Podróże Guliwera

Jonathan Swift
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 44 ocen kanapowiczów
Podróże Guliwera
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 44 ocen kanapowiczów

Opis

Wydanie z opracowaniem.
Tytułowy bohater od zawsze marzył o dalekich wyprawach w nieznane. Przy pierwszej nadarzającej się okazji wyruszył w daleki rejs. Niestety, jego statek rozbił się i tylko on ocalał. Trafił do kraju Liliputów, w którym przeżył mnóstwo przygód. W końcu udało mu się wydostać z tej niezwykłej krainy i wrócić do żony i dzieci.
Po powrocie nie mógł jednak zbyt długo zagrzać miejsca i znów wyruszył w rejs. Tym razem trafił do kraju olbrzymów...
ISBN: 978-83-7517-191-4, 9788375171914
Wydawnictwo: GREG
Cykl: Kolekcja Dziennika, tom 3
Serie: Penguin Popular Classics, Kolekcja Dziennika - Najpiękniejsze bajki dla dzieci czyta Marian Opania, Clothbound Classics, Perły Literatury Młodzieżowej, Seria Kieszonkowa PIW, Klasyka Dziecięca [Nasza Księgarnia], Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa]
Mamy 52 inne wydania tej książki

Autor

Jonathan Swift Jonathan Swift
Urodzony 30 listopada 1667 roku w Irlandii (Dublin)
Irlandzki pisarz – autor licznych utworów satyrycznych, m.in. Bitwy Książek oraz politycznych, m.in. Listów Kupca Bławatnego, jednak najbardziej jest znany jako twórca Podróży Guliwera, najważniejszej książki angielskiego oświecenia, która zyskała s...

Pozostałe książki:

Podróże do wielu odległych narodów świata Tale of A Tub Guliwer w krainie Liliputów Bitwa książek Opowieść balii Droga do science fiction. Od Gilgamesza do Wellsa
Wszystkie książki Jonathan Swift

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Warto spełniać dziecięce marzenia.

28.07.2013

Guliwer już jako dziecko marzył, aby żeglować po morzu. Chciał przeżyć prawdziwą przygodę. Jednak wpierw postanowił nauczyć się czegoś przydatnego, co w razie niespełnienia się jego pragnień pozwoliłoby mu utrzymać w przyszłości siebie oraz rodzinę. I tak został lekarzem. Mając zawód w ręku zaciągnął się na statek jako lekarz okrętowy. Pierwsza wyp... Recenzja książki Podróże Guliwera

Podróże Guliwera

27.06.2013

Podróże Guliwera są już znane od setek lat. Opowieść ta bowiem została napisana już w 1726 roku i już krótko po wydaniu zdobyła ogromną popularność. Przez te wszystkie lata dorobiła się ona wielu wydań książek oraz ekranizacji. Powiem Wam, że ja dotychczas nie czytałam tej opowieści, oczywiście wiedziałam mniej więcej o czym to jest jednak dopiero ... Recenzja książki Podróże Guliwera

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2020-06-02
6 /10
Przeczytane 1001 książek, które musisz przeczytać 100 NKK 100 The Guardian 501 Must-Read Books

"Rozsądek — powiedział mój pan — uczy nas zaprzeczać lub twierdzić tam tylko, gdzie mamy pewność, bez dokładnej zaś znajomości rzeczy jedno i drugie jest niepodobieństwem".

Myślałam, że "Podróże Guliwera" to książka dla dzieci, kiedyś ją nawet przytargałam z biblioteki, ale chyba w jakimś okrojonym, dziecięcym wydaniu z obrazkami, bo obecnie mam wrażenie, że czytałam zupełnie inną książkę. Zaskoczyły mnie przede wszystkim naturalistyczne opisy dotyczące fizjologii oraz tak rozbudowane rozważania na temat funkcjonowania społeczeństwa, obyczajów, prawa czy polityki, do których podróże głównego bohatera były tylko pretekstem. Każda z wypraw powiększa doświadczenie bohatera i pokazuje mu świat z trochę innej perspektywy.

Zakończenie, w którym główny bohater wraca i domu i zachowuje się w taki a nie inny sposób jest jednak dla mnie dosyć przykrą konkluzją. Szczególnie, że on sam jest takim samym niedoskonałym człowiekiem jak inni, a to już trochę zalatuję hipokryzją, nawet mimo jego większej świadomości, a może właśnie przez nią.

× 16 | Komentarze (1) | link |
@keskese87
2011-07-31
10 /10
Przeczytane

Obnaża ułomność ludzką, pokazuje nasze wady i przywary w przewrotny sposób, głównie podczas ostatniej podróży Guliwera do kraju mądrych koni. W powieści wiele jest aluzji, niedopowiedzień, wzmianek, które odkrywają prawdziwe ludzkie oblicze, a wszystko to ukryte pod maską fantastycznych przygód podróżnika. Warto się wczytać, wyśledzić zabiegi autora i przemyślec jak bardzo jego słowa aktualne są i dziś.

× 1 | link |
@jaro82
2017-03-08
Przeczytane

Genialna. Oczywiście w wersji oryginalnej nie jest to książka dla dzieci. Po kilku rozdziałach, zaprzestałem czytania jej moim 8 letnim synom, a zacząłem czytać ją sam. To co mnie urzekło to fakt, że książka powstała 3 wieki temu, a czułem się jakbym czytał karykaturę dzisiejszego świata.

× 1 | link |
TJ
2010-06-27
8 /10
Przeczytane

Świetna książka. To nie jest prawda, że jest to książka dla dzieci albowiem porusza wiele spraw ówczesnego świata - dotyczących polityki, obyczajowości i ludzkiej natury. Wszystko przedstawione w dość groteskowy i ciekawy sposób. Lektura godna polecenia.

× 1 | link |
@PonuryDziadyga
2021-12-25
6 /10
Przeczytane 2014

Gdyby podchodzić do największego dzieła Swifta od strony wersji okrojonej, tej która wpisała się na stałe do kanonu lektur przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, to generalnie wszystko byłoby w porządku. Autor serwuje czytelnikowi to, co w powieści fantastycznej być powinno: nieznane lądy, olbrzymów, liliputów, gadające zwierzęta, piratów, przygody. Młodemu czytelnikowi pewnie nawet nie będzie przeszkadzało to, że Swift jest w kolejnych częściach do znudzenia schematyczny. Da się na to przymknąć oko, gdyż język i kompozycja tych opisów (tradycyjnie pojęte dialogi w książce nie występują) całkiem sensownie te uszczerbki wypełniają.
Jednak książka, uznawana za najwybitniejszą w epoce angielskiego oświecenia, posiada drugą, zdecydowanie bardziej przyziemną i lepiej ukrytą stronę. To satyra na ówczesne brytyjskie społeczeństwo i krytyka polityki, różnych form jej uprawiania. Niestety, bez gruntownej wiedzy historycznej, albo wyczerpujących przypisów, przeciętnemu czytelnikowi ciężko będzie wyczuć te aluzje, jakimi autor szasta szczególnie w trzeciej i czwartej części. Swift z desperackim zacięciem próbuje wbijać tępe szpilki gdzie i w kogo się da, żaden system polityczny czy forma ustroju nie jest bezpieczna przed jego uszczypliwościami. Co mu zresztą łatwo wychodzi, bo ciężko doprawdy powiedzieć, czy autor miał kiedykolwiek jakieś poglądy polityczne.
Niedawno czytałem esej Orwella, w którym krytykował otwarcie Swifta za jego defetystyczny pesymizm i wręcz mizantropi...

| link |
@eR_
2019-12-19
7 /10
Przeczytane Współpraca Posiadam

Z powieścią Swifta zapoznałem się lata temu i od tamtego czasu, historie w niej zawarte miały jakiś wpływ na kolejne moje wybory w kwestii lektur, a to coś znaczy. Bez mała trzystuletnie dzieło od lat ma nowe wydania i za każdym razem przybywają mu kolejne pokolenia czytelników. Zasługa to autora jak i przedstawionych tu opowieści. Bo umówmy się satyra-satyrą, najważniejsza jest treść. A więc, cóż mamy w tej książce takiego, że od tylu lat zachwyca i skłania do zastanowień kolejne rzesze?

Lemuel Guliwer, to pokładowy lekarz, który w wyniku zbiegów okoliczności, tragicznych, co i komicznych trafia wpierw na wyspę Liliputów, potem na wyspę Olbrzymów, a kolejnym razem nawet na latającą wyspę. Każda z tych podróży to okazja do wyszydzania przez autora licznych wad i upodobań klasy rządzącej, kupców, ale nie tylko. Z biegiem lat każdy z nas zapewne odnajduje coś nowego w tej pysznej satyrze.

Słowem podsumowania, książka ta latami przypisywana była do lektur dla najmłodszych czytelników, ze względu na fantastyczne tło zmagań Guliwera, jednak niesłusznie. Autor całkiem sprytnie ukrył w pozornie nieważnej treści, znakomity pastisz nie tylko na rządzące elity. To trzeba znać.

| link |
JO
2009-08-30
10 /10
Przeczytane

Kolejna świetna książka mojego dzieciństwa, do której z wielką przyjemnością wróciłam dzięki mojemu synkowi.

| link |
@frodo
2008-12-04
10 /10
Przeczytane

Klasyk literatury podróżniczej, awanturniczej i nie tylko.

| link |
JU
2022-03-18
4 /10
Przeczytane
@Proteus
2022-03-14
7 /10
Przeczytane
@luizko
2022-02-22
6 /10
Przeczytane
@krysztyna
2022-01-03
6 /10
Przeczytane
@Anjanka
2021-05-01
6 /10
Przeczytane ✅Przeczytane dawno temu...
@jatymyoni
2020-12-19
10 /10
Przeczytane L. zagraniczna Przyjemne i lekkie Fascynująca
@wybrana84
2020-08-20
7 /10
Przeczytane Z dzieciństwa
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Podróże Guliwera. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Najpiękniejsze bajki dla dzieci cz.1
Najpiękniejsze bajki dla dz...
Marian Opania
8/10
Wyjątkowa kolekcja 25 "Najpiękniejszych bajek dla dzieci" to wspaniały prezent dla najmłodszych i do...
Mała Syrenka
Mała Syrenka
Hans Christian Andersen
7.4/10
Najpiękniejsze bajki dla dzieci to wspaniały pomysł na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem. Książka ...
Sindbad Żeglarz
Sindbad Żeglarz
Najpiękniejsze bajki dla dzieci to wspaniały pomysł na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem. Książka ...
Królowa Śniegu
Królowa Śniegu
Hans Christian Andersen
8.7/10
Najpiękniejsze bajki dla dzieci to wspaniały pomysł na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem. Książka ...
Aladyn
Aladyn
7/10
Najpiękniejsze bajki dla dzieci to wspaniały pomysł na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem. Książka ...
Pinokio
Pinokio
Carlo Lorenzini "Carlo Collodi"
6.7/10
Najpiękniejsze bajki dla dzieci to wspaniały pomysł na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem. Książka ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl