Osobliwe życie Księżnej Montleart. Opowieść biograficzna o księżnej z myślenickiej ziemi.

Bogna Wernichowska
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Osobliwe życie Księżnej Montleart. Opowieść biograficzna o księżnej z myślenickiej ziemi.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Bogna Wernichowska - autorka kilkunastu książek o tematyce historyczno-obyczajowej - poświęciła dwa lata pracy nad książką, jednej z najbardziej zagadkowych dam XIX wiecznej Europy - Auguście Montelart. Zbierając okruchy informacji, badając genealogię swojej bohaterki Autorka zaprasza czytelnika na królewskie dwory, do książęcych pałaców i szlacheckich dworów. W barwnej opowieści ożywają czasy minione, bardziej domowo brzmią nazwiska wielkich rodów, a znajome miejsca ukazują swoje tajemnice. 
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-918832-8-0, 9788391883280
Wydawnictwo: Muzeum Regionalne - Dom Grecki w Myślenicach
dodana przez: ziellona

Autor

Bogna Wernichowska Bogna Wernichowska Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, krakowska dziennikarka ( pracowała m.in. w "Przekroju" ), autorka kilkunastu książek o tematyce historyczno-obyczajowej. Pasjonują ją "rze...

Pozostałe książki:

Duchy polskie czyli Krótki przewodnik po nawiedzanych zamkach, dworach i pałacach Wróżby na każdy dzień czyli Jak poznać przyszłość i zapewnić sobie powodzenie Ezoteryka w życiorysach sławnych ludzi Kardy i kokardy. Opowieść o hrabinach Potockich Almanach piękności
Wszystkie książki Bogna Wernichowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Osobliwe życie Księżnej Montleart. Opowieść biograficzna o księżnej z myślenickiej ziemi. nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@ziellona
2020-02-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 81 - Historyczna beletrystyka

Cudowna książka z historią, o której (pomimo zamieszkania niejako "za górą") nie miałam pojęcia. Książka odkryta w muzeum Regionalnym i kupiona od razu wraz z kilkoma innymi regionalnymi pozycjami - przeczytana następnego dnia...

Dla takich perełek uwielbiam odwiedzać lokalne księgarnie i muzea regionalne. Można tam natknąć się na historie nieziemskie wprost.  Ta dotyczy Krzyszkowic (i dworu - już nieistniejącego), historii księżnej Augusty, która nade wszystko ukochała myślenicką ziemię. Księżnej, która w dzisiejszych czasach byłaby behawiorystą i weterynarzem - tak bardzo bowiem umiłowała zwierzęta, że niejednokrotnie były dla niej ważniejsze niż ludzie.

Autorka dokonała rzeczy praktycznie niemożliwej - wskrzesiła dawno zapomnianą postać, dotarła do źródeł i ubrała zwyczajną historię, jakich wiele, w cudowną osnowę zdań i regionalizmów. 

Książkę czyta się przyjemnie, co nie zmienia faktu, że jest to książka historyczno-biograficzna, bez cienia fikcji. Kiedy będziecie w Myślenicach, odwiedźcie koniecznie Dom Grecki (tam właśnie znajduje się muzeum) i podjedźcie do Krzyszkowic - zobaczcie zdziczałe sady, kościół drewniany i pozostałości dworu - wówczas opowieść o księżnej Montelart wyda wam się jeszcze piękniejsza. 

{}× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Osobliwe życie Księżnej Montleart. Opowieść biograficzna o księżnej z myślenickiej ziemi.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe