Podróż po Ameryce

Oriana Fallaci
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Podróż po Ameryce
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Włochy mają swojego Toma Wolfea, Gaya Talese, Huntera Thompsona. To znaczy kronikarza potrafiącego opowiedzieć o zjawiskach natury obyczajowej za pomocą narzędzi przynależnych literaturze pięknej. Nasz Tom Wolfe nazywa się Oriana Fallaci, jak dowodzi Podróż do Ameryki. Alessandro Gnocchi, "Il Giornale" Oriana Fallaci pierwszą podróż do Nowego Jorku odbyła w 1955 roku. Dziesięć lat później postanowiła przenieść się do Stanów Zjednoczonych i w lekkim, błyskotliwym tonie opowiadała dla "LEuropeo" o codziennym życiu w świecie, w którym rzeczywistość nabierała często "monstrualnego" wymiaru dla kogoś, kto nawykł do włoskich realiów. W opowieściach Fallaci przeplatają się pogawędki nad basenem podczas hollywoodzkich przyjęć, i sylwetki amerykańskich nastolatków, bohaterów politycznych i społecznych przemian, relacje ze spotkania z Pasolinim w Nowym Jorku i podróży z aktorką Shirley McLaine, przepych wielkich hoteli w Las Vegas i pustka miast widm, opuszczonych "tak jak opuszcza się irytującą kochankę". W swoich tekstach Fallaci poszukuje sekretu niecierpliwego kraju, "który nie przywiązuje się nigdy do niczego, zmienia nieustannie adres, porzuca bezboleśnie wszystko: rodziców, dzieci, współmałżonków, domy, krajobraz". Mimo to kraju elektryzującego, którego energię autorka potrafi przekazać, ofiarowując czytelnikom zadziwiający portret pozwalający domyślić się głębokiej i poetyckiej więzi ze swoją przyszłą drugą ojczyzną. Oriana Fallaci (1929-2006), urodzona we Florencji, "jeden z najbardziej czytanych i kochanych autorów na świecie", jak określił ją rektor Columbia College of Chicago, który przyznał jej doktorat honoris causa w dziedzinie literatury. Przeprowadziła wywiady z wielkimi tego świata i jako korespondentka wojenna śledziła najważniejsze konflikty naszych czasów, od Wietnamu po Bliski Wschód. Jej książki są tłumaczone na całym świecie. W Polsce ukazały się m.in.: List do nienarodzonego dziecka, Penelopa na wojnie, Wściekłość i duma, Siła rozumu, Wywiad z samą sobą: Apokalipsa, Wywiad z historią, Wywiad z władzą, Inszallah.
Data wydania: 2016-10-12
ISBN: 978-83-8031-423-8, 9788380314238
Wydawnictwo: Świat Książki
Kategoria: Biografia
Stron: 320

Autor

Oriana Fallaci Oriana Fallaci
Urodzona 29 czerwca 1929 roku
Oriana Fallaci była włoską dziennikarką, znaną z wywiadów z największymi światowymi liderami i politykami, takimi jak Indira Ghandi, Yasser Arafat, Muammar al-Kadafi, Willy Brandt i Lech Wałęsa, oraz ze swoich reportaży z konfliktów zbrojnych w Wiet...

Pozostałe książki:

Wywiad z sobą samą Apokalipsa/Siła rozumu/Wściekłość i duma Wściekłość i duma Siła rozumu List do nienarodzonego dziecka Kapelusz cały w czereśniach
Wszystkie książki Oriana Fallaci

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Podróż po Ameryce nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2019-11-16
6 /10
Przeczytane przeczytane 2017

Książka opowiada o podróży po Ameryce, którą autorka odbyła w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku. Mniej więcej jedna trzecia objętości książki to Ameryka pokazana poprzez gwiazdy, gwiazdki i gwiazdeczki. Niektóre świecące. Niektóre dawno zgasłe. Nie bardzo interesuje mnie, co któraś aktoreczka ma do powiedzenia na temat zamążpójścia, miłości czy rozwodu. Współczesności czy komfortu. Wyższości bądź niższości Las Vegas nad innymi miastami. Nie wydaje mi się, by poglądy gwiazd (gwiazdek i gwiazdeczek) były reprezentatywne dla Amerykanów. A raczej o absurdach Ameryki lat sześćdziesiątych, o zaskakującym spojrzeniu na uświęcone tradycją przez Europejczyków instytucje i rozwiązania codzienności, o tym, co zwyczajne dla Amerykanina a zadziwiające dla Europejczyka – wolałabym poczytać w kontekście poglądów, sugerowanych rozwiązań lub spojrzeń tzw. przeciętnego Amerykanina.

Ponadto nużył mnie ogrom przyjaciół autorki. Czułam się, jak w amerykańskim filmie o bogatych gospodyniach domowych lub w pamiętniku egzaltowanej nastolatki.

Tyle z minusów.

Część opowiadająca o podróży autorki u boku Shirley MacLaine przez Amerykę miast widm, tereny niezamieszkane i „pogrążone w niekończącej się straszliwej ciszy”, spojrzenie na życie Indian („istnieje forma dumy, która nazywa się milczeniem, forma miłości, która nazywa się tęsknotą, forma wielkości, która nazywa się wiernością”), stosunek Południa do praw obywatelskich dla Afroamerykanów – podobała mi się nieporównan...

× 2 | link |
@Antoniowka
2021-02-03
7 /10
Przeczytane

Gdybym miała w kilku słowach określić styl „Podróży po Ameryce”, powiedziałabym, że to Oriana Fallaci w wersji light. Całość napisana jest w żartobliwym, ironicznym tonie. Książka podzielona jest na siedem części. Trzy z nich to obserwacja amerykańskiego społeczeństwa – można by rzec zderzenie dwóch kultur. Europejka, Włoszka patrzy na zastaną za oceanem rzeczywistość i przeciera ze zdziwienia oczy – wszystko jest tu inne, dziwne, tak odmienne.

W tomie znajduje się też reportaż o amerykańskich nastolatkach. Autorka stawia ciekawą tezę (popartą naukowo), że teenagersi to jedna z większych grup konsumentów, a co za tym idzie odbiorów reklam.

Pozostałe dwie części to kolejno – listy do naczelnego oraz humorystyczny przewodnik po sztuce mieszkania w hotelu. Choć nie czytałam jeszcze wielu książek Fallaci, to już drugi raz trafiłam na te same opisy – o przystąpieniu do organizacji twórców AFTRA oraz o wizycie u lekarza. Nie wiem czy to wina serii, ale czytać kolejny raz to samo nie stanowi zbyt dużej przyjemności.

Najciekawszą część zostawiłam sobie na koniec (choć w książce nie jest ostatnia). Jest to zapis dwutygodniowej podróży po Ameryce z Shirley MacLaine – z Kalifornii do Wirginii. Choć pod względem konwencji – utrzymana w żartobliwym tonie – nie odbiega od całości, jednak dotyka poważnych tematów, takich jak pokazanie ducha Ameryki, nie wielkich miast, ale Doliny Śmierci, historii Indian, a także Afroamerykanów. Dla tej części warto przeczyta...

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Podróż po Ameryce. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl