Podziemny Muranów

Jacek Leociak
Podziemny Muranów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Z fotografiami Artura Żmijewskiego

Historia Muranowa zatoczyła łuk: od rajskich krajobrazów XVIII wieku do piekła Umschlagplatzu. Było tu tak pięknie, zrobiło się ponuro i strasznie. „Boże, gdzie jest Gęsia?” – pytał Joseph Tenenbaum, wypatrując wśród ruin getta śladów swojej ulicy. Jak wiele osób po wojnie na próżno szukał punktów orientacyjnych, które oznaczałyby miejsce wyburzonego życia. Jak dziś wyobrazić sobie dawny Muranów?

Jacek Leociak odczytuje ten szczególnego rodzaju palimpsest – w miejscu-po-getcie zmieniła się przecież siatka ulic, ich nazwy, zbudowano nowe domy. Przywołuje tętniące kiedyś życiem targowiska przy Gęsiej i Świętojerskiej, tłoczne kamienice Nowolipek, dawny plac Broni. Szczególnie skupia się na tym, co pod ziemią. Opisuje życie w getcie podczas powstania: przygotowywanie skrytek, schowków, schronów w piwnicach, wreszcie budowę podziemnych bunkrów. Przytacza historie niemych świadków Zagłady przechowanych w ruinach: błahych przedmiotów codziennego użytku, garnków, kluczy, zbutwiałego i nadpalonego dziennika.

„Ślad ma zostać ciśnięty pod koło historii, żeby je zahamować” – czytamy w relacji znalezionej w bańce na mleko zakopanej w piwnicy przy Nalewkach 68. Jacek Leociak jak archeolog zbiera te ślady i nakłada obraz dawnego Muranowa na dzielnicę, która dziś tętni życiem, po to, by upamiętnić coś, co wymyka się wyobraźni.

Wydanie 1 - Wyd. Czarne
Data wydania: 2024-04-10
ISBN: 978-83-8191-872-5, 9788381918725
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 344
dodana przez: Vernau

Autor

Jacek Leociak Jacek Leociak
Urodzony w 1957 roku w Polsce (Warszawa)
Prof. dr hab. Jacek Leociak – historyk literatury, kierownik Zespołu Badan nad Literatur̨ Zagłady IBL PAN, członek założ̇yciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, redaktor rocznika „Zagłada Żydów. Studia i Mat...

Pozostałe książki:

Młyny boże Warszawski trójkąt Zagłady Wieczne strapienie Zapraszamy do nieba. O nawróconych zbrodniarzach Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście Ratowanie Opowieści Polaków i Żydów Archiwum Ringelbluma. Antologia Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę Podziemny Muranów Prowincja Noc. Życie i zagłada Żydów w dystrykcie warszawskim. Spojrzenia na warszawskie getto Tekst wobec Zagłady Zagłada Żydów. Studia i Materiały vol. 1 R. 2005
Wszystkie książki Jacek Leociak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Podziemny Muranów nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Podziemny Muranów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl