Warszawski trójkąt Zagłady

Jacek Leociak, Artur Żmijewski, Zofia Waślicka-Żmijewska
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Warszawski trójkąt Zagłady
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Zdjęcia i teksty zawarte w tym albumie są próbą zapisu spotkania z trzema kluczowymi dla historii getta warszawskiego miejscami. Są to: Zespół Szkół Licealnych i Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika — Stawki 10 (część Umschlagplatzu), Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego — Stawki 5/7 (siedziba Komendy oddziału SS, nadzorującego deportację z sąsiedniego Umschlagplatzu), Kamienica przy Żelaznej 103, dawne Befehlstelle, czyli centrum dowodzenia, siedziba specjalnej formacji Einsatz Reinhardt przybyłej z Lublina do kierowania Wielką Akcją Likwidacyjną warszawskiego getta. Trzy wymienione budynki stanowią warszawski trójkąt Zagłady. To w tym trójkącie rozegrała się Wielka Akcja Likwidacyjna, podczas której 300 tysięcy Żydów — przez Umschalgplatz — odjechało z getta prosto do komór gazowych Treblinki.

Album zawiera esej fotograficzny Artura Żmijewskiego, zdjęcia budynków oraz ich wnętrz wykonane „tu i teraz” (w 2020 roku). Fotografie oplecione są tekstami Jacka Leociaka i Zofii Waślickiej-Żmijewskiej. I zdjęcia, i teksty są utrwaleniem spojrzenia na to, co było scenerią Zagłady, a dziś jest elementem żywej tkanki współczesnej Warszawy.

Data wydania: 2021-03-15
ISBN: 978-83-66586-62-8, 9788366586628
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Kategorie: Historia Polski, Albumy
Stron: 276
dodana przez: Vernau

Autor

Jacek Leociak Jacek Leociak
Urodzony w 1957 roku w Polsce (Warszawa)
Prof. dr hab. Jacek Leociak – historyk literatury, kierownik Zespołu Badan nad Literatur̨ Zagłady IBL PAN, członek założ̇yciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, redaktor rocznika „Zagłada Żydów. Studia i Mat...

Pozostałe książki:

Młyny boże Warszawski trójkąt Zagłady Wieczne strapienie Zapraszamy do nieba. O nawróconych zbrodniarzach GETTO WARSZAWSKIE. Przewodnik po nieistniejącym mieście Ratowanie Opowieści Polaków i Żydów Archiwum Ringelbluma. Antologia Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę Podziemny Muranów Prowincja Noc. Życie i zagłada Żydów w dystrykcie warszawskim. Spojrzenia na warszawskie getto Tekst wobec Zagłady Zagłada Żydów. Studia i Materiały vol. 1 R. 2005
Wszystkie książki Jacek Leociak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Warszawski trójkąt Zagłady aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@a_ziemniewicz
2022-05-29
8 /10

"Warszawski Trójkąt Zagłady" to pozycja opowiadająca o miejscach, które odegrały bardzo istotną rolę w procesie likwidacji getta warszawskiego, a co za tym idzie w zagładzie warszawskich Żydów.

Gdy słyszymy określenie Umschlagplatz to większości z nas zapewne pojawia się przed oczami scena z "Pianisty" - upał, tłum ludzi siedzących na ziemi, a następnie brama prowadząca na bocznicę kolejową przy której oczekuje pociąg do Treblinki. Dzisiaj to miejsce wygląda już zupełnie inaczej - pojawiły się nowe zabudowania i nie ma śladu po torach kolejowych. Zachowały się jednak budynki - szkoły przy ul. Stawki 10, która znajdowała się na terenie Umschplagplatzu i w której Żydzi oczekiwali na transport oraz Wydział UW przy ul. Stawki 5/7 w którym urzędowała administracja nadzorująca akcję likwidacyjną. Przerwała wojnę również kamienica przy ul. Żelaznej 103 w którym znajdował się m.in. areszt gestapo oraz centrum dowodzenia Wielką Akcją.

Autorzy tej książki weszli do środka tych trzech budynków i oddali głos ich ścianom, podłogom oraz schodom, których fragmenty zachowały się do dziś w niezmienionej postaci i pamiętają te wydarzenia z lata 1942 oraz późniejszych miesięcy.

W publikacji znajdziemy całe mnóstwo zdjęć - przedstawiających klatki schodowe, podwórka, piwnice, którymi byli gnani ludzie i w których koczowali nieraz dniami oczekując na transport do obozu zagłady. Zdjęcia te zostały przeplecione m.in. zapisami wspomnień osób, które przetrwały oraz tre...

× 1 | link |
AR
@ar_kasia
2023-02-26
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Warszawski trójkąt Zagłady. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl