Pani na Hruszowej. Dwadzieścia pięć lat wspomnień o Marii Rodziewiczównie

Jadwiga Skirmunttówna
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Pani na Hruszowej. Dwadzieścia pięć lat wspomnień o Marii Rodziewiczównie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Pamiętnik najbliższej przyjaciółki Marii Rodziewiczówny.

Poznały się w czasie rodzinnych wizyt. Praca społeczna, wspólne zebrania i wycieczki zaowocowały stale pogłębiającą się przyjaźnią, na której charakter niewątpliwy wpływ miał podziw, by nie powiedzieć uwielbienie Jadwigi dla starszej o jedenaście lat Marii. Z czasem więzy przyjaźni zadzierzgnęły się jeszcze mocniej. W 1919 obie zamieszkały razem. Jadwiga stała się prawą ręką właścicielki Hruszowej, pomagała jej w prowadzeniu domu i ogrodu. Stała się dobrym i po trosze opiekuńczym duchem powieściopisarki, starającym się odsunąć od niej wszystko, co mogłoby stanowić przeszkodę w twórczej pracy. Dla siebie wybrała świadomie miejsce na drugim planie. Wszyscy zapamiętali ją jako osobę uśmiechniętą, pogodną...

Towarzyszyła pisarce podczas wojen i pokoju, zarówno w Warszawie, jak i w Hruszowej. Była z nią aż do chwili śmierci.
Wspomnienia spisane w niniejszej książce to zapis przepięknej przyjaźni, czy wręcz miłości dwóch niezwykłych kobiet, ale też zapis życia w wyjątkowych czasach i w wyjątkowych miejscach, które tak bardzo obie ukochały – Warszawie i na Kresach.
Data wydania: 2022-01-26
ISBN: 978-83-7779-783-9, 9788377797839
Wydawnictwo: MG
Seria: Klasyka Literatury Kobiecej
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 240
dodana przez: dominika.nawidelcu
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Jadwiga Skirmunttówna Jadwiga Skirmunttówna była najbliższą przyjaciółką Marii Rodziewiczówny. Mieszkały razem 25 lat. Towarzyszyła pisarce podczas wojen i pokoju, zarówno w Warszawie, jak i w Hruszowej. Była z nią aż do chwili śmierci.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Piękno polskich Kresów i niezwykła pisarka - "Pani na Hruszowej" Jadwiga Skirmunttówna

WYBÓR REDAKCJI
16.02.2022

"Pani na Hruszowej" Jadwiga Skirmunttówna Maria Rodziewiczówna jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich pisarek okresu międzywojennego. Swoją twórczością zapisała się w sercach i pamięci wielu Polaków już na zawsze. Twórczyni ta uchodzi za tajemniczą, nieokiełznaną, która wiodła życie bardzo skryte, z dala od sławy i rozgłosu, w swoim hr... Recenzja książki Pani na Hruszowej. Dwadzieścia pięć lat wspomnień o Marii Rodziewiczównie

25 lat z przyjaciółką.

14.02.2022

Przeżyłam z nią, pod jej dachem, 25 ostatnich lat jej życia i na wezwanie wielu osób chciałabym je opowiedzieć bardzo prosto, jak proste i jasne było to nasze życie pod kochanym hruszowskim dachem. Do przeczytania tej książki zachęciło mnie kilka rzeczy, przede wszystkim piękna okładka jak również chęć bliższego poznania Marii Rodziewiczównej, kt... Recenzja książki Pani na Hruszowej. Dwadzieścia pięć lat wspomnień o Marii Rodziewiczównie

@maciejek7@maciejek7 × 31

"Chcesz mieć, to dawaj"

22.02.2022

Forma pamiętnika, wspomnień nie pozostawia wątpliwości co do obiektywizmu wobec opisywanych zdarzeń, w tym wypadku owych dwudziestu pięciu lat u boku Marii Rodziewiczównej. Aż za bardzo rzuca się w oczy uwielbienie, niemal nabożna cześć, jaką Skirmunttówna darzyła swoją towarzyszkę. Nie urzeka też język, jakim całość została spisana – dzisiaj powi... Recenzja książki Pani na Hruszowej. Dwadzieścia pięć lat wspomnień o Marii Rodziewiczównie

@Antoniowka@Antoniowka × 20

Wspomienia

13.03.2022

Jednym z moich postanowień książkowych w 2022 roku było dalsze wychodzenie poza swoją czytelniczą strefę komfortu. Wyzwanie to rozpoczęłam już w ubiegłym roku, chciałam je nadal kontynuować. Bardzo rzadko sięgam po biografie. Ten gatunek jest mi niemal obcy. Uważam, że ciężko jest napisać dobrą biografię, przy której czytelnik nie będzie znużony. ... Recenzja książki Pani na Hruszowej. Dwadzieścia pięć lat wspomnień o Marii Rodziewiczównie

Moja opinia o książce

Opinie

@maciejek7
2022-02-14
7 /10
Przeczytane konkurs biografia, pamiętnik

Piękna i wzruszająca opowieść o Marii Rodziewiczównej przekazana nam przez jej przyjaciółkę Jadwigę, z którą mieszkała razem przez ostatnie 25 lat swojego życia.

× 19 | link |
@Antoniowka
2022-02-22
6 /10
Przeczytane
@AgataGrabowska
2022-03-13
7 /10
Przeczytane Posiadam
@sarzynskikacper
2022-02-08
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Przeżyłam z nią, pod jej dachem, 25 ostatnich lat jej życia i na wezwanie wielu osób chciałabym je opowiedzieć bardzo prosto, jak proste i jasne było to nasze życie pod kochanym hruszowskim da...”
× 1
#
“Jadąc koleją, spotykało się pociągi całe wiozące błękitnych chłopców, twarze się rozjaśniały, kiedy na ulicach mijały nas przeciągające błękitne oddziały, a generała Hallera, spotykanego częst...”
× 1
#
“Dom hruszowski umiał w razie potrzeby rozszerzać swoje ściany i serce i miewaliśmy w tych pierwszych latach różnych przygodnych domowników.”
× 1
#
“Wspomniałam już o tym, że często przyjeżdżali do nas nieznajomi ze świata, chcący Rodziewiczównę osobiście poznać, a wiedziano już, że każdego przyjmowała sercem całym i gotowa była zawsze usł...”
× 1
#
“Ale tymczasem życie w hruszowskim domu płynęło tak zgodnie, przy takiej pogodzie ducha, że lata mijały niepostrzeżenie, bo nam ludziom szczęśliwym godziny życia głośno nie biły i mijały za prę...”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl