Piotr I Wielki

Władysław Andrzej Serczyk
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Piotr I Wielki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

"Wybitna indywidualność monarchy zaciążyła nad imperium rosyjskim. Ciągnął je wzwyż, nawet wbrew woli poddanych. Europeizował za pomocą knuta i katowskiego topora. Nie ulega wszakże wątpliwości, że bez użycia drastycznych środków proces ten przeciągnąłby się na wiele dziesięcioleci. Milowy krok dokonany przez Rosję, wyprowadzający ją ze wschodnioeuropejskiego i azjatyckiego zaścianka, wprowadzający do grona mocarstw światowych, zawdzięczała starszemu, groźnemu, a zarazem nie szczędzącemu własnego życia i spalającemu się w pracy dla państwa, monarszse."Fragment Posłowia
Data wydania: 2003
ISBN: 978-83-04-04483-8, 9788304044838
Wydawnictwo: Ossolineum
Stron: 287
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Władysław Andrzej Serczyk Władysław Andrzej Serczyk
Urodzony 23 lipca 1935 roku w Polsce (Kraków)
Władysław Andrzej Serczyk – polski historyk, profesor, zajmujący się historią Ukrainy, Rosji i historią stosunków polsko-kozackich i polsko-ukraińskich. W latach 1974-1978 dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej.

Pozostałe książki:

Historia Ukrainy Katarzyna II carowa Rosji Katarzyna II
Wszystkie książki Władysław Andrzej Serczyk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Piotr I Wielki? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2019-11-16
6 /10
Przeczytane Россия Mam w domu 📚

Car Piotr wielkim był i to nie tylko wzrostem, chociaż ja zbyt dużego sentymentu do niego nie żywię. Iwan Groźny, to był dopiero władca!

Książka Władysława Serczyka w dość szczegółowy sposób przybliży Wam postać Piotra, a życie tego monarchy do nudnych nie należało. Zaczęło się od burzliwego wstępu, jakim był przewrót pałacowy i objęcie rządów przez Zofię, siostrę Piotra. Odsunięty od władzy młody car najwięcej czasu spędzał urządzając sobie zabawy w wojsko, co oczywiście w późniejszych latach zaprocentowało. No może pomijając pewien epizod ucieczki w samej bieliźnie - jeżeli chcecie wiedzieć coś więcej, zapraszam do przeczytania książki.

Piotr był żądny wiedzy, postępowy (chcesz mieć brodę jak twój przodek - płać podatek) i ciekawy świata - jako pierwszy car wybrał się w podróż zagraniczną. W wojnie północnej udało mu się odnieść sukces, przełomowa bitwa pod Połtawą to jedno z największych zwycięstw oręża rosyjskiego. Za jego panowania wprowadzono wiele reform w kraju. Pewnie dlatego okrzyknięto go Ojcem Ojczyzny, Piotrem Wielkim, Imperatorem Wszechrosyjskim. Wiadomo - mamy dobry rząd, wybitnych fachowców, gospodarka idzie do przodu, a ludziom żyje się coraz lepiej.

Jeżeli kogoś interesuje postać Piotra, to ta książka powinna sprawdzić się jako źródło wiedzy pierwszego kontaktu.

× 3 | link |
@staszek89
2009-11-11
10 /10
Przeczytane

Ta biografia Piotra I jest genialnym opisem ogólnoeuropejskiej postawy władców w Europie nowożytnej . Po za tym sam car Rosji jest nam przedstawiany bardzo dokładnie tak jakby to był nie dawny prezydent Rosji. Można było poznać nowe wątki z jego kariery władcy, tyrana, ekonomisty, żeglarza. I przede wszystkim poznać jego indukcyjne myślenie i całe procesy i przyczyny nie których działań ,których nie poznasz na lekcji historii

× 1 | link |
AN
2020-09-18
7 /10
Przeczytane audiobook
@Beata_
2019-11-11
7 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Piotr I Wielki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl