Mama zawsze wraca

Agata Tuszyńska
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Mama zawsze wraca
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Oparta na wspomnieniach ocalałej z Zagłady, poruszająca historia dziewczynki ukrywanej przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta. Poetycko zilustrowane świadectwo ocalającej mocy miłości i wyobraźni.

Nikt nie wie, że tu mieszka dziewczynka. Będziesz tu mieszkała jak krasnoludek. Tak mi powiedziała. [...] Nie czułam się smutna. Nie było mi źle. Nie wiedziałam w ogóle, że jest inne życie. Myślałam, że tak to jest. Nigdy nie chciałam wyjść, bo nie wiedziałam, że można wyjść.

Zosia, córka Natalii i Szymona Zajczyków, była malutkim dzieckiem, gdy wybuchła wojna. Jesienią 1940 roku wraz z rodziną trafiła do warszawskiego getta. By ocalić córkę, Natalia ukryła ją w piwnicy. Dziewczynka spędziła tam długie miesiące tylko z ukochaną lalką, w świecie wyobraźni stworzonym dla niej przez matkę.

Nie pamięta muru, głodnych ludzi na ulicach, opasek z gwiazdą Dawida. Pamięta kasztany i listki, które przynosiła jej mama, sanki rysowane węglem na podłodze i odwiedzające ją szczury, których na początku wcale się nie bała.

Zosia Zajczyk ocalała, jako jedna z niewielu. Po latach opowiada swoją historię.

Mama zawsze wraca to spisana przez pisarkę i reportażystkę Agatę Tuszyńską opowieść o niezwykłej więzi matki i córki wśród okrucieństwa wojny. Dodatkowy wymiar nadają jej subtelne, poetyckie ilustracje cenionej w Polsce i na świecie artystki Iwony Chmielewskiej.

Nałożona na okładkę papierowa opaska z ważnym w opowieści haftowanym motywem to próba odwrócenia symboliki opaski z gwiazdą Dawida. Tutaj ten kawałek płótna staje się znakiem czułości, ochronnym gestem otaczającym ukryty w książce kruchy świat Natalii i Zosi.

Zosię poznałam dawno. Podczas pierwszego, a może drugiego przyjazdu do Izraela. […] Połączenie języka i wrażliwości dziecka z okrucieństwem ówczesnej codzienności sprawiło, że wtedy, dwadzieścia lat temu, przerosła mnie ta opowieść. […] Zamknęłam ją na długo na dnie pamięci. Otworzyłam po latach, silniejsza. […] Uświadomiłam sobie wtedy, jak bliskie są nasze losy. […] Przeglądam się w lustrze tej historii. Historii miłości i nadziei. Historii, która pozwala wierzyć w moc słowa.

- Agata Tuszyńska

[…] Moim zadaniem było dopełnić ten wstrząsający i zachwycający tekst obrazami, które (to jedyne, czego byłam pewna) nie będą ilustrowały go w tradycyjnie pojmowany sposób. Jak to zrobić, żeby książka symbolicznie otwierała się i zamykała przed odbiorcą, jak tamta ciemna piwnica? Jak zachować i pokazać sakralny wymiar tego miejsca? Jak je oświetlić, wydobyć z tamtych czasów i przenieść jak najdelikatniej do dzisiejszego świata? I pamiętać, żeby swoją zbyt narzucającą się wizją nie przeszkadzać odbiorcy w osobistym, intymnym przeżyciu? Przecież każdy ma na swój sposób obcować z tą tajemnicą. Obraz ma tu milczeć, ma być w pewnym sensie niewidzialny, a jednak ważny i dotkliwy.

Data wydania: 2020-03-25
ISBN: 978-83-8150-128-6, 9788381501286
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Stron: 64
dodana przez: abdita

Autor

Agata Tuszyńska Agata Tuszyńska
Urodzona 25 maja 1957 roku w Polsce (Warszawa)
Córka Bogdana Tuszyńskiego, reportera i historyka sportu i Haliny Przedborskiej, dziennikarki. Historyk teatru, wyższe studia ukończyła na wydziale Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie, doktorat z nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Sztuki Pols...

Pozostałe książki:

Oskarżona : Wiera Gran Jutro nie mieści się w głowie. Dzienniki pandemiczne Mama zawsze wraca Krzywicka. Długie życie gorszycielki Narzeczona Schulza Rodzinna historia lęku Czarna torebka Tyrmandowie. Romans amerykański Ćwiczenia z utraty Singer Adresat nieznany : notatnik poetycki 1993-1996 Jamnikarium Maria Wisnowska: jeśli mnie kochasz - zabij! Niesny Żongler Bagaż osobisty. Po Marcu Rosjanie w Warszawie Schulz/Forum 1 Schulz/Forum 4
Wszystkie książki Agata Tuszyńska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Mama zawsze wraca Agata Tuszyńska Iwona Chmielewska

10.05.2022

Czasami jest tak, że książka trafia w nasze ręce, nie wtedy, kiedy została wydana, ale dopiero w momencie, kiedy jesteśmy na nią gotowi. Tak było z książką Agaty Tuszyńskiej „Mama zawsze wraca” z ilustracjami Iwony Chmielewskiej. Natrafiłam najpierw na tytuł książki, który bardzo mnie zaintrygował. A tematyka warszawskiego getta…jakże mi bliska... Recenzja książki Mama zawsze wraca

@ale.babka@ale.babka × 3

Tutaj nikt nie ma mamy

8.05.2020

"Mama zawsze wraca" to przede wszystkim bardzo wzruszająca historia opatrzona przepięknymi ilustracjami. To one tworzą nam całą atmosferę. Wielkie brawa dla Pani Iwony Chmielewskiej. Wydanie jest cudownie klimatyczne, nie wiem czy mam na swojej półce książkę piękniejszą niż ta. A muszę o tym wspomnieć, ponieważ widać naprawdę wielkie serce włożone... Recenzja książki Mama zawsze wraca

@izvbelv@izvbelv × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ale.babka
2022-05-10
10 /10
Przeczytane

Czasami jest tak, że książka trafia w nasze ręce, nie wtedy, kiedy została wydana, ale dopiero w momencie, kiedy jesteśmy na nią gotowi. Tak było z książką Agaty Tuszyńskiej „Mama zawsze wraca” z ilustracjami Iwony Chmielewskiej. Natrafiłam najpierw na tytuł książki, który bardzo mnie zaintrygował. A tematyka warszawskiego getta…jakże mi bliska…

Później zobaczyłam okładkę i ona już we mnie została. A słowa z książki „Czy już mam dobry wygląd?” prześladowały mnie przez kilka kolejnych tygodni. Ta książka za mną chodziła, bo na każdym kroku się na nią natykałam, najczęściej na fb. Szukałam jej w moich księgarniach, ale wszędzie mnie odsyłano, że trzeba zamówić, bo na miejscu nie ma. Pomyślałam, że to musi być niezwykła książka. Tym bardziej wyczekiwałam jej z niecierpliwością, która została wystawiona na dużą próbę przez dłuuugi weekend majowy.

Wczoraj w końcu nadeszła…i powiem tak… to jest przepiękna książka o miłości matki i córki, o dobroci, o wierze i wytrwałości. I o potędze wyobraźni. Agata Tuszyńska w niezwykły sposób opisuje codzienne wydawałoby się czynności w warszawskim getcie, gdzie mama z wielką cierpliwością uczyła swoją maleńką córkę wszystkiego, od pisania, liczenia po haftowanie. Uczyła córkę wyobrażać sobie różne czynności jak chociażby jazdę na narysowanych na podłodze sankach. Opowiadała jej życie wykorzystując to co ma pod ręką: węgiel, patyki, drewno, ścianę, podłogę, łyżkę. Szczególnie ta łyżka...

× 6 | Komentarze (1) | link |
@toptangram
2021-06-30

Agata Tuszyńska "Mama zawsze wraca", ilustracje Iwona Chmielewska,

Bardzo dobrze, że takie książki pojawiają się coraz częściej. Nie dość, że są przepięknie wydane, to jeszcze dotyczą trudnej tematyki wojny, proponując zmierzenie się z nią starszym dzieciom, ale nie tylko. Historię Zosi Zajczyk, która urodziła się kilka miesięcy przed wybuchem wojny i jako maleńka dziewczynka wraz z rodziną znalazła się w getcie warszawskim, powinni przeczytać wszyscy.

Agata Tuszyńska po raz kolejny opowiada historię naładowaną ogromnymi emocjami. Emocji jest tym więcej, że tym razem sięga po historię dziecka, które zamiast przeżywać szczęśliwe dzieciństwo w otoczeniu bliskich i rówieśników, ubrane w zapachy i kolory, które będzie pamiętać po latach, mieszka zamknięte w piwnicy, która jest całym światem, a rolą matki jest nadanie mu bezpieczeństwa, blasku i barw. Czy jest to w ogóle możliwe w czasach, których dziś nie jesteśmy nawet w stanie sobie wyobrazić? Czy można oswoić strach?

Autorka w niezwykle wzruszający sposób oprowadza czytelnika po świecie widzianym oczami małej Zosi i przez dziecko zapamiętanym. Jedynym jaki Zosia zna i myśli, że tylko taki istnieje. Mama jest jej jedynym przewodnikiem po życiu ograniczonym do małej ciemnej piwnicy, opiekunką i ostoją.

To piękna, choć smutna opowieść o sile uczuć, przepełniona matczyną miłością i dziecięcą ufnością, w której mama zrobi wszystko, żeby ochronić dz...

× 3 | link |
@mewaczyta
2021-09-15
10 /10
Przeczytane

Jak zapewnić bezpieczenstwo dziecku, na które wszędzie czyha śmierć? Jak dać mu szczęście, choć nie może wychodzić z piwnicznej skrytki? Jak zapełnić jego czas, gdy nie ma zabawek i trzeba być cicho?

Mama Zosi Zajczyk (Jael Rosner) robiła wszystko, by jej córka miała szczęśliwe dzieciństwo, choć przyszło jej dorastać w warszawskim getcie. Wymykała się za mury, by zdobyć jedzenie, choć łatwiej było karmić wyobraźnię, niż brzuchy. Wiele ryzykowała, by wyprowadzić inne dzieci oraz zapewnić choć minimum pożywienia swojej córce, która z głodu czasami zjadała ściany. Córce, która mieszkała ze szczurami, a za jedyną zabawkę miała głowę lalki.


Czytanie „Mama zawsze wraca" bolało. Całość pełna jest dziecięcej naiwności, która musiała zmierzyć się z brutalnym światem. Bliscy umierają, Niemcy biją i zabierają, ciągle odczuwany jest głód, mama nie zawsz...

× 3 | link |
@Jenny_89
2023-03-06
8 /10
Przeczytane
@ruficzek
@ruficzek
2023-01-02
6 /10
Przeczytane
@posrodkwiatowicieni
@posrodkwiatowicieni
2021-07-16
10 /10
Przeczytane
@panzksiazka
@panzksiazka
2020-06-03
10 /10
Przeczytane Ulubione
@izvbelv
@izvbelv
2020-04-27
10 /10
Przeczytane
MO
@Moniskape
2020-04-21
8 /10
Przeczytane
@abdita
2020-04-02
10 /10
Przeczytane Ale ilustracje! #szeroko pojęte dzieci Posiadam

Cytaty z książki

„Myślałam, że jak będę duża, to będę miała jasne włosy i niebieskie oczy, i Niemcy nie będą chcieli mnie złapać. Będę umiała wyjść z getta i wejść do getta. I nikt mnie nie złapie”.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl