Opinia na temat książki Ostateczne wyjście

@zooba @zooba · 2019-11-27 10:29:58
Przeczytane Posiadam Audiobooki Thriller/sensacja/kryminał
Mój pierwszy japoński kryminał, może bardziej powieść obyczajowa z trupami w tle. Miła odmiana po kryminałach europejskich i amerykańskich.

Rzecz dzieje się 20 lat temu w Tokio. Główna bohaterka, Masako, wplątuje się w nieprzyjemną sprawę usunięcia zwłok męża koleżanki. Zabić faceta jeszcze nie jest tak trudno. Pozbyć się ciała to jednak zupełnie inna bajka. Powszechnie jednak wiadomo, że kobiety mają wprawę w posługiwaniu się nożem i oprawianiu mięsa. Jeśli chodzi o fabułę wątku kryminalnego, opis z okładki jest w sam raz i dobrze odzwierciedla treść.

Co mnie zachwyciło w tej książce to tło obyczajowe. Japonia to dla mnie bogaty kraj, pełen zabieganych białych kołnierzyków, wytrawnych graczy giełdowych, doskonale zarządzanych fabryk samochodów i nastolatek w krótkich plisowanych spódniczkach. A tu zupełnie inny obraz, można powiedzieć klasy robotniczej japońskich wsi i miast. Bohaterki pracują fizycznie, w nocy, i z ledwością utrzymują się z tej pracy. Są zadłużone (nie zawsze na własne życzenie), wiecznie zmęczone, bez nadziei i przede wszystkim samotne. Równie samotni są imigranci - czy z Brazylii, czy z Chin. Samotny jest też psychopatyczny morderca, ale oni tak już mają.

Sytuacja kobiet pokazana w tej książce szczerze mówiąc zbulwersowała mnie. Być może jest ona przerysowana, ale wygląda na to, że kobieta w Japonii w zasadzie nie ma żadnej innej drogi życiowej poza byciem piękną 19-latką u boku bogatego faceta. Bycie kimkolwiek innym, 20- i więcej-latką, kobietą brzydką, grubą, wygadaną, niepokorną, to przepis na klęskę. Pókiś młoda łap faceta, spiesz się. A w małżeństwie siedź cicho, słuchaj faceta swego, możesz nie mieć żadnego.

Autorka świetnie zarysowała postaci, łącznie z drugoplanowymi. Każda z nich ma kolokwialnie mówiąc przerąbane w życiu, a wybory których dokonują złą sytuację jeszcze pogłębiają.

Wątek kryminalny jest stosunkowo prosty, a elementy sensacyjne osłabiają siłę całości. Niemniej jednak bardzo dobrze słuchało mi się tej książki, brawurowo czytanej przez lektorkę. W głowie kłębiło mi się od rozważań nad motywami działania głównej bohaterki, postaci fascynującej. Świetna literatura rozrywkowa, polecam.
Ocena:
Data przeczytania: 2016-12-16
× 1 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Ostateczne wyjście
2 wydania
Ostateczne wyjście
Natsuo Kirino
8.8/10

Na przedmieściach Tokio w fabryce produkującej zestawy obiadowe cztery kobiety pracują na granicy wycieńczenia. Masako, Yayoi, Yoshie i Kumiko – każda z tych kobiet ma poważne do tego powody. Mąż i s...

Komentarze

Pozostałe opinie

Dobra książka. Inny klimat niż w innych kryminałach, co bardzo mi się podobało.

@Kasina@Kasina

Jak wieść niesie, Natsuo Kirino jest „królową japońskiego kryminału”* i w to jak najbardziej mogę uwierzyć, a jednak mam problem z jednoznaczną oceną tej książki. Jest to historia czterech kobiet, k...

Moim zdaniem najlepsza ze wszystkich trzech książek Natsuo Kirino przetłumaczonych na język polski.

@Amaryllidaceae@Amaryllidaceae

co za fabuła! niesamowita książka :)

@Sky@Sky