Prędkość światła

Javier Cercas
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Prędkość światła
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Koniec lat osiemdziesiątych. Na amerykańskim uniwersytecie w Illinois spotyka się dwóch wykładowców - początkujący pisarz i dziesięć lat od niego starszy weteran wojny w Wietnamie, Rodney Falk. Przez jeden krótki semestr dzielą gabinet na uczelni, razem uczęszczają na zajęcia z języka katalońskiego, w końcu się zaprzyjaźniają. Gdy nadchodzi przerwa świąteczna, Rodney znika bez śladu. Mijają lata. Pisarz zyskuje sławę i uznanie. Wpada w sidła sukcesu; pewnego dnia budzi się na dnie. Dwóch bohaterów, dwie biografie, dwa zakończenia. Cercas podejmuje tematykę zbrodni i kary, winy i odkupienia. Czy w każdym z nas drzemie monstrum i trzeba jedynie splotu okoliczności, by doszło do tragedii? Czy każdy jest zdolny do niegodziwości? I w końcu - czy wszystko da się wybaczyć? Przy całej swojej postmodernistycznej przewrotności Prędkość światła to poruszające dzieło, rozrywka z wyższej półki. ?The Observer\" Godny podziwu, klarowny styl, znakomite opisy. ?Times Literary Supplement\"
Data wydania: 2010-07-21
ISBN: 978-83-7414-755-2, 9788374147552
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Stron: 304
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Javier Cercas Urodzony w 1962r., hiszpański pisarz, wykładowca literatury, tłumacz i dziennikarz. Współpracuje z dziennikiem "El País". Jest autorem zbioru krótkich form prozatorskich "Relatos reales" (2000), noweli "El móvil" (1987) oraz powieści: "El inquilino" ...

Pozostałe książki:

Oszust Anatomia chwili Władca cieni Żołnierze spod Salaminy
Wszystkie książki Javier Cercas

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Prędkość światła nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

AG
2012-06-21
10 /10
Przeczytane

Piękna i wzruszająca opowieść o przeszłości, wstydzie, winie za popełnione czyny, a przede wszystkim bólu i cierpieniu, jakie towarzyszy każdemu żołnierzowi, który uczestniczy w jakiejkolwiek wojnie. Poznając historię początkującego pisarza, przez myśl by mi nie przeszło, w jaki sposób zmieni się jego życie, gdy spotka on na swej drodze weterana wojny w Wietnamie. Jak twierdzi Rodney Falk, tenże weteran: "Z Wietnamu nie ma powrotu; jak już się tam było, to powrót jest niemożliwy". Nie można już wrócić do stanu, w jakim się było przed każdą wojną, gdyż ona zmienia wszystko, cały światopogląd. Podobnie niszczycielską siłę okazuje się mieć sukces, który z czasem okazuje się być największą katastrofą dla pisarza. Gorąco polecam lekturę "Prędkości światła", a także poświęcenie chwili refleksji nad książką. Naprawdę warto.

| link |
@mbutterfly
2011-04-15
10 /10
Przeczytane

Zaskoczyła mnie ta książka. Wzięłam ją ot tak z bibloteki z braku czegoś ciekawszego. Tymczasem ta książka mnie wchłonęła. Mocna i bardzo dobra proza. Mam ochotę na kolejną książkę tego autora

| link |
@elutka_a
2020-12-16
6 /10
Przeczytane
@BagatElka
2019-11-13
7 /10
Przeczytane 📚 Posiadam
@Beata_
2019-11-11
8 /10
Przeczytane Posiadam E-booki
@kasandra
2011-07-26
10 /10
Przeczytane Posiadam

Cytaty z książki

“Pisarz powinien podróżować.”
#
“Kto nie jest zajęty życiem, ten jest zajęty umieraniem”
#
“Kochać to znaczy być równocześnie dotkniętym szaleństwem i chorobą, na którą jedynym lekarstwem jest czas.”
#
“Czasami jednak nie pozostaje nic innego, niż być górnolotnym i okrutnym, ponieważ rzeczywistość prawie zawsze jest na bakier z zasadami dobrego smaku, nie stroni od potworności i lubuje się w ...”
#
“To nie algebra, nie geometria: w przypadku osób dwa i dwa nie zawsze równa się cztery.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl