Ostatnie westchnienie Maura

Salman Rushdie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Ostatnie westchnienie Maura
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

"Ostatnie westchnienie Maura" - Nagroda Withbreada dla najlepszej powiesci 1995 roku. "Ostatnie westchnienie Maura" to piesń miłosna dedykowana ginącemu swiatu i jego ostatnie radosne zawołanie. Saga ta zaczyna się od przepadku prapradziadka Francisco, zlizanego przez gorliwy jęzor laguny i od wzniecenia w ten sposób katastrofalnej, iscie homeryckiej rodzinnej wasni, urozmaicanej morderstwami, toczonej w blasku płonących plantacji i w dymach powijających gaje kordamonowe. Rodzinę tę rozdzierały nie tylko chciwosć i sekrety, lecz i dzieliły granice rysowane kredą na podłodze i sterty worków z przyprawami służące za fortyfikacje. (O całe lata później ofiarą zgubnych podziałów padł również Bombaj i zapłonął). Zapierająca dech w piersiach opowiesć Moraesa Zogoiby´ego zwanego Maurem prowadzi przez legendarny rajski salon Aurory do podniebnego ogrodu jego wszechmocnego ojca, na szczyt szklanego wieżowca wzniesionego przez niewidzialnych ludzi; odsłania groteskowe i wzruszające dzieje jego rodu, a także tragikomiczne przeistoczenia wyegzekwowane przez miłosć. "Ostatnie westchnienie Maura" to piesń miłosna dedykowana ginącemu swiatu i jego ostatnie radosne zawołanie. "To moja i tylko moja opowiesć - o niełasce, w którą popadł szlachetnie urodzony mieszaniec Moraes Zogoiby zwany Maurem, słowem ja, przez większosć dni jedyny męski dziedzic miliardów dynastii da Gama-Zogoiby, wielkich kupców%
Data wydania: 1997
ISBN: 978-83-7120-445-6, 9788371204456
Wydawnictwo: Rebis
Seria: Mistrzowie Literatury
Stron: 409
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Salman Rushdie Salman Rushdie
Urodzony 19 czerwca 1947 roku w Indiach (Bombaj)
Brytyjski pisarz i eseista indyjskiego pochodzenia, specjalizujący się w tematach związanych z Subkontynentem Indyjskim. Jest synem muzułmańskiego fabrykanta wyrobów włókienniczych. Rushdie dorastał w Bombaju, studiował m.in. na Uniwersytecie Cambri...

Pozostałe książki:

Harun i morze opowieści Grimus Czarodziejka z Florencji Dzieci północy Szatańskie wersety
Wszystkie książki Salman Rushdie

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Ostatnie westchnienie Maura aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@tsantsara
2019-11-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Literatura angielska

"Straciłem już rachubę, nie wiem, ile dni minęło, odkąd uciekłem od okropności tej szalonej fortecy Vasco Mirandy w wiosce Benengeli w górach andaluzyjskich; pod osłoną mroku uszedłem śmierci, zostawiwszy kartkę przybitą do drzwi."

Piąta powieść Rushdiego, następna po "Szatańskich wersetach" to saga rodzinna rodu da Gama-Zagoiby z Koczinu w Indiach - z jednej strony bogatych, portugalskich kupców handlujących przyprawami, z drugiej - żydowskiej rodziny rabina, który z innymi Żydami miał uciec z Granady przed rekonkwistą właśnie do Koczinu. Przyglądamy się dziejom rodu przez kilka pokoleń, ale główna oś opowiadania przypada na czas od końca lat czterdziestych, kiedy Koczin przyłącza się do Indii, po początek lat 80ych. Cała powieść jest utrzymana w konwencji opowiadania głównego protagonisty i narratora - Maura Zagoiby, który niczym Szeherezada musiał opowiadać (spisując) historię swej rodziny dla swego prześladowcy.
(...)
Akcja powieści toczy się w dużej części w Bombaju, gdzie Rushdie dorastał, kończy zaś w jakiejś fantastycznej rezydencji (sztucznej, współczesnej Alhambrze, która przypomina mi dom Dalego w Figueres) szalonego malarza Vasco Mirandy, kiedyś przyjaciela rodziny, jaką ten wybudował w mieścinie Benengeli. Zważywszy wielkie oczytanie Rushdiego w literaturze europejskiej, nazwa ta jest bez wątpienia świadomym nawiązaniem do nazwiska Maura, który jakoby opowiada większą część przygód Don Kichota u Cervantesa.
Całość recenzji: ...

{} | link |
@reflectionnebula
2011-01-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@isabeau
2008-02-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ostatnie westchnienie Maura. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl