Ocalić siebie

Hanna Goworowska-Adamska ...
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Ocalić siebie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Kiedy przemoc staje się codziennością 

Jak wiele jest na świecie rodzin, które wydają się być szczęśliwe, poukładane i pełne miłości, a tymczasem za ścianami ich wygodnych domów rozgrywa się prawdziwy dramat? Bohaterka „Ocalić siebie” opowiada historię jednej z takich rodzin, poruszającą tym bardziej że prawdziwą. Wychowana przez ojca-tyrana, wraz z matką i siostrą doświadczyła każdego możliwego rodzaju przemocy: fizycznej, psychicznej i ekonomicznej. Po latach próbuje zrzucić z siebie ciężar negatywnych emocji, szukając wsparcia w swojej własnej, nowej rodzinie. 
Ta wstrząsająca opowieść to przestroga dla wszystkich tych, którzy tkwią w związku z osobowością aspołeczną, psychopatyczną, narcystyczną. To również ważny głos zachęcający do walki o własne szczęście, godność i wolność – bez względu na to, jak wiele trzeba będzie poświęcić. 


"Wbiegłam do ich mieszkania. Mama klęczała w kuchni na ziemi, opierając się łokciami o krzesło. Czepek kupiony dwa dni wcześniej, by osłonić łysą głowę, przesunął się na jedno ucho. Pielucha zsunęła się do kolan. Ojciec stał nad nią, szarpiąc za ramiona i wrzeszcząc:
– Wstawaj! Przecież mówię: wstawaj, ty histeryczko!
Nie, nie zaskoczył mnie zapach wódki, do którego od jakiegoś czasu byłyśmy już przyzwyczajone. Nie to było najgorsze. Najgorsze były jego oczy. Wybałuszone, małe, niebieskie oczy pozbawione emocji."
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-8147-321-7, 9788381473217
Wydawnictwo: Novae Res
Stron: 224
dodana przez: kazal_ka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ocalić siebie

WYBÓR REDAKCJI
22.10.2019

„Mój rozkaz jest twoim życzeniem”. Wiele osób zna rodziny, w których dzieje się źle, gdzie przemoc jest na porządku dziennym, wykorzystuje i bije się bliskich. Często są to porządne rodziny, gdzie nie do pomyślenia są takie sytuacje. A jednak tam panuje fałsz i zakłamanie, dramat rozgrywa się za zamkniętymi drzwiami. Czy powinniśmy na to zareag... Recenzja książki Ocalić siebie

Ocalić siebie – recenzja

25.04.2019

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile osób w Twoim życiu to ludzie z osobowością psychopatyczną? Czy myślałeś nad tym, ile takich osób w życiu spotkałeś i jak oni wpłynęli na Ciebie? Pewnie nie. . . A może warto? Bohaterka książki „Ocalić siebie” opisuje historie swojej rodziny. Na pozór szczęśliwej, „porządnej” – oboje rodzice są lekarzami, ale wśró... Recenzja książki Ocalić siebie

EW
@Ewa_3
× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@Siostra_Kopciuszka
2022-09-09
7 /10
Przeczytane 📚Bieżące :) 📘 Jedynki

"Wśród wielu gatunków zwierząt zdarzają się osobniki, które nazwać można drapieżnikami wewnątrzgatunkowymi. Osobniki te gotowe są rozszarpać, zabić, a wreszcie pożreć młode, samce czy samice swojego gatunku. Człowiek jest tylko nagą małpą, godnym następcą swoich przodków. To jego linia przetrwała dzięki stosowaniu zasady „przetrwa najsilniejszy”, a cel należy osiągnąć bez względu na potencjalne konsekwencje."

"W wieku pięćdziesięciu dwóch lat zaczęłam powoli pojmować, że mój ojciec różni się od wszystkich znanych mi ludzi. Że to czyste Zło".

Książka na poły autobiograficzna, na poły instruktażowa, jak rozpoznać psychopatę w swoim otoczeniu. Bo jak zaznacza autorka, psychopata to nie przede wszystkim seryjny morderca, zaszywający w swoich ofiarach cokolwiek, czy jakiś inny zwyrodnialec.

Często gęsto psychopata, to ojciec, brat, szef, sąsiad. Oczywiście, jak również pisze pani Hanna, tyczy się to również płci tak zwanej pięknej, czy słabej. Jak się okazuje, psychopatki mogą być równie groźne i bezwzględne co psychopaci, a może nawet gorzej.

Jednak ta pozycja tyczy się jego - ojca - psychopaty. Rodzice, Hanny to dobrze wykształceni lekarze, a jednocześnie psychopata i jego bezwolna ofiara. Czy autorce udało się "ocalić siebie"? Nie wiem, jednak wątpię, zrozumieć, że ma się do czynienia z osobą zaburzoną, a ocalić siebie, kiedy się z taką osobą żyje to dwie różne sprawy.

Książkę czytało się bardzo dobrze, Niewielki objętościowo to...

× 12 | link |
@malgosialegn
2019-10-22
9 /10
Przeczytane
EW
2019-04-19
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ocalić siebie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl