Pitaval krakowski

Stanisław Salmonowicz, Janusz Szwaja, Stanisław Waltoś
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Pitaval krakowski
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Tytuł książki nie jest oryginalny. Pitaval to nie tylko nazwi­sko słynnego prawnika francuskiego, który w roku 1734 zapo­czątkował w Paryżu serię słynnych wydawnictw pod tytułem Causes célebres et intéressantes, obejmującą opisy głośnych pro­cesów karnych. To także wywodząca się z czasów tego właśnie wydawcy potoczna nazwa zbioru opisów procesów karnych. Ty­tuł nie jest oryginalny jeszcze z innego powodu. W Polsce opub­likowano już liczne pitavale pióra Stanisława Szenica, Wandy Falkowskiej, Kazimierza Larskiego, Barbary Seidler, Mieczysła­wa Szerera, by wymienić tylko niektóre. Pitaval krakowski jest nawiązaniem do tej serii. Opisane zostały sprawy rozpatrzone tylko do 1939 r. Decydowała o tym konieczność zachowania dystansu czasowego. Są jednak - zdaniem autorów - pewne różnice dzielące tę książkę od innych pitavali. Chodzi przede wszystkim o dobór tematu. Zamierzeniem autorów było zebrać takie sprawy sądowe, które w pewnym okresie były najgłośniejsze, które - choć czasem nie przedstawiały zagadek kryminalnych - świadczyły o ówczes­nym układzie stosunków społecznych i stopniu rozwoju kultury społeczeństwa. Jest to zbiór spraw krakowskich, a więc tych, które rozegrały się w mieście Krakowie i które były rozpoznawane w zasadzie przez sądy krakowskie. W obręb pracy weszły tylko procesy kryminalne. Tak się już bowiem utarło, że pitavale to zbiory takich właśnie procesów. Opisywane procesy sądowe zostały przedstawione na tle środowiska krakowskiego, połączone z ówczesnymi wydarzeniami i ukazane w scenerii starego Krakowa. W związku, z tym nieunik­nione stało się niekiedy wyrażenie własnego poglądu krytycznego na dotychczasowy sposób interpretacji historycznej lub prawni­czej opisywanych zdarzeń.
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-242-1229-3, 9788324212293
Wydawnictwo: Universitas
Stron: 731

Autor

Stanisław Salmonowicz Stanisław Salmonowicz
Urodzony w 1931 roku
Prof. Salmonowicz urodził się w 1931 r. w Brześciu nad Bugiem. W 1954 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, a sześć lat później uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie Warszawskim. Po otrzymaniu w 1966 r. habilitacji przeniós...

Pozostałe książki:

Pitaval krakowski Sylwetki spod gilotyny Fryderyk Wielki Historia ustroju Polski Kilka minionych wieków. Szkice i studia z historii ustroju Polski O rzemiośle recenzenta : studia z warsztatu historyka Polskie państwo podziemne Prusy : dzieje państwa i społeczeństwa Prusy Królewskie w XVII -XVIII wieku. Studia z dziejów kultury Studia historycznoprawne W cieniu Klio i Temidy. Studia z historii prawa Z wieku oświecenia : studia z dziejów prawa i polityki XVIII wieku
Wszystkie książki Stanisław Salmonowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Pitaval krakowski aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@bea-ta
@bea-ta
2019-12-01
6 /10
Przeczytane Biblioteka domowa przeczytane 2016

Niedawno, przez przypadek zostałam właścicielką „Pitavala krakowskiego” autorstwa S. Salmonowicza, J. Szwai i S. Waltosia - sprzedawca dorzucił mi tę pozycję, jako bonus do zamówionych książek.
"Pitaval" to zbiór 28 krakowskich historii sądowych. Zamierzeniem autorów, o czym piszą we wstępie, było zebranie takich spraw sądowych, które w pewnym okresie były najgłośniejsze. Zbiór rozpoczyna sprawa Wierzynka z XIV w., a kończy morderstwo modelki i kradzież kolekcji biżuterii i futer w XX wieku. Zawarte historie to jakby skrzyżowanie kryminału, powieści historycznej i kroniki sądowej. Wydarzenia kryminalne przedstawione są na tle środowiska krakowskiego konkretnego okresu, ówczesnych wydarzeń i scenerii Krakowa. Mnie, nieprawnika, zdumiewało podobieństwo spraw prowadzonych wieki temu, do spraw prowadzonych obecnie oraz umiejętność korzystania z całej gamy tego, co jako laik wrzucam do worka z napisem: „sztuczki prawne”: wszelkiego rodzaju luki, niedoprecyzowania, odmienne interpretacje, nieścisłości, dwa (lub więcej) przepisy funkcjonujące równocześnie a wzajemnie się wykluczające, powoływanie się na coś, co co prawda kiedyś obowiązywało, ale w świadomości społecznej dawno uległo zapomnieniu, wojna na znaczenie słów itp….
Autorzy opis każdej sprawy poparli bogatymi źródłami, starali się spojrzeć na sprawę i przedstawić ją z wielu stron, krytykując niekiedy dotychczasowy sposób interpretacji historycznej czy prawniczej.
Dużo tu ciekawostek, smaczków historyczno-obyczaj...

× 6 | link |
@beatazet
2022-10-30
9 /10
Przeczytane
@nemo
2021-04-28
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Pitaval krakowski. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat