Piąta strona świata

Kazimierz Kutz
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Piąta strona świata
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Debiutancka powieść Kazimierza Kutza

Śląsk, piąta strona świata, to miejsce, gdzie zacierają się granice, a historia bawi się ludźmi i narodami. Nie sposób zamknąć go w sztywne ramy ani opowiedzieć od początku do końca. Można tylko próbować odsłaniać po kawałku, zestawić z tysiąca zabawnych, tajemniczych i fascynujących ludzkich historii.

Kazimierz Kutz pisał swoją debiutancką powieść przez piętnaście lat. Wsłuchując się w lokalne anegdoty i małe rodzinne epopeje, stworzył wielopokoleniową barwną panoramę Śląska. Przedstawia ją we wspomnieniach człowieka próbującego rozwiązać rodzinną tajemnicę z przeszłości. Tak autor, jak jego bohater bezustannie poszukują właściwego języka do zrozumienia zmieniających się czasów - lawirują między polszczyzną i śląską gwarą.
Kutz, który Śląsk ma we krwi, to niezrównany opowiadacz. W serii śmiesznych i strasznych historii portretuje ludzi borykających się z losem, którzy walczą i emigrują, filozofują i biorą życie lekko. Słowem, szukają swojego miejsca na ziemi.
Data wydania: 2010-02-11
ISBN: 978-83-240-1311-1, 9788324013111
Wydawnictwo: Znak
Nagrody: Nagroda im. ks. Augustina Weltzla „Górnośląski Tacyt” (Zwycięzca)
Kategoria: Powieść polska
Stron: 260

Autor

Kazimierz Kutz Kazimierz Kutz
Urodzony 16 lutego 1929 roku w Polsce (Katowice)
Kazimierz Julian Kutz – polski reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta filmowy, publicysta, pisarz oraz polityk. Współtwórca polskiej szkoły filmowej, współzałożyciel Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1966), założyciel i pierwszy k...

Pozostałe książki:

Piąta strona świata Będzie skandal. Autoportret Kazimierza Kutza Fizymatenta. Felietony z lat 2004-2016 Klapsy i ścinki Scenariusze śląskie Wesoło czyli Smutno: Kazimierza Kutza rozmowy o Górnym Śląsku Z mojego młyna Portrety godziwe To nie to... nie tak miało być
Wszystkie książki Kazimierz Kutz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jak to na Śląsku bywało...

28.12.2021

Opowieść snuta przez Kazimierza Kutza, zawierająca dosyć dużo faktów z jego życia, przypomina serial telewizyjny pt. „Ballada o Januszku”. Autor opisuje życie swojej rodziny w familioku, a zdania gęsto okrasza śląską gwarą. Ociera się o opisy naturalistyczne, ale mimo wszystko piękne, jak ten o „randkach” z Emilką, siostrą przyjaciela. Spotykal... Recenzja książki Piąta strona świata

@Remma@Remma × 12

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@bea-ta
@bea-ta
2021-09-29
7 /10
Przeczytane Biblioteka domowa przeczytane 2021

I jeszcze raz Śląsk. Tym razem przecedzony przez wspomnienia, wrażliwość i spojrzenie człowieka, który dla tożsamości Śląska i Ślązaków zrobił wiele dobrego, reżysera, publicysty, pisarza i polityka – Kazimierza Kutza. „Piąta strona świata” jest opowieścią o tym, co to znaczy być Ślązakiem i o tym, że wielowiekowy Śląsk ze swoją kulturą, wartościami, językiem – zanika, że Ślązacy „wtapiają się w nowy materiał genetyczny” daleko od śląskiej ziemi, bo zgodnie z instynktem „celtyckiego matriarchatu” nakazującym „opuszczenie nieżyczliwej ziemi”, w ostatnim stuleciu tłumnie opuszczali ziemię ojców.

„To nie bezpłodność, tylko coś głębszego, podobnego do wymierania rasy, stanowi o naszym biologicznym wyjałowieniu.”

Nostalgiczna, z dobrze wyważonymi dawkami humoru i powagi, subtelności i dosadności, z mieszaniem języka opowieści (bo mamy tu wstawki śląskie i niemieckie) przenosi czytelnika na Śląsk pierwszej połowy XX wieku, pobudza do refleksji i współczucia dla krainy, którą historia i politycy igrali wg swojego widzimisię.

× 11 | link |
@margota13
2020-11-24
7 /10
Przeczytane Śląsk Posiadam

× 1 | link |
@masloprojekt
@masloprojekt
2010-04-19
8 /10
Przeczytane

Na chwilę wyszedłem ze świata fantastyki. I poznałem trochę Śląsk... Dobrze się czyta, bo to o ludziach, a ludzie zawsze są ciekawym tematem.

| link |
@AlbertNeri
@AlbertNeri
2010-04-07
10 /10
Przeczytane

Książka, którą świetnie się czyta, mimo przedstawianego przez pisarza lęku i zapętlenia w fabule ;)

| link |
@Remma
2021-12-13
9 /10
Przeczytane II wojna światowa wspomnienia/biografie
GA
@garbos
2019-11-05
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Piąta strona świata. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl