Polityka symboli: eseje o antropologii politycznej

Ivan Čolović
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Polityka symboli: eseje o antropologii politycznej
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Inspiracją esejów zebranych w tej książce jest idea, że polityka to w największej mierze sprawa symboli. Nie jest to oryginalna idea. Zna ją od dawna polityczna filozofia i polityczna antropologia. W czasach nowożytnych znajdujemy ją u Rousseau, który mówił, że władza obywateli też ma swoją . W bliższych nam czasach traktowanie polityki jako sprawy symboli stało się szczególnie aktualne, kiedy pojawiły się totalitarne systemy polityczne oparte na rozwiniętych technikach psychologicznej manipulacji masami. Również dzisiaj świadomość symbolicznej natury polityki może pomóc nam lepiej zrozumieć współczesne gałęzie politycznego totalita-ryzmu i despotyzmu.

Co więcej, do rozmyślania o symbolicznym aspekcie polityki skłaniają też kłopoty związane z rozwojem demo-kratycznego modelu społeczeństwa, zwłaszcza w tak zwanych krajach w toku przekształceń, jak państwa powstałe na obszarze byłej Jugosławii. Powszechne jest przekonanie, że jedną z największych przeszkód na drodze do demokratyzacji tych krajów stanowią niezwykle żywe nacjonalistyczne kulty i mity. Pojawia się więc pytanie, co można im przeciwstawić. Podważać je racjonalnymi argumentami czy zwalczać poprzez popularyzowanie innych mitów, odpowiedniejszych dla społeczeństwa demokratycznego? Czy de-mokracja, a więc polityka rozumiana w kluczu demokratycznym, jest tylko otwieraniem przestrzeni dla debaty o sprawach publicznych, dla tego, co Francuzi nazywają la misse en commun, czy też, aby mogła istnieć, domaga się czegoś innego - swego wcielenia, swojej figury?Oto część pytań, jakie napotka czytelnik tej książki poświęconej symbolom polityki i polityce symboli w dzisiejszej Serbii i Czarno-górze oraz w znacznie mniejszym stopniu, w niektórych byłych jugo-słowiańskich republikach.
Data wydania: 2001
ISBN: 978-83-7052-579-8, 9788370525798
Wydawnictwo: Universitas
Kategoria: Publicystyka i Esej
Stron: 310

Autor

Ivan Čolović Ivan Čolović
Urodzony w 1938 roku w Serbii (Belgrad)
Etnolog i filolog. Był doradcą ds. oświaty w Jugosłowiańskim Komitecie UNESCO, lektorem i wykładowcą we Francji, pracownikiem naukowym Instytutu Etnologii Serbskiej Akademii Nauk. Aktywnie występował przeciwko wojnie, był jednym z założycieli Stowar...

Pozostałe książki:

Bałkany - terror kultury Herito - nr 16 - Stulecie Wielkiej Wojny Herito - nr 30 - Bałkany przeobrażone Polityka symboli: eseje o antropologii politycznej Etno. Opowieści o muzyce świata w Internecie Herito - nr 6 - Kultura i polityka Herito - nr 7 - Opowieści z krajów, których już nie ma Śmierć na Kosowym Polu
Wszystkie książki Ivan Čolović

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Polityka symboli: eseje o antropologii politycznej? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ziellona
2020-02-15
10 /10
Przeczytane 24| 11| 02| ZWK ?

Bardzo smutne, że tak prawdziwe. I tak aktualne.

Eseje serbskiego publicysty pisane w czasach, kiedy Serbom wolno było pisać o swoim narodzie albo chwalebnie, albo wcale. Zresztą tak samo Chorwatom...
Eseje które odkrywają podłoże wojen bałkańskich, niesłusznie zwanych konfliktami.
Eseje powiadające o tym, jak populizm niszczy. Jak nowomowa polityczna i gra na strunach narodowej tradycji może ten naród i tą tradycję zniszczyć.
Absolutnie każdy powinien tą publikację przeczytać.
Bo to nie są eseje o Serbii, to eseje o nas. Europejczykach, mieszkańcach świata... O tym, jak krzykacze przejmują dowodzenie kierując nami - masami, u swojej chwale i zwycięstwu, poświęcając owe masy.
Jedyny minus tej publikacji jest taki, że została wydana pod koniec lat 90tych przez wydawnictwo Universitas i wciąż nie została wznowiona (znaleźć ją w antykwariatach jest dość ciężko).

Zanim pójdziecie ze sztandarami, wykrzykując hasła (celowo nie piszę jakie - KAŻDE), przeczytajcie. I idźcie - jeśli uważacie to za stosowne. Ale idźcie świadomie...

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Polityka symboli: eseje o antropologii politycznej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl