Okrutne morze

Nicholas Monsarrat
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Okrutne morze
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Jest to historia jednego oceanu, dwóch okrętów i około stu pięćdziesięciu mężczyzn. Mówi o długiej i brutalnej bitwie, najstraszliwszej ze wszystkich bitew. Są w niej dwa okręty, ponieważ jeden z nich został zatopiony i trzeba go było zastąpić. Jest w niej stu pięćdziesięciu mężczyzn, ponieważ z tą właśnie liczbą wiąże się dzieje obu okrętów. Nade wszystko jednak to historia prawdziwa, ponieważ tylko taką warto opowiedzieć.
Data wydania: 2002-02-01
ISBN: 978-83-11-09402-4, 9788311094024
Wydawnictwo: Bellona
Seria: Bellona
Stron: 483
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Nicholas Monsarrat Nicholas Monsarrat
Urodzony 22 marca 1910 roku w Wielkiej Brytanii (Liverpool)
Nicholas John Turney Monsarrat – brytyjski pisarz, autor powieści "Okrutne morze". Studiował prawo w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge.

Pozostałe książki:

Trzy korwety Okrutne morze (tom 1+2)
Wszystkie książki Nicholas Monsarrat

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Okrutne morze

3.11.2019

Czytałem tą książkę już kilka razy i pewnie jeszcze kilka razy przeczytam i za każdym razem odczuwam wraz z załogą okrętu wielkie emocje. Jest to historia walki załogi korwety "Compass Rose" z niemieckimi okrętami podwodnymi. To opowieść o męstwie, solidarności, poświęceniu, walce z własnymi słabościami i okrutnym morzem, które nie wybacza nawet n... Recenzja książki Okrutne morze

Okrutne morze, okrutne czasy

11.10.2020

Okrutne morze opisuje historię członków załogi korwety, która w okresie II Wojny Światowej zajmowała się ochroną morskich konwojów płynących po wodach Atlantyku. Książka podzielona jest na rozdziały, z których każdy przedstawia jeden rok wojennej zawieruchy. To opowieść o odwadze, strachu, śmierci, miłości i przyjaźni. Gdy poznałem kilka szczegółó... Recenzja książki Okrutne morze

Moja opinia o książce

Opinie

@oliwa
2019-11-13
8 /10
Przeczytane

Bitwa o Atlantyk w oczach świadka.

Ze zdziwieniem przyznaję, że była to świetna, trzymająca w napięciu lektura. Czytam książki na temat drugiej wojny światowej, ale raczej z punktu widzenia cywilów (a wiec ofiar) niż żołnierzy. A powieści marynistyczne to już sam ogon mojej kolejki do czytania.

Autor nie dość, że zna się na rzeczy, to jeszcze potrafi wciągająco opowiadać, i to zarówno o wydarzeniach dramatycznych, jak tropieniu okrętu podwodnego, walce ze sztormem, ratowaniu rozbitków itp., jak o monotonnych, ale pełnych napięcia chwilach wyczekiwania. Jest w tym tekście pewna poczciwość, pewna staroświecka prostolinijność, wyrażona przekonaniem, że dobro łatwo odróżnić od zła, odwagę od tchórzostwa, a siłę od słabości. Dla tych drugich nie ma w oczach autora taryfy ulgowej. Odświeżająco działa takie branie rzeczy jakimi są, bez dzielenia włosa na czworo, chociaż nie jestem pewna, czy zawsze się z tym zgadzam… Miałam na przykład mieszane uczucia, kiedy autor ostro, z pogardą pisał o neutralności Irlandii. Żadnej refleksji nad tym, jak Anglicy traktowali Irlandczyków i dlaczego ci ostatni nie chcą stanąć po stronie imperium.

Zgadzam się z tymi, którzy piszą, że „wstawki” obyczajowe są słabsze i powieść mogłaby się bez nich obejść. Dużo ciekawsze od perypetii romansowo-małżeńskich są te dotyczące kształtowania relacji władzy, wrogości i przyjaźni między marynarzami na statku. Dużo bardziej przekonująco od opisu uczuć do pewnej wrenki (oficerki z W...

× 1 | link |
@hag
2022-04-17
10 /10
Przeczytane
@Airain
2021-09-18
8 /10
Przeczytane
@maslowskimarcinn
2020-10-11
6 /10
Przeczytane
@Sargento_Garcia
2019-11-03
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Okrutne morze. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl