Nazywam się Czogori

Max Cegielski
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Nazywam się Czogori
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść o tym, o czym milczą książki himalaistów.

Drugi najwyższy szczyt świata w lokalnym języku określany jest jako Czogori – Duża Góra, a nie K2, jak nazwali go Anglicy. Miejscowe wierzenia i tradycje, ekonomiczne i społeczne problemy są jednak pomijane w relacjach. Podobnie jak ekologiczna katastrofa, której przyczyną jest zarówno położona tuż obok linia frontu, jak i śmieci pozostawiane przez wspinaczy – nie tylko plastik, lecz także trupy.

Z wyprawą polskich wspinaczy wyrusza w 1995 roku młody fotograf Olo, którego ojciec zginął tam dziesięć lat wcześniej. Podróż zmusza młodzieńca do stawienia czoła własnym słabościom oraz mistycznej i społecznej rzeczywistości północnego Pakistanu. Mieszają się tam elementy islamu i buddyzmu oraz starożytnych wierzeń, po których przewodnikiem duchowym jest szejk Iskander oraz jego syn Karim i inni, niewidzialni dla himalaistów, miejscowi tragarze. Ola wciąga spór między miejscowymi a przybyszami z Europy oraz tajemnice Czogori, których korzenie tkwią w czasach ekspansji Aleksandra Macedońskiego.

Powieść w fantastycznej formie ujawnia niewygodne zaplecze himalaizmu, pokazuje historię podboju gór wysokich oczami ich mieszkańców oraz natury: ekologia, duchy i przemiany w Polsce lat 90. widziane w lustrze wspinaczki wysokogórskiej.


Data wydania: 2022-03-23
ISBN: 978-83-67157-43-8, 9788367157438
Wydawnictwo: Marginesy
Stron: 312
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Max Cegielski Max Cegielski
Urodzony 1 czerwca 1975 roku w Polsce
Dziennikarz, reporter, prezenter radiowy, pisarz, podróżnik, animator kultury. Był jednym z założycieli muzycznego kolektywu Masala, z którym odebrał nagrodę „Antyfaszysty roku 2004”, przyznawaną przez Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”. Autor książek „Ap...

Pozostałe książki:

Apokalipso Pijani Bogiem Prince Polonia Masala
Wszystkie książki Max Cegielski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

POWIEŚĆ (NIE)WIATROODPORNA

WYBÓR REDAKCJI
5.04.2022

Czytałem "Prince Polonia" i nie podobało mi się. Przeczytałem "Nazywam się Czogori" i w tym wypadku również nie zostałem należycie ukontentowany. Max Cegielski jest w jakiś dziwaczny sposób przyciągany przez klimaty retro na azjatycką nutę. Szkoda tylko, że nie potrafi tego przekuć na dobrą prozę. Zarówno w jednej książce jak i w drugiej znajdzi... Recenzja książki Nazywam się Czogori

@Fredkowski@Fredkowski × 28

Nazywam się Czogori

WYBÓR REDAKCJI
10.05.2022

Max Cegielski "Nazywam się Czogori", Po wydanym dwa lata temu "Prince Polonia", awanturniczej powieści drogi, mocno osadzonej w czasach polskich przemian ustrojowych końca ubiegłego wieku, Max Cegielski ponownie wraca do Azji. Jednak tym razem klimat opowiadanej przez niego historii jest zupełnie inny. Autor oddaje bowiem głos członkom wprawy n... Recenzja książki Nazywam się Czogori

Moja opinia o książce

Opinie

@Pasjonistka
2022-04-26
8 /10

RECENZJA
„Nazywam się Czogori” Max Cegielski.

Z pochodzenia jestem góralką spod samiuśkich Tater - co również wpływa na to, jak postrzegam góry.
Od dziecka mogłam wpatrywać się w to, co było dla mnie jak nieodłączny element krajobrazu. Potęgę i niezłomność gór.

Wiem jedno. Góry trzeba szanować i zawsze, ale to zawsze traktować jak godnego przeciwnika. Nigdy ich nie lekceważcie.

Miałam okazję być w górach nie tylko podczas pięknej pogody, w środku lata na szlaku, ale i w jesieni, zimie, w środku burzy i gdy słońce zachodziło… więc mam świadomość tego, że zwykła wędrówka może zamienić się w chwilę zgrozy.

Zawsze gdy widziałam książki o górach starałam się po nie sięgnąć, chociaż w ostatnich latach wyparły je już inne pozycje. Gdy zobaczyłam książkę Maxa Ciegielskiego, wiedziałam, że muszę ją przeczytać!


  • Nie wiem dlaczego tak jest i pewnie jestem czepliwa, ale nie podoba mi się to, że imię „Max” wychodzi wręcz z okładki. Domyślam się, że ten zabieg miał coś na celu, ale do mnie nie przemówił. (Dlaczego o tym piszę? Bo staram się doceniać nie tylko treści książek, tłumaczy, ale również grafików itd.) Jeśli chodzi o pozostałą część okładki jest piękna ;).

  • Bardzo podobało mi się nawiązanie do Irbisa i w ogóle sposób przedstawienia całej historii. Autor przeplata nam tutaj wątki ze sob...

× 1 | link |
@przyrodazksiazka
2022-05-18
8 /10
Przeczytane

Powiem wam, że to dość niekonwencjonalna powieść. Bardzo zadziwił mnie tutaj styl pisarski, który również wykraczał jakby po za granice tego, co do tej pory czytałam. Dziwiły mnie tu porównania, które jakby były dobierane z pewną sprzecznością, co od razu zwracało moją uwagę. Książkę czyta się nieco ciężko, zupełnie jak przy wspinaczce w góry, nigdy nie wiadomo kiedy się spadnie i nie zrozumie dalszej części. Czytać należy z uwagą, gdyż sceny dzieją się szybko, jakbym oglądała film sensacyjny z przyspieszonym dźwiękiem, niby wiem co czytam, ale mój mózg jakoś miał problem, by za tym wszystkim zdążyć.
Nie umiem powiedzieć, że styl językowy ma prosty, gdyż wielokrotnie używał dość mało znanych słów, które nie były potocznymi sformułowaniami. Niekiedy bywa, że książka jest pisana dla czytelnika, by mógł wejść do świata, który chce nam przedstawić autor. Tutaj tego nie było. Tutaj miałam tylko przeczytać to, co chce nam powiedzieć bez wyciągania jakichkolwiek wniosków. Nie umiem jej inaczej określić.
Pozycja przedstawia losy młodego fotografa, który musi stawić czoła swoim trudnościom. Jakiś czas temu stracił tam ojca i jedynym sposobem by przeboleć tą stratę jest właśnie starcie z górą. Towarzyszyć mu będzie wiele osób z których każdy z nich ma odmienny punkt widzenia na życie i religię. Ten, kto interesuje się górami dowie się o pasji himalaistów. Dlaczego bywają gotowi nawet na śmierć, byleby tylko zdobyć jakiś szczyt? Co nimi kieruje? Czy życie wśród gór jest pro...

| link |
@toptangram
2022-05-10
7 /10
@Fredkowski
2022-04-05
3 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Nazywam się Czogori. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl