Oskarżony Pluszowy M.

autor: Clifford Chase Anna Kołyszko (tłum.)
Oskarżony Pluszowy M.
3.56
Ocena 3.56 na 5 możliwych
Na podstawie 32 ocen kanapowiczów
Purnonsens, groteska i ostra satyra na instytucje publiczne, na głupotę i bez...
Purnonsens, groteska i ostra satyra na instytucje publiczne, na głupotę i bezduszność ludzi mieszają się z liryzmem wspomnień i refleksji misia Pluszowy miś może być bardzo niebezpieczny. Jeśli ma marzenia i duszę. Wtedy trzeba go tropić, wysłać przeciwko niemu oddział antyterrorystyczny, skuć go...
Pełny opis
Data wydania:
ISBN: 9788324128587
Wydawnictwo: Amber

Recenzje

Oskarżony Pluszowy M.
Z czym kojarzy się wam pluszowy miś? Z dzieciństwem? Bezpieczeństwem? Zabawą? Czy wyobrażacie sobie postawienie go przed sądem, oskarżając o 9678 zbrodni między innymi o terroryzm, zdradę, oszustwa, psucie młodzieży w Atenach, rozwiązłość i czyny nierządne? Tak właśnie postąpił w swojej powieści ...
Oskarżony Pluszowy M.
Wróg publiczny numer jeden, największy przestępca jakiego widział świat, zamachowiec, terrorysta, degenerat, oskarżony o ponad 9 tysięcy zbrodni, wsadzony do aresztu, poddany wnikliwemu śledztwu i posadzony przed obliczem sądu, wyrok proponowany przez prokuratora - kara śmierci. Absurdalne zarzut...
Napisz swoją opinię

Opinie

@boopoland
@boopoland 2008-07-09
historia pluszowego misia, ktory w pewnym momencie stal sie podejrzanym numer 1. a podejrzany byl o wszystko. czytajac ta ksiazke mialam wrazenie, ze w koncu ktos jasno napisal, jak to wyglada w stanach, jak obsesja na punkcie bezpieczenstwa narodowego amerykanow wplywa na zycie zwyklych/niezwyklych ludzi i istot, jak ludzka niewiedza moze miec wplyw na to co sie dzieje. nie ukrywam, troche bylo to dla mnie straszne - znieczulica, zacietwierzenie czy fanatyzm niektorych postaci byl chwilami nie do zniesienia (dla mnie oczywiscie, ktos inny mogl to odebrac inaczej)przyznam sie bez bicia - to jedna z moich ukochanych ksiazek. oczywiscie daje 5 (gdybym mogla dalabym 6), polecam wszystkich i na pewno nie raz ja jeszcze przeczytam.
@Patrycja0110
@Patrycja0110 2010-05-19
Przeczytane (2010-01-01)
Niestety trochę się na niej zawiodlam. Spodziewałam się czegoś lepszego. Moją uwagę przykuła okładka, która bardzo mnie zachęciła. Jednak jak wiadomo nie można oceniać książki wyłącznie po okładce, bardziej liczy się również jej wnętrze. W niektórych momentach troszkę mnie nudziła. Ogółem - średnia.
@Niji
@Niji 2010-04-18
Przeczytane (2008-04-25)
Zachwyciła mnie. Poczułam jakąś więź z Winkim, jakby ktoś poprowadził grubą nić z mojego serca do tego misia. I czasem ta nić ciągnęła i bolało mnie, jak można takie stworzonko oskarżyć, a czasem nić się rozluźniała i śmiałam się jak szalona. Miło napisane. Polecam, bo cóż innego można zrobić? ;)
@iceladybug
@iceladybug 2009-03-17
Przeczytane (2009-03-17)
Polecona przez kolegę, który w 100% trafił w mój gust. Pochłonęłam ją, mimo że często było mi żal Winkiego i uroniłam kilka łez. Momentami zaskakująca. W sam raz dla miłośników książek o uosobionych zwierzakach... Doskonała satyra na pewne biurokratyczne procesy. Polecam!
@agacia
@agacia 2010-04-18
Książka zainteresowała mnie poprzez swoją okładkę oraz ciekawy opis, jednak uważam tą książkę za niezrozumiałą dla mnie strasznie dłużyło mi się jej czytanie i w ogóle nie rozumie zachwytu nad nią. Uważam, że nie było w niej nic co mogłabym zapamiętać do końca życia.
ZM
@zmyslona 2008-12-07
Przeczytane (2008-12-07)
ciężko przez nią przebrnąć, książka, której nie przeczytasz w jeden wieczór.. jednak mówi o niespotykanych uczuciach i o tym, jak łatwo zrobić z najbardziej niewinnej osoby (pluszowy miś) głównego podejrzanego, oskarżonego o najgorsze zbrodnie..
NA
@najoce 2011-03-29
Przeczytane (2011-03-29)
Śmiech przeplatany ze łzami. Miś i jego uczucia są tak autentyczne, że momentami to aż boli... Nie do przebrnięcia w jeden dzień, momentami dosyć ciężka w odbiorze. Wymaga refleksji oraz umiejętności czytania między wierszami.
@Nancy
@Nancy 2010-10-28
Przeczytane (2010-10-28)
Niestety muszę się trochę zgodzić z poprzednimi wypowiedziami. Z opisu z tyłu, książka wydaje się dużo ciekawsza. Miejscami trochę śmieszna, ale poza tym nie dostrzegłam w niej nic wyjątkowego, czy godnego większej uwagi.
@sonyaa
@sonyaa 2010-03-18
Przeczytane (2008-04-25)
Nawet miłość może być najgorszą zbrodnią, wspomnienia, samotność, pragnienia... nietuzinkowa opowieść. Wszystkie uczucia Winkiego były tak autentyczne, że miałam ochotę wyciągnąć go z tej książki i przytulić...
@miumiu
@miumiu 2012-01-18
Przeczytane (2012-01-13)
Książka ma zachęcającą okładkę i wnętrze, które jest nie do przełknięcia dla przeciętnego czytelnika. Czytanie między wierszami mi nie wyszło. Czytałam bardzo długo. Nie było jednak sensu się tak męczyć.
Oskarżony Pluszowy M.

Purnonsens, groteska i ostra satyra na instytucje publiczne, na głupotę i bezduszność ludzi mieszają się z liryzmem wspomnień i refleksji misia
Pluszowy miś może być bardzo niebezpieczny. Jeśli ma marzenia i duszę. Wtedy trzeba go tropić, wysłać przeciwko niemu oddział antyterrorystyczny, skuć go kajdankami, osadzić w więzieniu i sądzić całymi miesiącami, oskarżając o 9678 zbrodni. I żądać kary śmierci.
? Proszę wstać, sąd idzie?
Sędzia zasiadł z szelestem togi na swoim miejscu i spojrzał surowo na misia.
? Panie Winkie ? rozpoczął ostro ? niniejszym oskarżam pana o następujące przestępstwa. ? Wyliczając, za każdym razem walił młotkiem. ? Terroryzm. ? Łup! ? Zdrada. ? Łup! ? Spisek zmierzający do obalenia rządu Stanów Zjednoczonych. ? Łup! ? Udzielenie wsparcia finansowego zagranicznej organizacji terrorystycznej. ? Łup! ? Posiadanie materiałów, z których można łatwo skonstruować niszczycielską broń, taką jak bomba. ? Łup! ? Sto dwadzieścia cztery usiłowania zabójstwa. ? Łup, łup, łup, itd. Odczytanie całej listy trwało pięć godzin i czternaście minut. Sędzia musiał zrobić w połowie przerwę na obiad i wznowił posiedzenie po południu. ? Podszywanie się pod kobietę. ? Łup! ? Oszustwa. ? Łup! ? Stawianie oporu podczas aresztowania. ? Łup! Teraz już prawie wszyscy w sądzie zasnęli, najedzeni, ukołysani monotonnym, nosowym głosem sędziego. ? Psucie młodzieży w Atenach. ? Łup! ? Szerzenie fałszywej doktryny, jakoby Słońce było środkiem Wszechświata, a Ziemia się kręciła. ? Łup! ? Bluźnierstwa. ? Łup! Winkie jednak nie spał. Spuścił tylko głowę ze wstydem i słuchał każdego słowa, nawet słów, których nie rozumiał. ? Uprawianie czarów. ? Łup! ? Nauczanie teorii ewolucji w szkołach. ? Łup! ? Odprawianie obrzędów satanistycznych. ? Łup! W oknie sali sądowej słońce chyliło się ku zachodowi, rzucając ognistą łunę na samotnego małego oskarżonego. ? Tworzenie niemoralnych dzieł sztuki. ? Łup! ? Rozwiązłość. ? Łup! ? I wreszcie? ? oznajmił sędzia, przewracając z rozmachem ostatnią stronę i ogłaszając ze szczególnym obrzydzeniem ? ?czyny nierządne z pewnymi młodymi ludźmi w Londynie. ? Trzy wyjątkowo głośne uderzenia. Cała sala ocknęła się, wstrząśnięta i oburzona. ? Panie Winkie, czy przyznaje się pan do winy?
Winkie nie śmiał nawet podnieść głowy. Skoro tak mówią, pomyślał, to musi być naprawdę bardzo złym, okropnym, podłym misiem.
Pluszowego misia należy uznać za wroga publicznego numer jeden. Bo ludzi i świat pojmował uczuciami. Bo pragnął miłości i akceptacji. Bo chciał być sobą i cieszyć się życiem.

Autorzy
Clifford Chase
Znany z satyrycznej powieści o misiu oskarżonym, o terroryzm :"Oskarżony Pluszowy M."Autor dwóch książek o tematyce LGBT: Queer 13: Lesbian And Gay Writers Recall Seventh Grade (1998) i Hurry-Up So...
Inne książki:
Książka Pakiet: Dobry pies / Oskarżony pluszowy miś
Współtworzący tą stronę
puchar @Fantazja @Fantazja pierwsza opinia