Pod śniegiem

Petra Soukupová
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Pod śniegiem
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Trzy siostry wspólnie wybierają się do domu rodzinnego na urodziny taty. Blanka wsiada do samochodu z dwiema dorastającymi córkami, niemowlakiem i psem; Olga z synkiem, iPadem i laptopem; Kristýna z kacem. Podróż wyzwala wspomnienia z dzieciństwa, mnóstwo emocji, żalów i frustracji, które niczym spod topniejącego śniegu wynurzają się we wzajemnych relacjach. Atmosfera robi się coraz gęstsza. A siostry nie wiedzą jeszcze, że w domu rodziców czeka kolejna, niezbyt przyjemna niespodzianka. Specjalistka od krojenia rodziny, Petra Soukupová, w swojej bestsellerowej powieści Pod śniegiem opisuje skomplikowane relacje rodzinne, najintymniejsze i najbardziej bolesne, bo przecież najważniejsze. Wyjątkowa umiejętność Soukupovej zaglądania w głowy bohaterów, autentyczność zachowań, dialogów i sytuacji sprawiają, że jeden zwyczajny dzień z życia zwyczajnej współczesnej rodziny wciąga odbiorcę bez reszty. Czytelnik nie ma wyjścia i już po kilku zdaniach po prostu siedzi w samochodzie wraz z bohaterkami powieści, jadąc w bardzo dobrze sobie znanym, i właśnie dlatego kluczowym, kierunku.
Tytuł oryginalny: Pod sněhem
Data wydania: 2016-12-21
ISBN: 978-83-941695-4-1, 9788394169541
Wydawnictwo: Afera
Stron: 416

Autor

Petra Soukupová Petra Soukupová
Urodzona 25 lipca 1982 roku w Czechach (Ceska Lipa)
Petra Soukupová mieszka w Pradze od drugiego dnia swojego przyjścia na świat, urodziła się bowiem w miejscowości Česká Lipa. Stało się tak, bo jej mama chciała, żeby poród odbierał kolega położnik, który właśnie tam przyjmował. Po nim ma też imię. N...

Pozostałe książki:

Zniknąć Bercik i niuniuch K moři Najlepiej dla wszystkich Sprawy, na które przyszedł czas
Wszystkie książki Petra Soukupová

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Trzy kobiety w aucie, nie licząc dzieci i psa

WYBÓR REDAKCJI
23.11.2020

'' Dobrze nie było, ale i strasznie nie było, zresztą nawet nie było źle. '' Tytuł mojej recenzji, będący parafrazą innego znanego tytułu, mógłby być nawet śmieszny, gdyby książka, o której chcę pisać, nie była tak smutna i żałosna. Trzy kobiety, trzy siostry wraz z całym swoim dobrodziejstwem inwentarza, czyli dziećmi, psem, pracą i skacowaną gł... Recenzja książki Pod śniegiem

Portret rodzinny

24.02.2021

Podobno z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Potwierdzeniem tej tezy zdaje się być kolejna już książka Petry Soukupovej "Pod śniegiem". Ta czeska autorka jest mistrzynią w przelewaniu na papier wszelkich bolączek, problemów i wyzwań jakie dotykają współczesnej rodziny. Po wstrząsającym zbiorze opowiadań "Zniknąć" którego moc rażenia spraw... Recenzja książki Pod śniegiem

@nika.mail@nika.mail × 5

Pod śniegiem

5.05.2021

Akcja "Pod śniegiem" Petry Soukupovej obejmuje zaledwie jeden dzień, niewiarygodne jednak ileż w tym czasie może się wydarzyć, jakie emocje, zmiany nastrojów, ile złości, przekomarzań, rozczarowań, niespełnionych oczekiwań i tylko kilka ciepłych, czułych gestów. Trzy siostry wraz z dziećmi i psem wyruszają w podróż, której uwieńczeniem będą urod... Recenzja książki Pod śniegiem

Moja opinia o książce

Opinie

@oliwa
2020-08-14
4 /10
Przeczytane

Dużo sobie po tej książce obiecywałam. Tymczasem jest to wyczerpująca relacja z wielogodzinnej kłótni trzech kobiet. Taka w skali jeden do jednego.

Trzy siostry jadą wspólnie z dziećmi w odwiedziny do rodziców na wieś. Cała powieść wypełniona jest ich pretensjami i użalaniem nad sobą, opisanymi drobiazgowo, tak żeby nie uronić żadnej myśli czy słowa. Wyłania się z tego obraz nieszczęśliwych, sfrustrowanych, ale przede wszystkim wrednych bab, organicznie niezdolnych do porozumienia, przyjmujących wrogo nawet dobre gesty czy słowa. Zdaje się, że jedyne, co daje im satysfakcję, to przekonanie, że dwie pozostałe mają w życiu gorzej.

Nie jest do końca jasne, dlaczego są takie. Ich matka była co prawda nieszczęśliwa w małżeństwie, ale tego nie okazywała. Siostry wychowały się w atmosferze bezpieczeństwa i miłości ze strony rodziców i babci. Wspominają swoje dzieciństwo jako szczęśliwe. Ich spory wydają się przesadne, irracjonalne, jakby wynikały wyłącznie z niedojrzałości.

Jestem pewna, że zdarzają się tacy ludzie i takie rodziny. Sama znam podobną. Ale względne prawdopodobieństwo nie czyni tej opowieści wartościową. Skoro nie jest głęboka - mogłaby przynajmniej dać czytelnikowi oddech, przełamać jednostajny ton gorzkich żalów żartem czy ironią. Ale nic takiego nie następuje. Jest tylko droga przez mękę. Donikąd.

× 13 | Komentarze (1) | link |
@pod_lasem_czytane
2020-02-21
7 /10
Przeczytane

Rodzina - grupa osób powiązanych ze sobą przez pokrewieństwo, powinowactwo lub wspólne zamieszkiwanie. Podstawowa grupa społeczna, na której opiera się społeczeństwo. Tak, mniej więcej, tę instytucję definiuje Wikipedia. 

"Pod śniegiem" Petry Soukupovej opowiada o trzech siostrach, które zmierzają wspólnie - jednym samochodem - do domu rodzinnego. 
Podróż męcząca psychicznie i fizycznie, hałaśliwa. Dzieci płaczą, pies szczeka, wszystkie siostry narzekają i wzajemnie sprawiają sobie przykrości. Jadą na urodziny taty.  Każda inna, a wszystkie takie same. 
Jedna mężatka, ale sama nie wie czy szczęśliwa, druga matka samotnie wychowująca dziecko, a trzecia wolny duch. Od czasu do czasu do głosu dochodzi też matka. Zajrzymy w przeszłość, nawet do dzieciństwa. Mężczyźni są, ale ich nie ma.
 
Prosta narracja, bez udziwnień. Wściekle realistyczna. Wściekle przykra. Wszystko krzyczy. Szumi, aż boli głowa. Tę książkę się czyta, jakby się siedziało w tym ciasnym od złośliwości samochodzie. 

Najbliższe - z założenia, sobie kobiety nie mają dla siebie ani jednego miłego słowa. Ani krzty zrozumienia. Wszystko wszystkim przeszkadza. Jedna o drugiej nic nie wie. Każda każdą ocenia. Karoseria aż trzeszczy. 

Są i koty, które chodzą i robią co chcą i niczego się nie boją, czasem ktoś je pochowa jak zdechną, a czasem wyrzuci na śmietnik. Jakże poboczne i nic nie znaczące, a jakż...

× 7 | link |
@Anna_GP
2020-03-29
7 /10
Przeczytane

Chyba nie polecam tej książki jakoś szczególnie mocno.

Soukupova napisała książkę, w której aż buzuje od emocji. Te wmocja sa bardzo pradziwe, bardzo wiarygodne i świetnie opisane.
Są jednocześnie potwornie męczące - alboslutnie wszystkie są negatywne. Zdanie po zdaniu jesteśmy atakowani frustracją, zmęczeniem, zniechęceniem, złością, żalem, pretensjami.

Bardzo słowiańskie. Soukpova napisała bardzo polską książkę - bo tacy właśnie, my Polacy jesteśmy - niezadowoleni, nieszczęśliwi, widzący szczęście zawsze u innych, nigdy u siebie.

Czytałam tę książkę w kontrze do "Współczesnej rodziny" Helgi Flatland.
Helga wygrywa - serdecznie polecam sięgnąć po "Współczesną rodzinę"

× 5 | link |
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane 2018 Klub mola książkowego

Współczesna czeska powieść, zupełnie nieśmieszna, wręcz boleśnie gorzka.

Mamy w powieści trzy siostry, dorosłe kobiety, z grubsza trzydziestoletnie, a każda z nich znajduje się w innym momencie życia i w innej konfiguracji rodzinnej. Jest singielka łudząca się, że jej żonaty z inną kobietą kochanek, za jakiś czas z nią zbuduje szczęśliwą rodzinę. Z kolei zorganizowana, schludna i przedsiębiorcza siostra-prawniczka już nie łudzi się, że z kimkolwiek zbuduje taką rodzinę. Trzecia siostra, umęczona matka Czeszka, ma w życiu pod górkę od świtu do nocy, a może dłużej. Wszystkie trzy jadą jednym samochodem w odwiedziny do rodziców i rozpętuje się małe piekło. Dzień jak co dzień.

Opis brzmi jak punkt wyjściowy do typowej powieści obyczajowej (skądinąd znanej jako babska literatura). Ile razy to już było? Może i wiele, ale Petra Skoupkova zwyczajną historię opowiedziała tak, że ja nie mogłam się oderwać. Widziałam siebie we wszystkich czterech kobietach, one myślały moimi myślami, czuły moje emocje i podobnie miotały się pomiędzy "do diabła z tym wszystkim" a "ja to mam fajne życie". Jest to proza oszczędna, objętościowo ludzkich rozmiarów i pozbawiona lukru, polewy czekoladowej i innych mdlących dodatków.
Ciężarem gatunkowym treść plasuje się poniżej powieści Axelsson (może powinnam napisać, że powyżej, bo jest lżejsza w odbiorze) ale nadal zaliczam ją do wartościowych współczesnych powieści.

Szczególnie polecam mężczyznom w celach edukacyjnych, a ko...

× 4 | Komentarze (1) | link |
@Ewik
2019-10-13
10 /10

Książka dobrze napisana, czyta się ją z zainteresowaniem. Porusza tematykę relacji rodzinnych, które nie zawsze muszą być łatwe, proste i przyjemne.

× 1 | link |
@elutka_a
2022-07-27
7 /10
Przeczytane CZECHY
PA
2021-05-05
8 /10
@nika.mail
2021-02-24
8 /10
Przeczytane
@Siostra_Kopciuszka
2020-11-23
7 /10
Przeczytane 📘 Jedynki 📚Bieżące :)
@atram_78
2021-07-26
8 /10
Przeczytane ✔ Na jesień i zimę 🏠 Posiadam 🏠 2021 ✨
@MgorzataM
2020-08-02
4 /10
Przeczytane Y: 2020 Z: Uwolnione
DY
2019-01-17
5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Pod śniegiem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl