Siła rozumu

Oriana Fallaci
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Siła rozumu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Geneza Siły Rozumu jest równie zaskakująca, jak treść. Oriana Fallaci chciała jedynie napisać postscriptum zatytułowane Dwa lata później, czyli krótkie uzupełnienie do trzydziestego wydania Wściekłości i Dumy. (Ponad milion egzemplarzy we Włoszech, bestseller w każdym z wielu krajów, w których ukazały się przekłady.) Lecz gdy skończyła pracę, spostrzegła, że napisała drugą książkę. Fallaci wychodzi tym razem od barbarzyńskich napaści oraz gróźb śmierci, na które wystawiła ją Wściekłość i Duma, a identyfikując się z Mistrzem Cecco, spalonym żywcem przez inkwizycję za swoją książkę w roku 1328, ukazuje nam się jako Mistrzyni Cecca, zatwardziała i niepoprawna heretyczka, którą siedem stuleci później spotyka ten sam los. Pomiędzy pierwszym i drugim stosem znajdziemy bezkompromisową analizę tego, co Autorka nazywa Pożarem Troi, czyli Europy, która jej zdaniem nie jest już Europą: jest już Eurabią, kolonią islamu. (A Włochy to bastion owej kolonii.) Dokonuje analizy według klucza historycznego, filozoficznego, moralistycznego, politycznego, jak zawsze stawiając czoło zagadnieniom, którym nikt nie ośmiela się stawić czoła, i posługując się żelazną logiką. Siła Rozumu to hymn na cześć rozsądku i prawdy. Czytelnik znajdzie w niej niewyczerpane bogactwo faktów i przemyśleń, także w odniesieniach o charakterze osobistym. (Niezapomniany rozdział, w którym Fallaci nazywa się chrześcijanką-ateistką.) Znajdzie w niej również niebywałą dojrzałość sądów i strony tchnące nieodpartym humorem. (Chociażby liściki i fikcyjną kronikę auto-da-fé, podczas którego Mistrzyni Cecca zostaje spalona żywcem.) Lecz przede wszystkim znajdzie w niej odwagę i szlachetność duszy, których tak bardzo nam dziś potrzeba.
Data wydania: 2004-11-01
ISBN: 978-83-86859-93-1, 9788386859931
Wydawnictwo: CYKLADY
Cykl: Trylogia Oriany Fallaci, tom 2
Stron: 308
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Oriana Fallaci Oriana Fallaci
Urodzona 29 czerwca 1929 roku
Oriana Fallaci była włoską dziennikarką, znaną z wywiadów z największymi światowymi liderami i politykami, takimi jak Indira Ghandi, Yasser Arafat, Muammar al-Kadafi, Willy Brandt i Lech Wałęsa, oraz ze swoich reportaży z konfliktów zbrojnych w Wiet...

Pozostałe książki:

Wywiad z sobą samą Apokalipsa/Siła rozumu/Wściekłość i duma Wściekłość i duma Wywiad z historią List do nienarodzonego dziecka Kapelusz cały w czereśniach
Wszystkie książki Oriana Fallaci

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Siła rozumu? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Antoniowka
2021-06-28
6 /10
Przeczytane

Niby Oriana Fallaci odwołuje się do rozumu, jej argumentacji trudno odmówić racji, jednak nie do końca przekonała mnie ta książka. O ile ton pierwszej części („Wściekłość i duma”) – przesycony emocjami, gniewem, można tłumaczyć świeżością wydarzeń z 11 września, o tyle podobna retoryka w „Sile rozumu” trochę razi.

Oriana Fallaci to ikona dziennikarstwa, kobieta która chyba niczego się nie bała, a w dodatku osoba z imponującą widzą i doświadczeniem. I wszystkie te przymioty w tej książce widać. Ale jednocześnie widzimy też Orianę, która całe zło tego świata upatruje w Islamie. A to już nie do końca do mnie przemawia, bo świat jest jednak bardziej skomplikowany.

Nie do końca podobała mi się też forma całości, która niestety przyczynia się do starzenia tekstu. Autorka w swoich wywodach często używa „przezwisk” znanych polityków – włoskich czy z UE. W efekcie osoby, które nie są biegłe w dawniejszej polityce (czytaj JA), tracą sens całego wywodu.

Niemniej jestem pod wrażeniem wiedzy Fallaci – nie tylko politycznej, ale i kulturowej.

× 8 | link |
@frodo
2008-03-27
Przeczytane

Świetna książka, mądrej kobiety. I mająca rację co do przyszłości zislamizowanej Europy. Miałem nieprzyjemność zobaczenia na własne oczy części rewelacji i sensacji opisywanych przez autorkę. I w Francji i Włoszech i w Niemczech i w Anglii, tak to niestety wygląda. Ważna książka skłaniająca do refleksji nad losem naszego kontynentu i całego świata.

× 1 | link |
@Olgierd
2008-02-12

Potęga słowa objawiona w formie tekstu. Po przeczytaniu tej książki zawrzało we mnie. Jeżeli cześć tych rewelacji jest prawdą to nasz Świat idzie na zatracenie. Nie wiem ile z zawartych w tej pozycji informacji jest prawdą ale śmiało można powiedzieć, że gdzieś poza naszym wzrokiem rozgrywa sie potężna wojna. Wojna, która jest niewidoczna ale jej skutki sa już odczuwalne. Islam, Chrześcijaństwo, Judaizm, polityka, politycy, indolencja i głupota są autorki wrogami, wrogami śmiertelnymi. Fallaci orężem jest słowo pisane, słowo które bezlitośnie wydzierało na światło dzienne zakłamanie, fałsz, głupotę. Polecam każdemu kto chce spojrzeć na nasza Europę z innego punktu widzenia. Odradzam tym którzy mocno trzymają się utartych przekonań.

| link |
@margota13
2020-11-24
9 /10
Przeczytane
IR
2012-11-25
10 /10
Przeczytane
@marian_k
2011-06-26
8 /10
Przeczytane
SH
2011-05-08
10 /10
Przeczytane
LA
2010-05-31
10 /10
Przeczytane
@Hanni
2008-02-05
5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Siła rozumu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Wściekłość i duma
Wściekłość i duma
Oriana Fallaci
8.2/10
Książką "Wściekłość i duma" Oriana Fallaci przerywa dziesięcioletnie milczenie. Milczenie, które za...
Wywiad z sobą samą. Apokalipsa
Wywiad z sobą samą. Apokalipsa
Oriana Fallaci
7.4/10
Porywające i pełne goryczy świadectwo odważnej kobiety. Siła jej myśli i słów w wywiadzie z sobą sam...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl