Prezydent

Aleksander Kwaśniewski, Aleksander Kaczorowski
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Prezydent
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwszy wywiad rzeka z prezydentem, który przeprowadził Polskę przez największe przełomy ostatnich 40 lat.

Gdy wybrano go w 1995 roku, Polska przecierała oczy ze zdumienia. Drugą kadencję kończył jako jeden z najbardziej cenionych i lubianych polityków w kraju. W międzyczasie współtworzył Konstytucję oraz wprowadził Polskę do NATO i Unii Europejskiej. Dziś jest bardziej dyplomatą niż politykiem, co pozwala mu spojrzeć z dystansem i głębią nie tylko na własną drogę, ale też na zmiany, przez które przeszły zarówno Polska, jak i cały świat.

Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z biografem Aleksandrem Kaczorowskim po raz pierwszy tak otwarcie mówi o prezydenturze, rodzinie i samym sobie.

Opowiada o początkach w polityce i o wstrząsającym wydarzeniu, przez które prawie wystąpił z PZPR.

Przybliża kulisy przemian po 1989 roku oraz wyjaśnia zawiłości przyjaźni łączącej go z Leszkiem Millerem, Józefem Oleksym i Adamem Michnikiem.

Zdradza, jak to jest być jednocześnie prezydentem i ojcem nastolatki, oraz jaki ma przepis na udane małżeństwo.

Wspomina swoje rozmowy z Putinem o Ukrainie, a także dzieli się znaną dotąd nielicznym wiedzą, jak kształtował się obecny układ sił na polskiej i globalnej scenie politycznej.

Wydanie 1 - Wyd. Znak Literanova
Data wydania: 2023-05-17
ISBN: 978-83-240-7397-9, 9788324073979
Wydawnictwo: Znak literanova
Stron: 448
dodana przez: Vernau

Autor

Aleksander Kwaśniewski
Urodzony 15 listopada 1954 roku w Polsce (Bialogard)
Aleksander Kwaśniewski – polski polityk i dziennikarz. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1995–2005. W latach 1985–1989 minister-członek Rady Ministrów w rządach Zbigniewa Messnera i Mieczysława Rakowskiego, w latach 1985–1990 członek p...

Pozostałe książki:

Prezydent Wybierzmy przyszłość
Wszystkie książki Aleksander Kwaśniewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Prezydent.

26.04.2023

Muszę przyznać, że to była bardzo ciekawa rozmowa z byłym prezydentem. To jakby opowiedziany dość spory kawał współczesnej historii, która większość z nas pamięta a także pierwszy tak obszerny wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim, na który zdołał namówić go Aleksander Kaczorowski. Pamiętam 1995 rok gdy wybrano Aleksandra Kwaśniewskiego na prezydenta.... Recenzja książki Prezydent

@maciejek7@maciejek7 × 34

Być prezydentem

7.11.2023

@Obrazek „Jednostki mogą wiele, ale nigdy w próżni, nigdy bez ludzi, których spotkały w swej wędrówce i zbudowały z nimi drużynę.” Polityków znamy najczęściej z ekranów telewizorów, chociaż ostatnio w ramach spotkań wyborczych, można było spotkać się z nimi na żywo. Jednak i tak nie daje nam to wiedzy, jacy są oni poza kamerami i sceną polity... Recenzja książki Prezydent

@Mirka@Mirka × 6

Lukrowane wspomnienia ''teflonowego" prezydenta

23.08.2023

Określenie to znakomicie charakteryzowało dwie kadencje prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego. Publikacja Prezydent nie jest biografią w klasycznym tego słowa rozumieniu, to wywiad-rzeka. Rozmowa rozpoczyna się od aktualnej oceny sytuacji politycznej, dawny polityk SLD wspomina o swoich relacjach m.in. z Władimirem Putinem; następnie wraca do pr... Recenzja książki Prezydent

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maciejek7
2023-04-26
7 /10
Przeczytane biografia, pamiętnik

Muszę przyznać, że to była bardzo ciekawa rozmowa z byłym prezydentem. To jakby opowiedziany dość spory kawał współczesnej historii, która większość z nas pamięta a także pierwszy tak obszerny wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim, na który zdołał namówić go Aleksander Kaczorowski.
Pamiętam 1995 rok gdy wybrano Aleksandra Kwaśniewskiego na prezydenta. Nawet byłam w jednej z komisji wyborczych...
Z tym wyborem mam jeszcze jedno dość miłe i nietypowe wspomnienie, otrzymałam w tym właśnie dniu w prezencie rudego kotka, który nieoczekiwanie i dziwnym zbiegiem okoliczności zginął po 10 latach kadencji Kwaśniewskiego...
Pamiętam jak większość Polaków była zaskoczona tym wyborem i zdziwiona, że Wałęsa przegrał, chociaż różnica głosów była znaczna.

× 17 | link |
@Mirka
2023-11-07
10 /10
Przeczytane

„Jednostki mogą wiele, ale nigdy w próżni, nigdy bez ludzi, których spotkały w swej wędrówce i zbudowały z nimi drużynę.”

Polityków znamy najczęściej z ekranów telewizorów, chociaż ostatnio w ramach spotkań wyborczych, można było spotkać się z nimi na żywo. Jednak i tak nie daje nam to wiedzy, jacy są oni poza kamerami i sceną polityczną, dlatego rozmowy z nimi prowadzone w mediach społecznościowych, audycjach telewizyjnych lub też w książkach dają nam pewien wizerunek danej osoby. Gdy zatem zobaczyłam okładkę publikacji "Prezydent", na której w centralnym punkcie umieszczone zostało zdjęcie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, z chęcią po nią sięgnęłam, gdyż byłam ciekawa kulis wydarzeń, które mogliśmy śledzić z jego kadencji. Rozmowę ujętą w pięknie wydanej książce oprawionej w twardą oprawę przeprowadził wielokrotnie nagradzany dziennikarz Aleksander Kaczorowski.

Na ponad 440 stronach poznajemy wiele ciekawostek, informacji i anegdot ze spotkań z wielkimi politykami z różnych krajów, licznych spotkań na szczytach politycznych rozgrywek, negocjacji i pertraktacji, ale też z prywatnego życia pana prezydenta. Wywiad ilustrują zdjęcia z prywatnego z prywatnego archiwum prezydenta, więc tym bardziej była to fascynująca lektura.

„Ludzie muszą mieć poczucie,
że ktoś stoi na straży konstytucji i porozumienia ponad podziałami.”

Na całą recenzję zapraszam:
na bloga: ...

× 4 | link |
@Agatka90
2024-10-15
8 /10
Przeczytane
@Natalia_Swietonowska
2024-02-24
6 /10
Przeczytane Z biblioteki
@Vernau
2024-02-04
7 /10
Przeczytane Biografie
MA
@magdalena.kielbik
2023-09-19
7 /10
Przeczytane
@ethelyn
2023-08-04
8 /10
Przeczytane
@ladymakbet33
2023-08-23
3 /10
Przeczytane
AG
@agnieszka.po
2023-07-09
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Wałęsa nie przyszedł na inaugurację, co moim zdaniem było poważnym błędem. Demokracja wymaga ciągłości, a zwłaszcza wymagała jej ówczesna, świeża polska demokracja.
Kiedy po inuaguracji przyjechaliśmy z żoną do Pałacu Prezydenckiego, budynek był całkowicie pusty, nikogo tam nie było, jak po wybuchu bomby neutronowej. Na progu przywitały nas chlebem i solą trzy osoby: kucharz - pan Jacek, pomoc - pani Tereska i kelner - pan Adaś. Takie to było powitanie 3 grudnia 1995 roku.
Rosja to jest osobny byt, żadne analogie tam nie działają. Podejrzewam, że stąd tak wiele pomyłek w polityce wobec Kremla.
Tajemnica kampanii jest prosta jak drut i wbrew pozorom nie zmienia się mimo nowych środków komunikacji. Wielu polityków popełnia istotny błąd, stawiając tylko na media społecznościowe, na telewizję, na obecność online, czyli wirtualną. A żeby wygrać wybory, trzeba pojawiać się fizycznie, i to w bardzo dużej liczbie miejscowości. Jak przyjedziesz do miasteczka, co prawda nie wszyscy cię zobaczą, ale rozejdzie się informacja, że kandydat tu był. Najważniejsze w kampanii bezpośredniej, w tym ściskaniu rąk ludziom, jest to, żeby pokazać, że bardzo ci na nich zależy.
Uważam, że w całym okresie po 1989 roku były trzy wydarzenia, które rzeczywiście wiele zmieniły w Polsce. Pierwsze to przemiana lat 1989/1990: Okrągły Stół, wybory czerwcowe, rząd Mazowieckiego, plan Balcerowicza. Drugie to procesy akcesyjne do NATO i UE. Trzecie to katastrofa smoleńska, która doprowadziła do głębokiego podziału społecznego, stworzenia dwóch zupełnie osobnych obozów, które de facto operują w plemiennych bańkach. Nie ma żadnej komunikacji między nimi. W tym sensie PIS wyeksploatowało tę katastrofę do cna.
Żeby zrozumieć relacje niemiecko-rosyjskie, można użyć jednego słowa, które to wyjaśnia, albo trzeba napisać bardzo długi esej czy wręcz książkę. To jedno słowo to Hassliebe. Otóż określeniem relacji niemiecko-rosyjskich jest hassen, czyli nienawidzić, i lieben, czyli kochać. To jest mieszanka uczuć nardzo ekstremalnych.
Dodaj cytat
© 2007 - 2025 nakanapie.pl