „O stawaniu się stoikiem” kupiłem i przeczytałem, bo polecił mi tę książkę ktoś, komu ufam, przyjaciel, z którego opinią się liczę. I nie żałuję. Choć w formie momentami naiwna (Eryk, Ignacy, Sebastian, ich rodziny, znajomi, przyjaciele i rozliczne perypetie życiowe) książka Mazura przybliża etykę stoicką, bo raczej nie całą filozofię, i proponuje kilka ćwiczeń i praktycznych zastosowań. Ważne, choćby jako potwierdzenie własnych przemyśleń, wydają się rozważania na temat życiowych priorytetów i hierarchii ich ważności – w tym zakresie znalazłem u Mazura kilka perełek, na przykład:

Jeśli nasz obraz rzeczywistości jest zniekształcony, to jak możemy racjonalnie działać? P...

× 1 | link |

Cytaty z książki

Jeśli nasz obraz rzeczywistości jest zniekształcony, to jak możemy racjonalnie działać? Podobnie z naszą hierarchią wartości. Czy zawsze dążymy do tego, co jest dla nas najważniejsze? Czy w ogóle wiemy, co jest dla nas najważniejsze? Nieprzemyślana hierarchia wartości, pełna ukrytych sprzeczności, oraz bez jasno sprecyzowanych priorytetów, to poważne źródło zakłóceń w naszym życiu.
Dodaj cytat