Wściekłość i duma

Oriana Fallaci
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Wściekłość i duma
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Książką "Wściekłość i duma" Oriana Fallaci przerywa dziesięcioletnie milczenie. Milczenie, które zachowywała aż do 11 września, dnia apokalipsy na Manhattanie, niedaleko jej domu. Trzeba przyznać, że przerywa je z ogłuszającym hukiem. 
W Europie książka ta spowodowała poruszenie nie notowane od dziesięcioleci. Polemiki, dyskusje, debaty, gorące wyrazy poparcia i uznania, wściekłe ataki. Milion egzemplarzy sprzedanych sprzedanych we Włoszech, gdzie książka nadal utrzymuje się na czele listy bestsellerów. Setki tysięcy - we Francji, w Niemczech, w Hiszpanii, krajach, gdzie również stała się bestsellerem numer jeden. Kilkanaście tłumaczeń na inne języki, w których książka wkrótce się ukaże. 

Z typową dla siebie odwagą Oriana Fallaci rozprawia się z tematami będącymi konsekwencją islamskiego terroryzmu: z kontrastem, a jej zdaniem również nieusuwalną sprzecznością między Światem Islamu i Światem Zachodu, z ogólnoświatowym zagrożeniem, jakie niesie dżihad i brakiem reakcji, nadmierną pobłażliwością Zachodu. Z brutalną szczerością rzuca bezlitosne oskarżenia, gwałtowne inwektywy i obnaża niewygodne prawdy, które wszyscy znamy, ale których nie odważamy się wypowiedzieć. Z żelazną logiką i przenikliwością broni naszej kultury i oskarża to, co nazywa naszą ślepotą, naszą głuchotą, naszym masochizmem, stawia pod pręgierzem konformizm i arogancję Politycznie Poprawnych.
Niczym współczesna Kasandra nadaje swym przemyśleniom charakter proroctwa i przedstawia je nam w formie listu adresowanego do nas wszystkich. 

Tekst został wzbogacony o dramatyczną przedmowę, w której Oriana Fallaci ujawnia, jak narodziła się "Wściekłość i duma", jak się rozrastała, i z dystansem nazywa ją "moją małą książeczką". W przedmowie opowiada nam o też o znaczących epizodach ze swego niezwykłego życia i wyjaśnia przyczyny swojej bezwzględnej izolacji. swoich trudnych, bezkompromisowych wyborów. Także z tego powodu to, co nazywa swoją "małą książeczką", jest w rzeczywistości wielką książką. Cenną książką, która wstrząsa naszymi sumieniami.
Jest to również portret duszy - jej duszy. Bez wątpienia książka ta jak cierń tkwić będzie w naszych sercach i umysłach.
Tytuł oryginalny: La rabbia e l'Orgoglio
Data wydania: 2003
ISBN: 83-86859-77-6, 8386859776
Wydawnictwo: CYKLADY
Cykl: Trylogia Oriany Fallaci, tom 1
Stron: 183
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Oriana Fallaci Oriana Fallaci
Urodzona 29 czerwca 1929 roku
Oriana Fallaci była włoską dziennikarką, znaną z wywiadów z największymi światowymi liderami i politykami, takimi jak Indira Ghandi, Yasser Arafat, Muammar al-Kadafi, Willy Brandt i Lech Wałęsa, oraz ze swoich reportaży z konfliktów zbrojnych w Wiet...

Pozostałe książki:

Wywiad z sobą samą Apokalipsa/Siła rozumu/Wściekłość i duma Siła rozumu Korzenie nienawiści. Moja prawda o islamie List do nienarodzonego dziecka Kapelusz cały w czereśniach
Wszystkie książki Oriana Fallaci

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kazanie zrodzone z wściekłości i dumy

WYBÓR REDAKCJI
19.04.2021

Rzadko kiedy tytuł jest tak dosłownie odzwierciedleniem treści publikacji. „Wściekłość i duma” powstała z potrzeby chwili po atakach z 11 września 2001 roku. Wściekłość – książka aż kipi od emocji, za które zresztą Fallaci została potem przez wielu potępiona. Czy owa emocjonalność wywodu wyszła na dobre całości? Moim zdaniem nie. Jak Autorka sa... Recenzja książki Wściekłość i duma

@Antoniowka@Antoniowka × 11

Kij w mrowisko

27.01.2020

Miałam ogromny problem z zebraniem myśli po przeczytaniu tej książki i przy pisaniu recenzji. Treść wywołała sporo sprzecznych i skrajnych uczuć. Od entuzjastycznego poparcia dla Fallaci do szczerej niechęci i niezrozumienia w pewnych momentach jej postawy i toku rozumowania. Książka ta dobitnie obrazuje stosunek emocjonalny Fallaci do Ameryki... Recenzja książki Wściekłość i duma

× 9

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-06-30
8 /10
Przeczytane Bardzo dobra książka L. włoska Reportarz i dokument

Tekst napisany pod wpływem ataku 11 września na WTC w Nowym Yorku. Autorka bardzo emocjonalnie podchodzi do pojęć wolności, tolerancji, poprawności politycznej. Książka w jakiś sposób prorocza, jak widzimy dzisiejsze wydarzenia i zamachy terrorystyczne w Europie. Ciekawe są rozważania na temat Ameryki i Włoch. Czytając o Włoszech, niestety odnajdywałam bardzo dużo podobieństw do Polski. Bardzo krytycznie wypowiada się na temat Unii Europejskiej i wyznawców islamu. Książka kontrowersyjna, ale dlatego powinno się ją przeczytać, aby samemu zastanowić się nad Europą i islamem wkraczającym do Europy. Gdzie są granice wolności, tolerancji i poprawności politycznej?

× 8 | link |
@Babi
2015-10-29
9 /10
Przeczytane 2015 Posiadam Bliski Wschód i Bałkany Reportaż, literatura faktu i biografie

kontrowersyjna książka z tematem "na czasie", mimo, że napisana zaraz po wydarzeniach z 11 września

całkiem niezłe spojrzenie na religię islamu, wymaga skupienia i potrzebny jest czas na jakąś refleksję, nie będę tu się za bardzo rozpisywać, bo książkę najlepiej przeczytać, nawet jeśli można się nie zgadzać z Fallaci

było to moje pierwsze spotkanie z tą autorką, ale ZDECYDOWANIE nie ostatnie, bardzo podobał mi się jej pogląd na temat Unii Europejskiej, i nie tylko

× 1 | link |
@Olgierd
2008-03-13

Bardzo ostra książka o wojowniczym wydźwięku. Zbyt ostra i zbyt wojownicza jak dla mnie.Czasami miałem wrażenie, że autorka ma arabiofobię lub coś podobnego.Polecam każdemu kto chce popatrzeć na nasz świat w inny sposób, w sposób ostrzejszy, bardziej kontrastowy.Świat zdominowany wojną między zachodem i wschodem, między chrześcijaństwem i islamem.Polecam wytrwałym.

× 1 | link |
@frodo
2008-03-27
Przeczytane

Komentarz jak poniżej. Bezkompromisowa i ostra w swoim przesłaniu, ale jak dla mnie jakże trafna.

× 1 | link |
@marian_k
2011-06-26
Przeczytane

Najlepsza rzecz Oriany. R.I.P.

| link |
@Antoniowka
2021-04-19
8 /10
Przeczytane
@margota13
2020-11-24
8 /10
Przeczytane
@Vernau
2020-05-31
7 /10
Przeczytane Literatura faktu
@Chassefierre
2019-11-20
7 /10
Przeczytane Literatura włoska Nauki społeczne i ich okolice
IR
2012-11-25
10 /10
Przeczytane
SH
2011-05-08
10 /10
Przeczytane
LA
2010-05-31
10 /10
Przeczytane
@anika
2009-04-07
3 /10
Przeczytane
@Hanni
2008-02-05
8 /10
Przeczytane
KI
2007-09-01
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Mówię, że w naszej kulturze nie ma miejsca dla muezinów, dla meczetów, dla rzekomych abstynentów, dla upokarzających czadorów, dla poniżających burek. A gdyby było takie miejsce, i tak bym go ...”
#
“Bo zamiast uczonych młodych ludzi mamy osły z dyplomami uniwersyteckimi. Zamiast przyszłych przywódców mamy mięczaki w drogich dżinsach i fałszywych rewolucjonistów w kominiarkach. ”
#
“Prawo niesie ze sobą obowiązek, a ci którzy nie wypełniają swoich obowiązków, nie zasługują na żadne prawa ”
#
“Wiem: zło nie potrzebuje paszportów. ”
#
“Jak to możliwe, że tak zwani lewicowi nie wspominają już ostrzeżenia Karola Marksa "religia to opium dla mas"? Jak to się dzieje, że nigdy nie wypowiadają się przeciwko teokratycznym reżimom w...”
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Siła rozumu
Siła rozumu
Oriana Fallaci
8.3/10
Geneza Siły Rozumu jest równie zaskakująca, jak treść. Oriana Fallaci chciała jedynie napisać postsc...
Wywiad z sobą samą. Apokalipsa
Wywiad z sobą samą. Apokalipsa
Oriana Fallaci
7.4/10
Porywające i pełne goryczy świadectwo odważnej kobiety. Siła jej myśli i słów w wywiadzie z sobą sam...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl