Grimus

Salman Rushdie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Grimus
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Grimus, powieść zarazem zabawna i zmuszająca do refleksji, prześmiewcza i dotykająca najpoważniejszych ludzkich bolączek, jest jak wielka stara komoda z mnóstwem szufladek i tajemnych schowków. Salman Rushdie ze zręcznością prestidigitatora wyciąga z niej a to archaiczny mit, a to lusterko, w którym możemy dojrzeć nasze śmieszności i słabostki, a to magiczne zaklęcie czy rekwizyt rodem z kultury masowej. Za tymi błyskotkami kryje się jednak coś głębszego - samotność człowieka we wrogim mu świecie i tęsknota do własnego miejsca na ziemi. Dom Wydawniczy REBIS spośród powieści autora Szatańskich wersetów opublikował Dzieci północy, Furię, Ostatnie westchnienie Maura, Śalimara klauna, Wstyd, Ziemię pod jej stopami, a także tom opowiadań Wschód, Zachód.
Data wydania: 2007-06-19
ISBN: 978-83-7510-092-1, 9788375100921
Wydawnictwo: Rebis
Serie: Salamandra, Seria kieszonkowa Rebis
Stron: 368
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Salman Rushdie Salman Rushdie
Urodzony 19 czerwca 1947 roku w Indiach (Bombaj)
Brytyjski pisarz i eseista indyjskiego pochodzenia, specjalizujący się w tematach związanych z Subkontynentem Indyjskim. Jest synem muzułmańskiego fabrykanta wyrobów włókienniczych. Rushdie dorastał w Bombaju, studiował m.in. na Uniwersytecie Cambri...

Pozostałe książki:

Harun i morze opowieści Czarodziejka z Florencji Dzieci północy Quichotte Szatańskie wersety
Wszystkie książki Salman Rushdie

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Grimus aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

KO
2012-09-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

coś w sobie ma. ale jeszcze nie do końca wiem co

{}× 1 | link |
@tsantsara
2019-11-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Fantastyka Literatura angielska

"Pan Virgil Jones, człowiek bez przyjaciół i o języku nazbyt dużym dla jego ust, uwielbiał wchodzić ową skalną ścieżką we wtorakowe poranki (pan Jones, osobnik niezwykle pedantyczny i zafascynowany pochodzeniem nazw i rzeczy, mówiąc o dniach tygodnia, używał słów: niedzielnik, poniedzielnik, wtorak, śrzoda, czwartak, piątak i sabat; stanowiło to jedną z przyczyn jego samotności)."

Od dziwactwa Rushdie rozpoczyna swą powieść i w dziwaczny sposób ją rozwija. To faktycznie powoduje początkowo niechęć - do postaci, ale i trochę do ich autora. Mimo, że Rushdie cały czas, w sposób zdradzający niewątpliwe oczytanie, stara się nawiązywać do europejskiej literatury [Shakespeare:Burza i Hamlet, Dante, T.S.Eliot:Cztery kwartety, J.Keats, A.Dumas:Dama kameliowa, Wergiliusz:Eneida, Hesse, R.L.Stevenson: Virginibus Puerisque], wciąż konfrontowani jesteśmy z iście wschodnią, lubującą się we wszelkiej przesadzie wyobraźnią, w tym także rozpasaniem erotycznym, oraz z synkretyzmem mitologicznym i muzułmańsko-protestanckimi uprzedzeniami do kościoła katolickiego.

Cała powieść jest swego rodzaju filozoficzno-terapeutyczną podróżą, ale nie na Wschód, jak u Hessego. To raczej podróż człowieka wschodu z fizycznego zachodu na zachód duchowo-ideowy czy może kulturowy. Rozpoczyna się ona wśród ludu stylizowanego na Indian z Dzikiego Zachodu, ale już sama nazwa szczepu: Axon (akson, neuryt) wskazuje, że Rushdie chciał ich powiązać nie tyle z geograficznym Zachodem, co raczej z układe...

{} | link |
@oga
2007-10-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Jedna z najważniejszych książek w moim życiu. Można ją czytać po wielekroć, i za każdym razem wydaje się, że mówi o czymś innym. Zauważa się nowe elementy, odkrywa nowe pokłady sensu. Uderza bardzo głęboko, w najskrytsze obawy, nadzieje i przekonania. Wykorzystując formy mityczne, najprostsze, wydawałoby się, schematy i toposy (wędrówka, utrata i poszukiwanie kogoś bliskiego, spotkanie z potęgą, walka z odwiecznym wrogiem), mówi głębokie i ważne rzeczy o człowieku. A tam mówi - nieraz wręcz wykrzykuje prosto w twarz, aż boleśnie. Z pewnością nie jest to książeczka do tramwaju, którą się połyka jak obwarzanka i zapomina. Czytałam ją już kilka razy i za każdym razem odnajdywałam siebie w innej z postaci. Bohaterzy książki to własciwie kolekcja postaw, obrazki z różnych stadiów na drodze do samorozumienia. Można ją czytać całościowo, albo otwierać przypadkiem na dowolnej stronie i, tak jak w I Cing, przeczytać coś, co okaże się znaczącym komentarzem do obecnej sytuacji życiowej...Piękna i straszna książka.

{} | link |
@pinga
2011-08-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
OL
2010-08-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
AL
2008-04-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@isabeau
2008-02-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Grimus. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl