Odwrócony świat

Christopher Priest
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Odwrócony świat
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Miasto przemierza zrujnowany świat po torach, które trzeba stale przed nim układać, a następnie usuwać. Jeżeli się zatrzyma, zostanie w tyle za „optimum” i wpadnie w miażdżące pole grawitacyjne. Brak postępu oznacza śmierć.
Rządzący miastem starają się, żeby mieszkańcy nie zdawali sobie z tego sprawy. Jednak kurcząca się populacja staje się niespokojna. A przywódcy wiedzą, że miasto coraz bardziej zwalnia.

„Posępna psychodeliczna podróż przez krajobraz, który przypomina wspólne dzieło Brueghela i M.C. Eschera”.
- Jonathan Lethem

„Jedna z najbardziej zaskakujących powieści SF, jakie kiedykolwiek napisano”.
- Le Monde

Tytuł oryginalny: Inverted world
Data wydania: 2024-04-19
ISBN: 978-83-68069-22-8, 9788368069228
Wydawnictwo: MAG
Seria: Artefakty
Stron: 288
dodana przez: janusz.szewczyk
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Christopher Priest Christopher Priest
Urodzony 14 lipca 1943 roku w Wielkiej Brytanii (Cheadle)
Brytyjski pisarz, autor wielu powieści fantastycznych. Jego utwory były wielokrotnie nagradzane; jest laureatem m.in. czterech nagród BSFA.

Pozostałe książki:

Prestiż Odwrócony świat Kierunek 3001 Rozłąka Batman kontra Deathstroke Człowiek z sąsiedztwa Deadpool Classic. Tom 6 Łagodna kobieta Deathstroke. Zawodowiec Episodes Liga Sprawiedliwości: Piach w trybach The Savage Sword Of Conan Vol.10 The Savage Sword Of Conan Vol.12 The Savage Sword Of Conan Vol.8 The Savage Sword Of Conan Vol.9
Wszystkie książki Christopher Priest

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kilka słów o "Odwróconym świecie"

5.05.2022

Od jakiegoś czasu częściej nawiedzam naszą bibliotekę miejską. Można powiedzieć, że na nowo odkrywam, że czasem można znaleźć w niej niezwykłe perełki - często praktycznie nie do kupienia, jak chociażby "Odwrócony świat" Christophera Priesta. Opis fabuły: Miasto przemierza zrujnowany świat po torach, które trzeba stale przed nim układać, a ... Recenzja książki Odwrócony świat

@NataliaTw@NataliaTw × 6

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@jatymyoni
2020-06-11
9 /10
Przeczytane Fantastyka L. angielska Bardzo dobra książka

Dla takich książek warto czytać fantastykę. Kiedy oprócz podziwiania świata stworzonego przez autora i śledzenia perypetii bohaterów są jeszcze dodatkowe smaczki, podteksty. Nie jest to wyłącznie rozrywka, ale wywołała u mnie refleksje i pytania .
Mamy miasto, które przesuwa się po torach do jakiegoś optimum, inaczej zginie. Czy to nam coś przypomina? To ciągłe dążenie do jakiegoś optimum lub Omegi. Miasto nazywa się Ziemia, tak jakby świat wokół miasta był nieważny, nie istniał. Ale istnieje i mieszkają tam ludzie. Czy miasto jest zainteresowane światem wokół? Miasto, zamknięta społeczność, działająca na zasadach jego twórcy, które są znane tylko nielicznym. Czy wiedza może być groźna? Co się stanie jak mieszkańcy zaczną zadawać pytania o sens i cel istnienia miasta? Helward jest wychowany na ideałach miasta i głęboko w nie wierzy. Należy do kręgu wybranych, którzy wychodzą na zewnątrz miasta i mają wiedzę o jego funkcjonowaniu. To dzięki jego plastycznej narracji poznajemy ten świat i ludzi w nim żyjących. Czy jednak jest zdolny do refleksji, do zadania sobie niewygodnych pytań o sen i cel? Czy jest człowiekiem tej ideologii, ślepo wierzącym swoim przywódcom? Helward zastał pewną rzeczywistość, wpasował się w nią i tradycja jest dla niego święta. Skąd my to znamy? Pojawia się nagle Liz, kobieta spoza miasta. Czy jest w stanie podważyć sens istnienia miasta i doprowadzić do jego upadku? Czy odpowie na dręczące niektórych pytania? Czy poznamy jak powstało ...

× 5 | link |
@SFsince2018
2020-06-11
8 /10


Na kartach powieści Odwrócony Świat, poznajemy historię Helward'a Mann'a i miasta Ziemia, które od setek lat przemieszcza się po powierzchni nieznanej planety. Miasto przypomina kompleks budynków biurowych wzniesionych ze stali i drewna. Musi się ono nieustannie przemieszczać podążając za tajemniczym punktem „Optimum“, który pozostaje stale w ruchu. Zapytacie jak to jest możliwe - mianowicie za poruszanie się miasta odpowiedzialni są członkowie cechów, którzy je zamieszkują. Na nich spoczywa obowiązek badania układu terenu przed miastem, zapewnianie bezpieczeństwa, handel i produkcja, ale przede wszystkim układania torów kolejowych przed miastem i demontowania tych, które pozostają za nim. Świat, po którym przemieszcza się miasto nie jest opustoszały. Znajdują się na nim małe osady zamieszkiwane przez niewielkie społeczności ludzi, dla których pojawienie się Ziemi oznacza możliwość znalezienia pracy, naprawy ich domostw, zdobycia leków dla ciężko chorych. Jednak cena za uzyskaną pomoc jest bardzo wysoka...

× 2 | link |
@janusz.szewczyk
2021-11-21
8 /10
Przeczytane PRZENIESIONE Artefakty Posiadam Safety 2016

Starsza (niż dotąd wydane w Polsce) książka Ch. Priesta ma prostą, liniową fabułę, ale i tak potrafi przykuć uwagę stopniowo odsłanianymi przed głównym bohaterem tajemnicami świata. Szalona wizja funkcjonowania miasta na torach, ku mojemu zaskoczeniu, broni się całkiem nieźle, wzbogacona licznymi szczegółami, które ją uwiarygadniają. Niewątpliwie trafny wybór MAGa do serii Artefakty.

× 1 | link |
@Przemek
@Przemek
2022-06-17
7 /10
Przeczytane E-booki Posiadam 2020
@NataliaTw
2022-05-03
9 /10
Przeczytane
@lordofthedreams9
2022-04-05
6 /10
Przeczytane 📚 posiadam Artefakty
@mrocznestrony
2021-12-29
8 /10
Przeczytane Posiadam
@Adam84
2019-12-25
9 /10
Przeczytane Przeczytane, Posiadam
@BagatElka
2019-11-13
6 /10
Przeczytane ZZZ....oddane
@Beata_
2019-11-12
8 /10
Przeczytane Posiadam Papierowe

Cytaty z książki

O nie! Książka Odwrócony świat. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl