Oskarżona : Wiera Gran

Agata Tuszyńska
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 23 ocen kanapowiczów
Oskarżona : Wiera Gran
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 23 ocen kanapowiczów

Opis

Biografia żydowskiej śpiewaczki z warszawskiego getta, Wiery Gran, to druga strona - nieopowiedziana - historii Władysława Szpilmana, słynnego Pianisty z filmu Romana Polańskiego. To opowieść o cenie przeżycia i cieniu, jaki rzuca na dalszy los. Szpilman grał na fortepianie w tej samej kawiarni na Lesznie 2, w centrum żydowskiego Broadway'u, gdzie Wiera Gran śpiewała swoje piosenki. Ona była gwiazdą, on akompaniatorem. O nim po latach powstał film oklaskiwany przez cały świat z podziwem za niezwykłą siłę trwania i męstwo w znoszeniu cierpienia, ją oskarżono o współpracę z nazistami, okrzyknięto kolaborantką i unicestwiono za życia.
Wiera Gran mieszkała w dziennicy zamkniętej od wiosny 1941 do lata 1942. Całe jej dalsze życie było konsekwencją tych kilku miesięcy.
Miała wszystko, czego potrzeba wschodzącej gwieździe - egzotyczną urodę, piękny niski kontralt, i muzykę we krwi. Była tak nieśmiała, że pierwsze piosenki śpiewała zza sceny obawiając się zetknięcia z publicznością. Do lata 1939 nagrała kilkadziesiąt piosenek o wszelkich barwach miłości.
Uniewinniona w warszawskim procesie Centralnego Komitetu Żydów Polskich opuściła Polskę w 1950 roku.
Wielokrotnie i na kilku kontynentach wzywano do bojkotu "gestapowskiej kurwy".
A jednak trwała. Występowała w paryskim hotelu Lutetia i w kabarecie Dinarzade, w sali Pleyel i Carnegie Hall, śpiewała gościnnie w Sztokholmie i Londynie, wyjechała na tournee po Ameryce Północnej. Koncertowała u boku Charlesa Aznavoura.
W Izraelu widzowie grożą przebraniem się w obozowe pasiaki, jeśli ośmieli się wystąpić na scenie, uciekła do Francji, stamtąd do Wenezueli, ale i tam dosięgła ją przeszłość - pomówienie, znieważenie, zniesławienie, szkalowanie.
Czuła się pogrzebana za życia.
Zmarła w Paryżu 19 listopada 2007 roku.
O autorce
Agata Tuszyńska - pisarka, poetka, reportażystka, córka znanego reportera sportowego Bohdana Tuszyńskiego i dziennikarki Haliny Przedborskiej. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze na warszawskiej PWST. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką książek o teatrze i biografii m.in. Marii Wisnowskiej, Isaaka Bashevisa Singera oraz Ireny Krzywickiej. Ostatnie jej książki autobiograficzne: Rodzinna historia lęku oraz Ćwiczenia z utraty spotkały się z gorącym przyjęciem. W swoim dorobku ma m.in. nagrodą im. Ksawerego Pruszyńskiego, przyznawaną przez polski PEN-Club.
Data wydania: 2010-10-06
ISBN: 978-83-08-04505-3, 9788308045053
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Stron: 468

Autor

Agata Tuszyńska Agata Tuszyńska
Urodzona 25 maja 1957 roku w Polsce (Warszawa)
Córka Bogdana Tuszyńskiego, reportera i historyka sportu i Haliny Przedborskiej, dziennikarki. Historyk teatru, wyższe studia ukończyła na wydziale Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie, doktorat z nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Sztuki Pols...

Pozostałe książki:

Oskarżona : Wiera Gran Jutro nie mieści się w głowie. Dzienniki pandemiczne Krzywicka. Długie życie gorszycielki Mama zawsze wraca Narzeczona Schulza Czarna torebka Rodzinna historia lęku Ćwiczenia z utraty Tyrmandowie. Romans amerykański Singer Adresat nieznany : notatnik poetycki 1993-1996 Jamnikarium Maria Wisnowska: jeśli mnie kochasz - zabij! Niesny Żongler Bagaż osobisty. Po Marcu Rosjanie w Warszawie Schulz/Forum 1 Schulz/Forum 4
Wszystkie książki Agata Tuszyńska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Najlepszą obroną jest atak

13.06.2020

Najlepszą obroną jest atak. Jak się bronić przed oskarżeniami typu : „jedna pani drugiej pani powiedziała, a ja w to wierzę”. Skąd brać siły aby ciągle udowadniać, że nie jest się wielbłądem. Oglądałam kiedyś film dokumentalny o Wierze Gran i byłam wstrząśnięta. Teraz to był audiobook ze wspaniałą Anną Polony. Na początku myślałam, że to dwie r... Recenzja książki Oskarżona : Wiera Gran

@jatymyoni@jatymyoni × 10

Historia bez happy endu

16.05.2021

Lektura książki Agaty Tuszyńskiej "Oskarżona: Wiera Gran" zostawiła mnie, jak żadna inna, w tzw. "czytelniczym rozkroku". Z jednej strony mamy fascynującą historię żydowskiej gwiazdy skazanej za domniemaną kolaboracje z Niemcami na wieczne potępienie i pogardę ze strony swoich współtowarzyszy niedoli a także kolejne pokolenia. Z drugiej zaś autork... Recenzja książki Oskarżona : Wiera Gran

@Jezynka@Jezynka × 8

Koszmar ocalenia

24.11.2011

Siła słów człowieka może mieć ogromne konsekwencje. W tym przekonaniu utwierdziła mnie książka Agaty Tuszyńskiej „Oskarżona: Wiera Gran”. Jest to biografia Weroniki Grynberg używającej artystycznego pseudonimu Wiera Gran. Wiera była śpiewaczką żydowską, której lata młodości i artystycznego rozkwitu przypadły na czas II Wojny Światowej. Była z... Recenzja książki Oskarżona : Wiera Gran

@patrylandia@patrylandia × 1

Oskarżona Wiera Gran

30.11.2010

Na premiery książek Agaty Tuszyńskiej zawsze czekam z dziecięcą niecierpliwością. Tak było w przypadku „Rodzinnej historii lęku” oraz „Ćwiczeń z utraty”. Najnowszą powieść pt.: „Oskarżona Wiera Gran” nabyłam już w przedsprzedaży. Chciałam mieć ją jak najwcześniej, jak najdłużej, by poświęcić jej jak najwięcej czasu. Dobrowolnie wpadłam w pajęczynę... Recenzja książki Oskarżona : Wiera Gran

MO
@monikazet
× 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Catta
2019-11-24
6 /10
Przeczytane W starym kinie i teatrze U M&J Judaica Półka M Przeczytane na początku wieku Reportaż historyczny

Autorkę lubię i chętnie czytam, warsztat ma świetny, ale w tym przypadku trochę zasmuciła mnie pewnym brakiem obiektywizmu. Widać, że emocjonalnie jest mocno zaangażowana po stronie bohaterki, nie dziwi to, ale rozczarowuje brak podjęcia choćby pozoru wysiłku w celu zweryfikowania oskarżeń pani Wiery wobec Władysława Szpilmanna. A powinna była to uczynić,skoro mnóstwo uwagi słusznie poświęca weryfikacji oskarżeń dotyczących bohaterki ze strony współczesnych jej osób. Oraz dlatego, że Wiera Gran miała wobec Szpilmanna uczucia wybitnie negatywne (chyba z wzajemnością), co przy pogłębiającej się psychozie mogło skutkować wytworzeniem alternatywnych wspomnień - mózg nie znosi próżni. Nie zdziwiło mnie wobec tego, że potomkowie Pianisty skierowali sprawę na drogę sądową. Książkę jednak zdecydowanie polecam.

× 1 | Komentarze (1) | link |
@Irielle
@Irielle
2013-02-04
8 /10
Przeczytane

Pierwsza połowa książki pochłonęła mnie całkowicie ale im bliżej końca tym mniej miałam serca dla Wiery. Biografia napisana w interesujący sposób, bardzo rzetelna i obfita w komentarze autorki, która dzieli się z czytelnikiem swoimi spostrzeżeniami, wrażeniami i przypuszczeniami. Jednak chwilami chaos notatek i luźnych wspomnień mnie męczył.

× 1 | link |
@Arentowicz
@Arentowicz
2011-01-19
Przeczytane

Podzielam opinię monikizet, że "autorka jest mistrzynią reaserchu", i że "sposób, w jaki przygotowuje się do napisania kolejnych książek budzi najwyższy szacunek". Nie potrafiłbym chyba zdobyć się na aż taki wysiłek, zwłaszcza w ostatnim okresie życia pani Weroniki Grynberg. Bardzo dobra książka.

× 1 | link |
@H.Jaszek
@H.Jaszek
2011-01-12
10 /10
Przeczytane

Bardzo dobrze napisana biografia. Autorka nie narzuca swoich interpretacji 'białych plam', lecz - jak w przypadku wątku Szpilmana - ogranicza się do postawienia najistotniejszych pytań. Lekturę rozpoczynałem ze sporą dozą sceptycyzmu. Nic z niego nie zostało już po dwudziestu kliku stronach.

× 1 | link |
PA
@paniizabela
2014-05-21
8 /10

Polecam. Bezstronna biografia. Dość rzetelna. Autorka pozwala czytelnikowi ocenić postać Wiery Gran bez własnych podszeptów. Sama dystansuje się od oceniania kogokolwiek. Niejasności życia opisane przez autorkę nurtują czytelnika w trakcie czytania i po skończeniu lektury.

× 1 | link |
@zuza09
@zuza09
2011-03-07
Przeczytane

Jak tylko o niej usłyszałam, musiałam ją mieć. I już jestem po lekturze. Świetnie napisana, najlepsza biografia jaką dotychczas przeczytałam

× 1 | link |
@Kasiulka
@Kasiulka
2011-01-12
Chcę przeczytać

Nie czytałam jeszcze tej książki, ale mam nadzieję, że sięgnę po nią przy najbliższej okazji. Zapowiada się interesująco. Lubię tego typu książki :)

| link |
@krzychuz76
@krzychuz76
2014-05-23
10 /10
Chcę przeczytać

Świetna :) Gorąco polecam :)

| link |
@Marzenn
2024-07-27
7 /10
Przeczytane
@Jezynka
2021-05-16
5 /10
Przeczytane
@Vernau
2020-09-07
7 /10
Przeczytane Biografie
@polokokta
2020-09-15
7 /10
Przeczytane 2020
@jatymyoni
2020-06-13
8 /10
Przeczytane Audiobook Dobra ksiązka Biografie, autobiografie, pamiętniki Historyczne L. polska Sztuka i muzyka
MA
@magnifique
2012-02-17
10 /10
@zooba
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane Reportaże i literatura faktu
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Oskarżona : Wiera Gran. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl