Palę Paryż

Bruno Jasieński
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Palę Paryż
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Paryż koniec lat dwudziestych, okres Wielkiego Kryzysu. Zwolniony z fabryki Pierre, traci względy swej narzeczonej (nie może zafundować jej nowych pantofelków) i ląduje na bruku. W malignie głodu i zazdrości napada na przypadkowego mieszczucha i trafia do więzienia. Po odsiadce postanawia zemścić się na całym mieście za swoją niedolę. Wykrada próbówki z bakcylem dżumy i zatruwa wodociągi. W dniu święta Wielkiej Rewolucji w Paryżu wybucha epidemia. Miasto otoczone kordonem wojsk wymiera w zastraszającym tempie. Dżuma dzieli Paryż na mikropaństewka, stając się pożywką dla rewolucji komunistycznej, restauracji dwu monarchi...

Katastrofa metropolii staje się tłem dla opowieści o losach chińskiego chłopca, dorastającego na ulicach Nankinu, będącego w Paryżu agentem Kuomintangu; rabina, duchowego przywódcy żydowskiej dzielnicy Paryża, miłostkach amerykańskiego biznesmena; frustracji oficera dawnej carskiej armii; oraz grupce francuskich komunistów, którzy chcą przedrzeć się przez kordon wojsk, otaczających zadżumiony Paryż, aby dostarczyć żywności umierającym od zarazy i głodu robotnikom.

Powieść Jasieńskiego, pisana śmiałym awangardowym językiem, wywołała największy w dziejach polskiej literatury skandal, który przyczynił się do międzynarodowego sukcesu książki. W efekcie autor został zmuszony do opuszczenia Francji, w której na łamach L'Humanite publikował Palę Paryż.
Czyta: Ryszard Starosta
Czas nagrania: 7h 30min.
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-933281-0-9, 9788393328109
Wydawnictwo: Logotuba
Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [Czytelnik]
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Bruno Jasieński Bruno Jasieński (Wiktor Zysman) - ur. 17 lipca 1901 r., zm. 17 września 1938 – polski poeta, współtwórca polskiego futuryzmu.

Pozostałe książki:

Złota księga wierszy polskich Nogi Izoldy Morgan But w butonierce Poezja polska od średniowiecza do współczesności. Antologia Poezja naszego wieku
Wszystkie książki Bruno Jasieński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Palę Paryż nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Qavtan
2007-08-26
5 /10
Przeczytane

Raczej nie polecam. Dość programowo jest pisana. Jasieński wierzył w komunizm, jak mi się zdaje i strasznie atakował Paryż, gdzie kapitalizm i przemysł, według niego, doskwierały człowiekowi.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Palę Paryż. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl