Pielgrzymka Arsenijego Njegovana

Borislav Pekić
Pielgrzymka Arsenijego Njegovana
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

"Pielgrzymka Arsenijego Njegvana" jest jedną z cyklu książek Pekicia o rodzie Njegovanów, którego przedstawiciele odegrali niepoślenią rolę w kształtowaniu się mieszczaństwa serbskiego, w rozwoju państwowości i różnych dziedzin kultury. Dzieje rodu od połowy XV w. do wybuchu II wojny światowej ukazuje ogromne "Złote runo", o wojennych i powojennych losach jego przedstawicieli mówią "Pielgrzymka", "Czerwoni i biali" oraz "Budowniczowie". Njegovanovie wywodzą się z plemienia Aromunów, przez Serbów zwanych Cincarami, niewielkiej obecnie grupy etnicznej, mającej jednak bogatą i różnorodną tradycję, znanej także ze zdolności handlowych i dużej przedsiebiorczości; sporo tych cech przetrwało w potomkach rodu. Jeden z nich, Arsenije, traktujący w osobliwy sposób posiadanie kamienic, podczas wojny postanowił zamnąć się w domu, a po jej zakończeniu decyzji nie zmienił. Kiedy powodowany niepokojem o los jednej z nieruchomości opuszcza schronienie w 1968 r., jego zderzenie z rzeczywistością ma przebieg dramatyczny i symboliczną wymowę. Światu, ktory odrzucił i którego nie zrozumiał, jest obcy i niepotrzebny.  
Tytuł oryginalny: Hodocasce Arsenija Njegovana
Data wydania: 1985
ISBN: 83-06-01101-5, 8306011015
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria: Współczesna Proza Światowa
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 305
dodana przez: katapika

Autor

Borislav Pekić Borislav Pekić
Urodzony 4 lutego 1930 roku w Serbii (Pogorica)
Borislav Pekić ([email protected] Борислав Пекић) – serbski pisarz wywodzący się z Czarnogóry, także scenarzysta filmowy. Pochodził ze znanej w Czarnogórze rodzinie. W 1945 zamieszkał wBelgradzie. W drugiej połowie lat 40. został aresztowany za założenie ni...

Pozostałe książki:

Jak pogrzebać wampira Czas cudów
Wszystkie książki Borislav Pekić

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Pielgrzymka Arsenijego Njegovana aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Pielgrzymka Arsenijego Njegovana. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl