Pod taflą

Louise O'Neill
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 35 ocen kanapowiczów
Pod taflą
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 35 ocen kanapowiczów

Opis

 Głęboko pod taflą zimnego, wzburzonego morza żyje Gaia, syrena, która marzy o świecie bez dworskich zasad i ojcowskich nakazów. Gdy buntuje się po raz pierwszy i wypływa na powierzchnię, spotyka chłopaka, który sprawia, że dziewczyna pragnie dołączyć do jego beztroskiego świata. Ile będzie musiała poświęcić, by spełnić marzenie o wolności i stąpaniu po lądzie? Co się stanie, gdy zabraknie jej odwagi? 

Louis O’Neill pozwala czytelnikowi zagłębić się w świat magicznych istot i trudnych do pokonania barier, które jej postacie mają odwagę przełamywać. Baśń o małej syrence jeszcze nigdy nie była tak aktualna i silna w przekazie. Pamiętaj, nigdy nie pozwól zamknąć się w klatce kłamstw i cudzych przekonań! 
Data wydania: 2020
ISBN: 978-83-66381-00-1, 9788366381001
Wydawnictwo: We need YA
Stron: 335
dodana przez: Smallbookworld

Autor

Louise O'Neill Louise O'Neill Irlandzka autorka powieści młodzieżowych. Studiowała w Dublinie. Spędziła rok w Nowym Jorku, pracując u boku Kate Lanphear, pracującej dla magazynu ELLE. Po tym wróciła do domu i napisała pierwszą powieść. Jest autorką felietonów w Irish Examiner . ...

Pozostałe książki:

Lepsza niż ja Sama się prosiła Niepoprawna mnogość Idol
Wszystkie książki Louise O'Neill

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Girl power

22.11.2019

Muirgen jest najmłodszą i najpiękniejszą córką Władcy Morza. Przez to od wczesnego dzieciństwa żyje w złotej klatce, w rytmie zasad ustalonych przez ojca. I to właśnie według jego woli, Muirgen w swoje szesnaste urodziny ma poślubić dwukrotnie od siebie starszego mężczyznę. Ona jednak odziedziczyła po zmarłej matce niepokorną duszę i pragnie od ży... Recenzja książki Pod taflą

Mroczna i feministyczna wersja małej syrenki

17.05.2020

"Pod taflą" to retelling bardzo znanej nam baśni, a dokładniej małej syrenki. Ciekawa , brutalna i niezwykle mroczna. Historia Ariel dobrze nam znana oraz lubiana, jednak tutaj poznajemy nową feministyczną wersję historii Gai. Gaja to szósta córka Władcy Mórz i najpiękniejsza syrenka, która od zawsze marzy o wynurzeniu się z wody i poznaniu ludzki... Recenzja książki Pod taflą

Feminizm aż krzyczy w tej książce!

15.09.2020

Retelling, którego się zupełnie nie spodziewałam. Mała syrenka to jedna z moich ulubionych baśni i jakże dziwnie się czułam czytając jej mroczną odsłonę. Spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Historia opowiada o młodej syrence, która zakochuje się w chłopaku i oddaje wszystko, co ma, by móc żyć na ziemi jak zwyczajna dziewczyna. Napotyka ona n... Recenzja książki Pod taflą

@Bookinka@Bookinka × 1

Na morza dnie

8.04.2021

"Pod taflą" opowiada historię wszystkim znaną i przez wielu lubianą. Jest no nowa wersja baśni o małej syrence, tym razem w odsłonie dla starszych odbiorców. Porusza tematy będące teraz, można powiedzieć, na czasie: feminizm, problem przemocy, gwałty, wagę własnego zdania, siostrzaną miłość. Główna bohaterka, jak przystało na silną młodą dziewczy... Recenzja książki Pod taflą

Moja opinia o książce

Opinie

@zaczytana.o.polnocy
2020-01-10
7 /10
Przeczytane

Mała syrenka opowiedziana od nowa, przełożona na współczesność Nie ma tu gadających zwierząt Są za to syreny i rusałki, żyjące w świecie restrykcyjnych zasad oraz podziałów.
Książkę przeczytałam w jeden wieczór 🌕 Kiedy już zaczęłam musiałam wiedzieć jak się skończy. Uwielbiam re-tellingi bajek, więc jest mi dość trudno znaleźć coś zupełnie nowego, ale tym razem się udało. Przedstawiony podwodny świat i zakończenie mnie zaskoczyło - zupełnie odbiegło zarówno od bajkowej disneyowskiej wersji, jak i oryginalnej baśni. Jedynym minusem (dla mnie) było wrażenie, że całe zakończenie skupiło się wokół feministycznych idei i było tego zwyczajnie za dużo 🌕

× 2 | link |
@wiedzma.sol
2019-12-14
7 /10
Przeczytane Wyzwanie 52 książki w 2019 Fantastyka na luzie, lista lektur Mam na półce II

Tę książkę można by było w skrócie opisać jednym zdaniem:
Najgorsze co może przytrafić się kobiecie to mężczyzna.

Pod taflą to książka na wskroś feministyczna. Pozornie młodzieżowa, bo przecież oparta na baśni. Bajkowe pochodzenie z piękną okładką, niemal jak z książki dla dzieci, ale zarazem opowieść okrutna, smutna, przejmująca i emanująca dziwnym erotyzmem. Nie przyjemnym i ogrzewającym krew, tak jak bywa to w romansach ale erotyzmem pełnym grozy i zła.

Nie ma sensu nastawiać się na kolorowe scenki, radość, śpiewanie cudownych piosenek i momenty rodem z bajki o Arielce. Nie, tej historii zdecydowanie bliżej jest do wersji Małej Syrenki Andersena choć nie jest to też dokładnie ten sam worek.
Będzie krew, będą łzy, będzie smutek, będzie odkrywanie siebie, będzie walka i trudy pozornie cudownego życia.
Będzie też udowadnianie, że niekoniecznie to czego pragniemy, jest tym czego potrzebujemy.

To naprawdę mądra książka. Tylko niekoniecznie książka dla młodzieży mimo, że wydawana pod takim szyldem. Myślę, że starszy czytelnik dojrzy w niej więcej, choć wartości przekazane uważam za wartościowe też dla młodych dziewczyn.
Młodych lecz nie za młodych, pamiętajcie o tym erotyzmie, o brutalności, o kompletnie męskim świecie i zagubionej w nim biednej, małej syrence.
Tylko… czy aby na pewno, ta syrenka jest taka bezradna?

× 1 | link |
@girlinthebookspoland
2021-04-15
8 /10
Przeczytane

📖FABUŁA

Retelling znanej nam bajki z dzieciństa - „Małej Syrenki”. Wszystkie elementy fabuły ze znanej nam powieści znajdziemy także tutaj - więc zaskoczenia i zwrotów akcji się nie spodziewajcie. Syrena zdominowana przez ojca, zakochana w człowieku, a w końcu bez głosu. Książka skradła moje serce - historia przedstawiona w trafny sposób i nawet osoby nielubiące bajek będą zachwycone. Poruszanie ważnych problemów jednocześnie kreując świat tak bardzo fantastyczny to majstersztyk wśród tego typu książek.

✅ZALETY

✅ Wykreowany świat pokazuje co się stanie jeśli kobiety pozwolą na dominację nad sobą i przedstawione sytuacje robią to w fenomenalny sposób.

✅Przez całą książke nasza główna bohaterka ma trzy różne imiona - genialny zabieg, który sprawia, że każde imię to pewne nowe cechy.

✅Przemiana syrenki została fenomenalnie przedstawiona - ważna lekcja, że każdy popełnia błędy.

❌Mały minus

❌ Mam wrażenie, że w pewnych chwilach akcja była za mało rozwinięta, jakby brakowało mi lekkiego rozszerzenia pewnych wątków. Ale nie jest to coś co w znaczący sposób wpływa na odbiór tej książki. ⠀

× 1 | link |
@inzynier.i.ksiazki
2020-07-08
9 /10
Przeczytane przeczytane w lipcu

„Pod taflą” jest retellingiem „Małej Syrenki” i to bardzo ciekawym, bo aż przesiąkniętym feminizmem. Czy wiedzieliście, że na dnie oceanu istnieje podwodne królestwo, którym rządzi wielki władca mórz? Czy wiedzieliście, że jego własne córki musza być mu bezwzględnie poddane?
W takim miejscu żyje Gaja, syrenia księżniczka, która chciałaby uwolnić się ze szponów ojca. Marzy ona o tym, żeby wypłynąć na powierzchnię wody i poznać to co znajduje się poza nią. Jest to możliwe dopiero gdy skończy piętnaście lat. Kiedy dzień ten nadchodzi, a dziewczyna może spełnić swoje pragnienie.
Gdy tylko jej głowa wynurza się z oceanu syrena spostrzega chłopaka, który budzi w niej pociąg do jego świata i chęć, żeby do niego dołączyć. Oczywiście każde życzenie ma swoją cenę, a Gaja musi się na nią zgodzić. Potem wychodzi na ląd. Jednak, czy ma w sobie dość siły, żeby osiągnąć to co sobie postanowiła? Czy świat poza dnem oceanu okaże się dla mniej zbawieniem, czy przekleństwem?
Wiem, że ta książka wzbudza wiele kontrowersji i jednocześnie wywołuje dyskusję. Ma wielu przeciwników, ja jednak nie należę do tej grupy. Nie zgodzę się również ze stwierdzeniem, że autorka wrzuciła wszystkich mężczyzn do jednego worka. Jeden z bohaterów został przedstawiony w opozycji, co też sygnalizuje zróżnicowanie, a także to, że zawsze znajdą się osoby niepasujące do schematu i które nie powinny być sądzone jedną miarą z resztą grupy.
Faktem jest, że w wielu miejscach na ś...

| link |
@potworek.czyta
2021-12-15
8 /10
Przeczytane

Początkowo książka była dość przewidywalna, ze względu na to, że oglądałam "Małą Syrenkę".

Gdy zagłębiłam się w opowieść, początek przeleciał jak petarda, a dalsza część przyniosła mi tyle frajdy, że dosłownie pochłonęła mnie w głębiny mórz, a także na statek, gdzie odbywa się większość fabuły.
Postacie zostały świetnie wykreowane, a ich charaktery był dopracowane do ostatniej kropki.

Wydawało mi się, że wiedziałam jak ta historia się skończy – o jakże się myliłam!
Troszkę mnie zawiodło, że tak nie wiele było o świecie nad poziomem morza i odczuciach Gai w tej kwestii.
Mogę jednak śmiało powiedzieć, że opowieść jest zdumiewająca!
Akcja jest wartka, a to oczywiście ogromnie wpływa na odbiór powieści.
Były małe nie dociągnięcia, ale uważam, że ten tytuł wpisuje się w 15 najlepszych książek w tym roku!

| link |
@Jaksieczyta
2022-11-21
5 /10
Przeczytane
@martynabp4
2022-06-28
6 /10
Przeczytane
@strona.w.opisie
2022-01-31
8 /10
@maziamysza00207
2021-07-31
10 /10
Przeczytane
@sliwinskaweronika
2021-04-06
9 /10
Przeczytane
@klasykiemjestem
2021-04-05
6 /10
Przeczytane
@Allbooksismylife
2021-03-13
10 /10
Chcę przeczytać
@izka91201
2020-11-02
7 /10
Przeczytane
@karolinat152
2020-10-31
7 /10
Przeczytane
@Justyna_Buszka
2020-10-03
6 /10
Przeczytane 66 książek w 2020 roku
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Skarbie, miłość to domena bajek dla dzieci, a nie realnego życia.”
#
“Nigdy nie przywiązuj większej wagi do urody. Uroda przemija, zatem trudno na niej budować lojalność. Matka powtarzała, że znacznie rozsądniej jest inwestować w inteligencję. Gdybym doczekała s...”
#
“Miłość jest cierpieniem. Miłość oznacza, że ktoś może otworzyć ci pierś i wyrwać z niej serce, jakby było czymś pozbawionym wartości.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl