Perły rzucone przed damy

Barbara Bereżańska
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Perły rzucone przed damy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Perły rzucone przed damy to zbiór 15 opowiadań. Opisywane zdarzenia są autentyczne, chociaż niektóre sytuacje wydają się absurdalne. Autorka na wstępie dzieli się nabytą wiedzą. Pisze o prawach i obowiązkach opiekunki i jej pracy. Porusza też temat demencji. Czy ta wiedza pomaga jej w praktyce? Czy łatwo wprowadzić ją w życie? Czy jest to w ogóle możliwe? Pomimo trudnej tematyki książka wciąga czytelnika już od pierwszych stron. Momentami jest zabawna. Pokazuje, jak można sobie radzić (lub nie radzić) w przedziwnych sytuacjach. Polecana szczególnie tym, którzy stawiają pierwsze kroki w opiece nad osobami starszymi. Doświadczone opiekunki zapewne odnajdą się w niejednej historii. Większość osób niezwiązana z tematem natomiast szeroko otworzy usta ze zdziwienia, bo przecież „to nie mogło się zdarzyć”. A jednak! Barbara Bereżańska urodziła się w 1978 roku w Środzie Śląskiej. W 1997 roku świeżo upieczona maturzystka opuszcza Prywatne Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu i wyjeżdża za granicę. Dostaje się na studia na HTWS Zittau/Görlitz (Hochschule für Technik, Wirtschaft und Sozialwesen). Po dwóch latach przerywa naukę. Przez ponad 10 lat poznaje smaki życia, przewijając się przez greckie, włoskie i niemieckie restauracje na terenie Niemiec. W końcu próbuje swoich sił jako opiekunka osób starszych. By móc podzielić się tym, co ją spotyka, oraz doświadczeniem i wiedzą, zakłada blog „Perły rzucone przed damy”. Duże zainteresowanie czytelników jest dla niej ogromną niespodzianką. Postanawia napisać książkę pod takim samym tytułem.
Data wydania: 2018-08-01
ISBN: 978-83-7856-781-3, 9788378567813
Wydawnictwo: Poligraf
Stron: 254

Autor

Barbara Bereżańska Barbara Bereżańska
Urodzona w 1978 roku w Polsce (Środa Śląska)
W 1997 roku świeżo upieczona maturzystka opuszcza Prywatne Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu i wyjeżdża za granicę. Dostaje się na studia na HTWS Zittau/ Görlitz (Hochschule für Technik, Wirtschaft und Sozialwesen). Po dwóch latach przerywa na...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Odcienie starości

WYBÓR REDAKCJI
9.12.2019

„ Starość nie radość , młodość nie wieczność „ Starość się Panu Bogu nie udała – bardzo często takie słowa słyszy się z ust starszych osób, gdy pamięć już nie ta a zdrowie niedomaga. Zdrowym, silnym i młodym fajnie być, ale to szybko mija i choćby nie wiem jak zaklinać czas, starzejemy się. Zmienia się wygląd, skóra zaczyna szarzeć, wiotczeją m... Recenzja książki Perły rzucone przed damy

@gala26@gala26 × 14

Żywot opiekunki

18.10.2020

"Perły..." to zbiór 15 opowiadań - wspomnień z przeżytych zleceń. Tytułowe Perły, to po prostu polskie opiekunki rzucone "na pożarcie" niemieckim damom i ich bliskim. Autorka w I części książki sypnęłą pomocnymi radami, które powinien sobie wziąźć do serca każdy, kto choć przez moment zastanawiał się czy zostać opiekunem osób starszych i jednocześ... Recenzja książki Perły rzucone przed damy

@jorja@jorja × 6

Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma...

19.11.2019

Po prostu doskonała. Powinna stanowić standardowy podręcznik dla wszystkich decydujących się na tę niezwykle trudną pracę. Opieka nad chorymi jest wyczerpująca, ale nad starszymi osobami z demencją jest totalnym obciążeniem. Autorka opisała własne doświadczenia; czasami śmieszne, najczęściej smutne. To bardzo samotne życie z ciągłym poczuciem całk... Recenzja książki Perły rzucone przed damy

@beata87@beata87 × 5

Trudna praca opiekunek

8.12.2019

" Gdy podejmujemy się pracy opiekunki, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, z czym to się wiąże". (str.60) Książka jest osobistą historią Autorki, która podjęła się pracy opiekunki osób starszych w Niemczech. Dzieli się swoim doświadczeniem, przeżyciami. Udziela rad, wskazówek i informacji ważnych dla osób pragnących podjąć się tej trudnej pracy. Pr... Recenzja książki Perły rzucone przed damy

@asach1@asach1 × 3

Moja opinia o książce

Opinie

@gala26
2019-11-30
7 /10
Przeczytane Literatura współczesna Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie 2019 Otrzymane w prezencie


„ Perły rzucone przed damy „ , publikacja napisana tak sugestywnie, że wraz z autorką przeżywałam jej trudy w pracy, byłam świadkiem absurdalnych zachowań podopiecznych czasem zabawnych a czasem przerażających. Agresji słownej i fizycznej zaniedbywania higieny osobistej, posądzania o kradzież. Czytałam uważnie każde kolejne opowiadanie, chwilami robiłam przerwy na swoje rozważania i refleksje. Starość jest smutna, ale na starość każdy człowiek pracuje przez całe swoje wcześniejsze życie. Czas zatacza koło. Rodzimy się bezbronni i zadni na opiekę innych i odchodzimy w ten sam sposób. Drugi człowiek jest nam niezbędny, aby przeżyć.

 

| link |
@berezanskabarbara
2019-06-15
10 /10
Chcę przeczytać


Książka napisana jest w przystępny sposób. Pomimo trudnego tematu mnóstwo w niej dobrego humoru. To mój debiut. Książka ma więc swoje wady np. kompletny brak dialogów. Nie brakuje ich w mojej drugiej książce 😂. Mimo wszystko warta jest przeczytania. To literatura faktu. Wszystkie opisane wydarzenia miały miejsce. Warto wiedzieć, jak tak naprawdę wygląda praca polskiej opiekunki wyjeżdżającej "za chlebem".

| link |
EM
2021-08-25
10 /10
Przeczytane
@jorja
2020-10-18
7 /10
Przeczytane
@asach1
2019-12-08
7 /10
Przeczytane
@beata87
2019-11-19
9 /10
Przeczytane Książki od autorów i wydawnictw Domowa biblioteczka

Cytaty z książki

“W przedziale w pociągu jadą elegancka dama o rubensowskich  kształtach, z pięknym naszyjnikiem z pereł, ksiądz wyznania katolickiego i przystojny Francuz z zakręconym wąsikiem. Pociąg wjeżdża ...”
#
“Czas pracy według prawa niemieckiego wynosi nie więcej  niż czterdzieści godzin tygodniowo, nie więcej niż osiem godzin  dziennie. Ta zasada dotyczy również pracy w opiece. Zwrot „opieka 24” n...”
#
“Demencja to bardzo ciężka choroba. My możemy się nauczyć  nowych rzeczy i zrozumieć różne zachowania, pacjenci powoli  tracą te zdolności. Powinniśmy w miarę możliwości ich aktywizować. Nie mo...”
#
“ Kolacja nie zaczęła się rach-ciach. Najpierw dowiedziałam się, o czym pani Helga myślała na tej białej  ogrodowej, pokrytej promieniami słońca ławeczce. Helga popatrzyła na mnie i spytała: „J...”
#
“ Pchełka przynosi na serwetce tabletki.  Raz, dwa, trzy – podopieczna toczy tabletki po serwetce. Toczy,  liczy, liczy, toczy… Patrzy na Pchełkę i mówi, że wczoraj nie  miała ich tyle. Ruchliw...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl