O ziołach i zwierzętach

Simona Kossak
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
O ziołach i zwierzętach
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Nikt z takim pazurem i werwą nie opowiada dziś o przyrodzie! Wystarczy wyjść z domu, żeby nie móc przestać się dziwić. Nie trzeba mieszkać w Puszczy Białowieskiej – wystarczy rozejrzeć się przed blokiem, w parku, nad strumykiem. Rosną tam rośliny pozornie banalne – lebiodka pospolita, babka, macierzanka. Mieszkają zwierzęta, na które na co dzień nie zwraca się uwagi – mrówki, krety, winniczki, trzmiele. Rozgrywa się niezwykły teatr, zmysłowe lekcje biologii, o których Simona Kossak pisze tak, że nagle stają się jasne dla każdego. Simona Kossak znów daje wyraz wrażliwości ujawniającej się w szczególnym widzeniu świata. To pełne miłości i pasji opowieści o przyrodzie, które sprawiają, że chce się rzucić wszystko i pójść do lasu albo nad jezioro. Fascynacja przyrodą sprawiła, że „córka, wnuczka i prawnuczka” Kossaków sięga po pióro, by ukazać rośliny i zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu. Aparat naukowy, jakim dysponuje autorka, nie odgrodził jej od obserwowania rzeczywistych przejawów życia w przyrodzie. Laboratorium naukowym Simony Kossak była bowiem ukryta w głębi Puszczy Białowieskiej leśniczówka pustelnia. Tam koegzystowała na równych prawach z kunami i popielicami, wyznając zasadę, iż należy żyć zgodnie z naturą swojego gatunku. Simona Kossak: biolog, leśnik, profesor, popularyzator nauki. Znana z bezkompromisowych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, gdzie w starej leśniczówce Dziedzinka mieszkała ponad 30 lat. Urodziła się w artystycznej rodzinie Kossaków, była prawnuczką Juliusza Kossaka i wnuczką Wojciecha Kossaka. Skończyła studia biologiczne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2000 otrzymała tytuł profesora nauk leśnych. Pracowała w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Zakładzie Lasów Naturalnych, gdzie od stycznia 2003 pełniła stanowisko kierownika. Była pomysłodawcą unikatowego na skalę światową urządzenia ostrzegającego dzikie zwierzęta przed przejazdem pociągów. Jej dorobek twórczy obejmuje ogółem kilkaset opracowań naukowych, niepublikowanych dokumentacji naukowych, artykułów popularnonaukowych i filmów przyrodniczych oraz trzy książki.
Data wydania: 2017-11-08
ISBN: 978-83-65780-72-0, 9788365780720
Wydawnictwo: Marginesy
Seria: EKO
Stron: 416
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Simona Kossak Simona Kossak
Urodzona 30 maja 1943 roku w Polsce (Kraków)
Biolog, leśnik, profesor, popularyzator nauki. Znana z bezkompromisowych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, gdzie w starej leśniczówce Dziedzinka mieszkała ponad 30 lat. Urodziła się w artystycznej rodzini...

Pozostałe książki:

Serce i pazur. Opowieści o uczuciach zwierząt O ziołach i zwierzętach Saga Puszczy Białowieskiej Opowieści z Dziedzinki Opowieści Simony Kossak Dlaczego w trawie piszczy? O zwierzętach i przyrodzie Park Narodowy w Puszczy Białowieskiej Trzy żywioły
Wszystkie książki Simona Kossak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka O ziołach i zwierzętach aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@jatymyoni
2020-10-27
5 /10
Przeczytane Czytadła L. polska Przyrodnicze Audiobook

Wynudziłam się słuchając tej książki. Może gdybym miała wersję papierową zaciekawiłyby mnie ilustracje. Książka jest subiektywnym zbiorem felietonów zbudowanym na alfabecie. Każdej literze alfabetu przyporządkowane jest jakieś zwierzę lub roślina. Czytelnik nie zdobędzie pełnej wiedzy o danej roślinie lub zwierzęciu, przeczyta to, co zaciekawiło autorkę. Najbardziej wynudziłam się przy opisie zwierząt. Może gdybym miała lat 10 czytałabym z zaciekawieniem. Scenki rodzajowe z życia zwierząt do mnie nie przemawiały. Felietony poświęcone roślinom są napisane na kształt zielnika. Opisując daną roślinę najpierw poznajemy jej morfologię, później występowanie, właściwości i zastosowanie. Ma to sprawiać wrażenie dokładnego opisu roślin, ale to znów tylko zbiór ciekawostek. Byłam zaskoczona, że opisując konwalie nic nie pisze, że jest to roślina trująca, trujące są jej kwiaty i owoce. Zainteresowały mnie jedynie wiadomości jak przez wieki stosowano je w ziołolecznictwie. Chociaż to wcale nie znaczy, że były skuteczne. W jednej z recenzji przeczytałam, że książka była wydana w 1995 roku, a więc przed Internetem. Jednak w tym czasie istniało bardzo dużo ciekawych książek o roślinach leczniczych i ich zastosowaniu. Książka, która przez swoją budowę udaje popularnonaukową, z której możemy czerpać wiedzę, ale taką nie jest. Dla mnie była to strata czasu.

× 16 | Komentarze (1) | link |
@Renax
2020-08-13
8 /10
Przeczytane Popularnonaukowe

Do sięgnięcia po książkę 'O ziołach i zwierzętach' skłonił mnie pęd do wiedzy. Przeczytałam w opisie, że opisano zioła i zwierzęta rodzime, a z nauki biologii w szkole mam niedosyt w tej dziedzinie.
Książka 'O ziołach i zwierzętach' mnie pozytywnie zaskoczyła! Okazało się, że sława pisarska Simony Kossak wynika z jej pisania, że jest uzasadniona. Opowieści o ziołach i zwierzętach napisane są przepięknym językiem. Szczególnie te o zwierzętach czyta się jak przepiękne, pełne napięcia i akcji bajki. Można je czytać dzieciom: opowieść o lisie, o jeleniach, o żubrach, o mrówkach, o żurawiach itd. Simona opowiada o tym jak żyją, co jedzą i jak wygląda ich okres godowy i 'życie rodzinne'. Są gatunki wierne sobie i takie, które nie są, są zgodne pary i kłótliwcy. Przypomina to ludzi w swej różnorodności.
Trudno nadać akcję opowiadaniu o krzaczku, bo ten raczej nie wykazuje dynamizmu, ale też te roślinne opowiadania są ciekawe. Autorka wykazała się ogromną wiedzą, którą przekazuje w sposób prosty, a to jest oznaką mędrca. Dowiadujemy się o tym, gdzie dane zioło występuje, skąd pochodzi, jakie są uwarunkowania jego występowania, jakie substancje zawiera, dlaczego jest lecznicza albo trująca. Na pewno jej wykłady były oblegane przez studentów. Dodatkowo, pani Simona wykazuje ogromną erudycję i znajomość rozmaitych dzieł o ziołolecznictwie, o truciznach i roślinach leczniczych z różnych czasów. Przy każdej roślince jest ciekawy wykład o tym, jak kiedyś dana roślina była wyko...

× 10 | link |
@DZIKA_BESTIA
2024-11-08
8 /10
Przeczytane

Simona Kossak jest ostatnio trendy, ale ja kupiłam książkę już w 2017 i tak czekała na swój moment. Podobno wersja audio jest do chrzanu. Wersja papierowa jednak zrobiła na mnie dość spore wrażenie. Jest w niej pewna wyczuwalna czułość pani Simony. Pomaga na pewno jej wyluzowany ton, który do kwestii naukowych podchodzi z pewnym praktycznym i zdrowym dystansem. Po prostu pani autorka opisuje przyrodę bez patetyzmu czy drętwoty.

× 9 | link |
@ziellona
2020-06-22
9 /10
Przeczytane __Chce przeczytac __All_IN_One_ __MaM

FENOMENALNA KSIĄŻKA, chociaż leksykon.
Czytałam ją dość długo z przyczyn prostych. Leksykon jest wielce podobny do encyklopedii - ułożony alfabetycznie, krótkie eseje i opowiadania na dany temat. Misz masz tematyczny jest dość duży: od borsuków,przez jaskółki dymówki, aż po dziurawiec- zresztą... a to wskazuje tytuł. Są to opowieści o ziołach i zwierzętach.
Ostatnio książek o tej tematyce pojawia się dość dużo - czemu zatem polecam własnie tą?
To co jest minusem tej książki (różnorodność tematyczna, alfabetyczne ułożenie) jest równocześnie jej plusem - czytałam ją wcześniej wybiórczo, a teraz udało mi się ją przeczytać od A-Z. I to jest ta książka, którą przeczytam jeszcze nie raz.

Simona Kossak - biolog z powołania i wykształcenia, Jak sama mówiła - była obciążona genetycznie :) - pochodziła bowiem z Krakowa, urodzona w rodzinie "tych Kossaków" - było niemal pewne, że Simona pójdzie w ślady rodzinne. Dzięki rodzinie - pokochała konie. I tak już jej się zostało ze zwierzętami - mieszkała w niewielkiej leśniczówce w Puszczy Białowieskiej. Przy czym, wiedza którą posiadała ze względu na tzw. pochodzenie oraz dobre wykształcenie, spowodowała, że artykuły są różnotematyczne. Nie zanudzicie się - to pewne.
Dowiedziałam się na przykład o czarownicach,mądrych babach ze wsi, leśnikach i drwalach - mnóstwo "pozanaukowych" ciekawostek. Ale naukowych też - prawie każdy artykuł zawiera zarówno wiedzę naukową, jak i ludową. To jest naprawdę jedna z najlepszyc...

× 8 | link |
@Vanille
2021-05-17
6 /10
Przeczytane
@Lela
@Lela
2021-03-07
9 /10
Przeczytane
@Tamaryszek
@Tamaryszek
2020-06-28
9 /10
Przeczytane Świat braci mniejszych Domowa biblioteczka
@Krasnoludek
@Krasnoludek
2019-09-30
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka O ziołach i zwierzętach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl