Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu

Max Cegielski
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Zgłębiając Orient, Max Cegielski tym razem pojawia się u jego bram – w Stambule. Jest to miasto wyjątkowe: było stolicą dwóch wielkich imperiów, centrum cywilizacji świata chrześcijaństwa wschodniego i islamu oraz wielokulturowym tyglem, w którym przez wieki współżyli Turcy, Ormianie, Grecy, Żydzi i Romowie. Cegielski w prastarych murach i kamienicach odnajduje zupełnie nową treść – widzi dynamicznie rozwijające się centrum tureckiego kapitalizmu. Schodzi z „wytartych” przez turystów i orientalistów szlaków, by z wielu narracji mieszkańców miasta – od radykalnych lewicowców i feministek zaczynając na konserwatywnych sunnitach kończąc – stworzyć jego złożony obraz. Stambuł Maxa Cegielskiego jest zupełnie inny niż ten z sentymentalnego portretu nakreślonego przez Pamuka. Wolny jest od stereotypów utrwalanych przez lata w pismach Pierre’a Lotiego, Edmunda de Amicisa, Alphonse’a de Lamartine’a czy François-René Chateaubrianda. Stambuł to miejsce, gdzie blizny po reformach Atatürka i krwawych rządach armii są nadal świeże w ludzkich umysłach, a przepaść dzieląca biednych i bogatych widoczna jest na każdym kroku. To zbiór wzajemnie wrogich tożsamości – tureckiej, kurdyjskiej, alewickiej, świeckiej, sunnickiej – które łączy silna nić wspólnych ekonomicznych korzyści i siłowo ujednolicany przez post-kemalistowskie elity władzy.
Data wydania: 2009-04-01
ISBN: 978-83-7414-574-9, 9788374145749
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Terra incognita
Nagrody: Nagroda im. Beaty Pawlak (Zwycięzca)
Kategoria: Reportaż
Stron: 346
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Max Cegielski Max Cegielski
Urodzony 1 czerwca 1975 roku w Polsce
Dziennikarz, reporter, prezenter radiowy, pisarz, podróżnik, animator kultury. Był jednym z założycieli muzycznego kolektywu Masala, z którym odebrał nagrodę „Antyfaszysty roku 2004”, przyznawaną przez Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”. Autor książek „Ap...

Pozostałe książki:

Apokalipso Prince Polonia Masala Nazywam się Czogori
Wszystkie książki Max Cegielski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@staszek89
2009-12-25
10 /10
Przeczytane Domowa biblioteka

Książka opisuje Turcję w tak genialny sposób ,że mimo iż tam nie mieszkasz z łatwością możesz odczuć konflikty społeczne i jak wiele jej brakuje ,aby być demokratycznym państwem. Polecam wszystkim ,którzy chcą więcej sie dowiedzieć o Turcji i jej historii

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl